YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Projelerimizi insanlığın geleceğine odaklamamız gerekir"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Türkiye'nin G20 İçin Vizyonu' konulu özel oturumunda konuştu.
"Projelerimizi insanlığın geleceğine odaklamamız gerekir"
21 Ocak 2015 / 17:25 Güncelleme: 21 Ocak 2015 / 17:52

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'nin ayrımcılık yapmayan prensiplere sahip olan çabalarıyla hangi krizleri çözmek için ne yardımlarda bulunduğunu listeleyebilirim. Hepimiz uluslararası sistemde ortak değerlerimiz çerçevesinde sığınmacılar gibi insanlık trajedilerini çözmek için beraber çalışmalıyız. Kim tarafından yapıldığı önemsiz teröristler ya da başka kaynaklar olsun bunlara karşı birlikte çalışmalıyız" dedi.

"Sadece ülkelerimizin liderleri değil insanlığın ekonomi bakanlarıymışız gibi davranmalarını istiyorum"

Başbakan Davutoğlu: "Ben, tüm G20 liderlerine çağrıda bulunuyorum, hepimiz harekete geçmeliyiz, hepimiz ekonomi bakanlarıymışız gibi, sadece ülkelerimizin liderleri değil insanlığın ekonomi bakanlarıymışız gibi davranmalarını istiyorum. Onlara, ekonominin, ticaretin bakanları, insanlığın iklim bakanlarıymışız gibi davranma çağrısında bulunuyorum. Eğer böylesine bir sorumululuk anlayışına sahip olabilirsek yeni bir dönem başlatabilir ve bir paradigma değişmesini başarabiliriz." dedi.

"Yıllık gelir oranının, yüzde 2,8 civarında artırılmasını hedefliyoruz"

Başbakan Davutoğlu: "G20'nin 2018 yılı sonuna kadar yıllık gelir oranının, yüzde 2,8 civarında artırılmasını hedefliyoruz. Eğer bu başarılacak olursa küresel ekonomiye 2 trilyon dolardan büyük bir katkı sağlanacak." dedi.

"Finansal krizler sosyal yapıları derin bir şekilde etkilemekte"

G20 sadece finansal kriz çözümü için değil siyasi krizlerin çözümünde de etkili olmalı.Farklı yaklaşımların bir araya getirilmesi gerekmekte ve G20 bunun için bir üst platform teşkil etmektedir.

Finansal krizler sosyal yapıları derin bir şekilde etkilemekte. Daha büyük zorlukları önlemek için koordinasyon içinde çalışmalıyız, Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı uygulanan kapsayıcılık ve yatırım başlıkları altında olacak.

"Ekonomi içinde kadınların daha fazla görünür olmasına ağırlık vereceğiz"

Ekonomi içinde kadınların daha fazla görünür olmasına ağırlık vereceğiz. Genç nüfusun işsiz olduğu ülkelerde sosyal sorumluluk daha fazla olabilmekte, dönem başkanlığımızda bu konu üstüne eğileceğiz

Türkiye'nin bu yıl gündemde tutacağı bir diğer konu ise, küçük ve orta işletmelerin güçlendirilmesi olacak. Finansal araçların çeşitlenmesi için alternatif kaynaklar konusundaki görüşlerimizi dönem başkanlığımızda ortaya koyacağız.

"Adaletli bir ekonominin kurulabilmesi için..."

Adaletli bir ekonominin kurulabilmesi için enerjiye ulaşım konusunda eşitlik olması gerekir. Küresel ekonomik sorunlara yaklaşım noktasında tyeni ve güçlü bir ortak mesaja ihtiyaç var.

Projelerimizi insanlığın geleceğine odaklamamız gerekir. Suriye ve Irak'taki krizlerden komşu ülke olarak ciddi şekilde etkilenmekteyiz.

 

Ayrıntılar gelecek...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler