YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Protokolü Sevr'e benzetti!
Protokolü Sevr'e benzetti!
21 Ekim 2009 15:28
"PKK'lılara gösterilen özen Ergenekon'a gösterilmedi"

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Habur'da PKK'lı gruba gösterilen hukuki özenin Ergenekon sanıklarına gösterilmediğini iddia etti. Cindoruk, bugün bir gazetede yer alan Kaddafi'nin sözlerinden alıntı yaparak, "Kaddafi ekolü Türkiye'de iktidar olursa sıkıntılar devam eder." dedi.

Ankara Dedeman Otel'de gerçekleştirilen DP il başkanları toplantısında, Demokrat Parti ile Anavatan Partisi'nin birleşeceği 31 Ekim'de olağanüstü büyük kongre öncesi yapılacak çalışmalar ele alındı.
Toplantıda konuşan Cindoruk, 6 aydır dolu dolu siyaset yaptıklarını anlatarak, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılı durumu göz önüne alarak iki partinin bütünleşme sürecine devam ettiğini söyledi.
 

ERMENİSTAN PROTOKOLÜNÜ SEVR ANTLAŞMASI'NA BENZETTİ

Hükümetin dış politikada attığı adımları eleştiren Cindoruk, "Ermenistan açılımında Ermenistan'ı kazanamadık, Azerbaycan'ı da kaybettik." değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasında imzalanan protokolün kimseye sorulmadan, bilgi verilmeden yapıldığını belirten Cindoruk, imzalanan protokolü Sevr Antlaşması'na benzetti.
Cindoruk, "Bu anlaşmada Sevr'den daha ağır kararlar vardır. Dışişleri Bakanı'nı uyardık; ama anlaşma imzalandı. Azerbaycanlı kardeşlerimiz hissi davranmasın. DP, Azerilerin kardeşidir. Bu hükümet gider yeni hükümetler gelir. Dostluğumuz kalıcıdır." diye konuştu.
 

Bugün bir gazetede Libya lideri Kaddafi ile yapılan röportajdan alıntı yapan Cindoruk, "Kaddafi demiş ki, 'Türkiye'de bizim dostlarımız iktidar' demiş. Kaddafi ekolü Türkiye'de iktidar olursa sıkıntı olur." dedi.
 Hükümetin ABD lideri Obama'ın direktiflerini yerine getirdiğini öne süren Cindoruk, demokratik açılımı da şöyle eleştirdi: "Başbakan diyor ki, Habur'da güzel şeyler oluyor. Habur sınır kapısında gerilla kıyafeti giymiş bir müfreze sınırdan girdi. Otobüsün üstünde herkesi selamladı. Barış için gerilla kıyafeti ile gelinir mi? "
 

"PKK'LILARA GÖSTERİLEN ÖZEN ERGENEKON'A GÖSTERİLMEDİ"

Teslim olan PKK'lıların serbest kalmasını da eleştiren Cindoruk, "Devlet orada inanılmaz bir hızla hukuki kararlar aldı. Sınırda gösterilen hukuki özenin Ergenekon sanıklarına da gösterilmesini isterdik." ifadelerini kullandı.
Cindoruk'un bu sözleri salonda bulunanlar tarafından uzun süre alkışlandı.
DP kadrolarında tecrübeli siyasetçilerin bulunduğunu ifade eden Cindoruk, "Demirel'i saygı ile anıyoruz. Halâ yolumuza ışık tutuyor. Sıkıştığımız zaman ona başvuruyoruz. Turgut Özal'ı da rahmetle anıyoruz. Birleşme sürecinde geçmişte yaşanan sıkıntıları bir kenara bırakıyoruz." dedi.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler