YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Protokoller Meclis'ten geri çekilmeli"
Ermenistan'la imzalanan protokollerde Ermenistan'ın geri adım atması Bahçeli'yi de kızdırdı... Bahçeli hükümetin Türk milletinden özür dilemesi gerektiğini söyledi...
"Protokoller Meclis'ten geri çekilmeli"
20 Ocak 2010 / 13:28 Güncelleme: 20 Ocak 2010 / 13:28

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye ile imzalanan protokollere ilişkin kararını değerlendirirken, ''Hükümetin bu vahim durum karşısında acilen yapması gereken; Ermenistan'la imzalanan protokolleri onay için sevk ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geri çekmesi, protokollerin Türkiye bakımından geçersiz ve hükümsüz olduğunu resmen açıklaması ve Türk milletinden özür dilemesidir'' dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, ''Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin protokollerin Anayasa'ya uygunluğu konusundaki kararının, protokollerin Ermenistan tarafında onay işleminin ayrılmaz bir unsuru ve parçası olduğunu'' ifade etti.

Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla protokollerin; ''Türkiye'nin Doğu Anadolu topraklarını Batı Ermenistan olarak tanımlayan ve Anayasa hükmü haline getirilen Bağımsızlık Bildirisinin ilgili maddesini değiştirmeyeceğini, Ermenistan'ın iki ülke sınırını belirleyen 1921 Kars Antlaşmasını tanıdığı anlamına gelmediğini ve 1915 soykırımının uluslararası planda tanınmasını amaçlayan milli devlet politikasını etkilemeyeceğini ortaya koyduğunu'' ifade eden Bahçeli, kararda Dağlık Karabağ sorunu ile Ermeni işgali altındaki Azerbaycan topraklarının protokoller kapsamına girmediği ve bu nedenle uygulamanın bu sorunlara bağlanamayacağının kaydedildiğini anımsattı.

Ermenistan'ın protokollerin içeriği, kapsamı ve anlamı hakkındaki görüşlerinin bu suretle resmen kayda geçirildiğini, parlamento onayının bu anlayışla sonuçlandırılacağının hükme bağlandığını belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

''Bu kararla Ermenistan'ın uluslararası hukuka aykırı tutumunun ve Türkiye'ye düşmanca yaklaşımının değişmediği bir kere daha anlaşılmıştır.

Bu durum AKP hükümeti ve protokollerin altında imzası bulunan Dışişleri Bakanı için utanç verici bir hezimet ve fiyaskodur.

Ermenistan'ın bu tutumu ortadayken Dışişleri Bakanlığının 18 Ocak 2010 tarihinde yaptığı 'Türkiye'nin Protokollerin hükümlerine bağlılığını muhafaza ettiği' yönündeki açıklaması, anlaşılması ve kabul edilmesi mümkün olmayan bir gaflet ve garabet örneği olmuştur.

Hükümetin bu vahim durum karşısında acilen yapması gereken; Ermenistan'la imzalanan protokolleri onay için sevk ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geri çekmesi, protokollerin Türkiye bakımından geçersiz ve hükümsüz olduğunu resmen açıklaması ve Türk milletinden özür dilemesidir.

Bunu yapmadığı takdirde AKP hükümeti Türkiye'nin onurunu, itibarını, haysiyetini ve milli çıkarlarını bilerek ayaklar altına alan bir hükümet olarak tarihe geçecektir.''

A.A.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler