21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri13 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PM listesinde 46 yeni isim...
PM listesinde 46 yeni isim...
18 Aralık 2010 21:26
CHP'de Parti Meclisi seçimi sonuçlandı. 80 kişilik Parti Meclisi için yapılan seçimde, eski PM'den 46 kişi liste dışında kalırken, 34 kişi yeniden PM üyesi oldu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, daha önce kullandığı ‘Yeni CHP’ ifadesini dünkü kurultayda biraz daha açtı ve “Biz 3. Yol’uz” dedi. Konuşmasına “Yoldaşlarım” diye başlayan Kılıçdaroğlu’nun Ergenekon sanıklarına selam göndermesi ve ‘41 vaat’lik listesindeki çelişkiler dikkati çekti

CHP’nin 15. Olağanüstü Kurultayı, Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleşti. CHP delegeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı 80 kişilik Parti Meclisi üye listesini oyladı.

‘YOLDAŞLARIM’ DİYE HİTAP ETTİ

Kılıçdaroğlu, kurultay konuşmasında önce “Ergenekon tutuklularına” mesaj gönderirken, “Değerli yol arkadaşlarım, yoldaşlarım, devrimci gelenekten gelen, halk için çaba harcayan değerli CHP’liler” diye seslendiği partililere özetle şunları söyledi:

SİLİVRİ CEZAEVİ’NE GÖNDERME

‘Özgür medya’ denildi, otosansür uygulayan köşe yazarı mı, ceza kesilen gazete patronları mı, haberlere sansür uygulayan bir medya mı halkın gözü kulağı olacak. Düşünceye pranga vurdular. Düşünenler nerede biliyorsunuz... Yürüyüş yapan, dertlerini anlatmak isteyen üniversite öğrencilerine, coplarla, biber gazlarıyla gittiler. Sanatçılara söz veriyorum, yazacaksınız, çizeceksiniz, oynayacaksınız. Özgürlükleri sonuna kadar açacağız...

HERKESE BEDAVA MAAŞ

Sosyal devlet sadaka dağıtan devlet değildir. CHP iktidarında aile sigortası başlatılacak. Hiçbir aile gelirsiz kalmayacak. Asgari ücret miktarındaki para kadının hesabına yatırılacak. Mazotta ÖTV’yi kaldıracağız. Başbakan Erdoğan ‘kaynağı nereden bulacağımızı’ sordu. Benim adım Kemal Kılıçdaroğlu. Parayı bulacağım diyorsam, bulurum.

İŞÇİYE DEVLET İŞ VERECEK

Halkın iktidarında atanamayan öğretmen kavramı olmayacaktır. Başbakan Erdoğan, işverenlere birer işçi işe alarak işsizliği önlemeleri önerisinde bulundu. Sen devletsin. Niye işçi almıyorsun?

SENDİKALAR İŞÇİYİ SATIYOR

Taşeron işçisine söz veriyoruz, taşeron işçiliği tarihe gömeceğiz. Sendikanız olacak, toplu sözleşme yapacaksınız. Kadronuz, kıdem tazminatız olacak. Hükümetin her dediğini yapan sendikalar, işçiyi satıyorsunuz.. YÖK denen ucubeyi kaldıracağız. Üniversiteler kendi dekanları seçecekler. Üniversiteler Maliye Bakanlığı’nda ‘para alabilir miyiz’ diye dilenci konumuna sokulmayacak. Üniversitelere mali özerklik getireceğiz. Harçları kaldıracağız.

KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI OLACAK

İktidara geldiğimizde 12 Eylül’ün izlerinin tamamen silindiği, yargı bağımsızlığının, güçler ayrılığının olduğu bir anayasayı toplumsal uzlaşmayla yapacağız. Özel yetkili mahkemeleri de, Askeri Yüksek İdare Mahkemelerini de kaldıracağız.

Bugünkü lider sultasını yıkacağız. Vatandaş, gidip milletvekillerini seçecek. Yüzde 10 seçim barajını da kaldıracağız. Her milletvekili mal varlığını internet sitesinde yayınlayacak. Mecliste kesin hesap komisyonu oluşturacağız. Dokunulmazlıkları kürsü dokunulmazlığıyla sınırlayacağız. Tüzük kurultayı gelecek. Parti içi demokrasiyi getiren, çağdaş bir tüzükle yeni CHP olacak.

Güneydoğu sorununu Lozan’la çözeceğiz!

Güneydoğu, ciddi, çözülmeyen sorunlardan biri. Sorun çözülmüyorsa kabahati siyaset kurumunda aramak gerek. Bu konuda en tutarlı parti CHP. 1989’da yazdığımız raporu yeniledik. Bu sorunu toplumsal uzlaşmayla, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkarak çözeceğiz. Çözümün başında Lozan Antlaşması var. Fırat’ın doğusu da batısı da bizim. Berivan da Hakan da bizim. Rojin de Agop da bizim. Ferhat ile Şirin de Mem-u Zin de bizim.

Doğu, Güneydoğu’daki bütün yurttaşlara sesleniyorum, etnik kimliklerinize saygılıyız, inançlarınıza da saygılıyız; biz üçüncü yoluz. İnsan odaklı, sosyal demokrat, halkçı bir partiyiz, bizi kucaklayın. Biz üçüncü yoluz, çağdaş yoluz. Türkiye 2023 yılında bölgesinde lider, dünyada oyun kurucu konuma taşınacaktır.

Sav ekibi PM’ye itiraz etti:  Kadın kotasına uyulmadı

Sav’ın ekibi, “PM’ye 15 kadın alındı ama 17 olmalı” dedi. Seçim kurulu itirazı kabul ederse, Tekin ve Tanrıkulu’nun yerine iki kadın üye alınacak

• CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun PM’den sildiği Önder Sav’ın ekibi, Parti Meclisi üyeliği için yapılan seçime kadın kotasının ihlal edildiği gerekçesiyle itiraz etti. Tüzüğe göre Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu üyeleri dışındaki 68’li listede yüzde 25 oranında kadın kotası öngörülüyor. Buna göre 68 ismin arasında 17 kadının yer alması gerekiyor. Tüzük, 17 kadının listeye girememesi durumunda en az oy alanların yerine kadın üyelerin gelmesini öngörüyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN SAĞ KOLU TEHLİKEDE

Bu durumda en az oyu alan Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu’nun üyelikleri düşebilir. Kılıçdaroğlu, kararı yargının vereceğini söyledi. Gürsel Tekin ise “problem yok” demekle yetindi.

PM’de Baykal’la Sav’ı sildi

• Kılıçdaroğlu hazırladığı blok listede Baykal ve Sav’a yakın sembolik birkaç isme yer verdi. Baykal’a yakınlığıyla tanınan Antalya Milletvekili Osman Kaptan ile Bihlun Tamaylıgil listeye alınırken, Mehmet Sevigen ve Yılmaz Ateş liste dışı kaldı. Sav ekibinin ünlü isimleri Hakkı Süha Okay, Şahin Mengü ve Çetin Soysal’ın yerine listeye sadece Faik Öztrak ile Atilla Sav alındı.

‘RAHATSIZ MODERN’ PM’DE

DSP’den gelen Emrehan Halıcı ve Hüseyin  Pazarcı ile eski cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün oğlu emekli büyükelçi Osman Korutürk, Dışişleri eski Müsteşarı Faruk Loğoğlu ve İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan’ı da PM’ye katıldı. CHP’ye katılması parti içinde tartışma konusu olan Diyarbakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu da Kılıçdaroğlu tarafından PM listesine alındı. Tanrıkulu Habur’dan gelen PKK’lılardan birinin avukatlığını yaptığı için CHP’liler tarafından eleştiriliyordu. Tartışılan araştırmasında ‘Modernler rahatsız’ diyen akademisyen Binnaz Toprak PM’ye girerken, birkaç ay önce yönetime alınan Mehmet Faraç liste dışı bırakıldı.

Baykal’ın adı anılmadı çıkışta protesto edildi

• Kurultay’ın Divan Başkanlığı’nı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptı. CHP’nin eski liderleri Atatürk, İnönü ve Ecevit anılırken alkışlar yükseldi, ancak Deniz Baykal’ın adı anılmadı.

Kurultaya kızı Aslı Baykal ile gelen Deniz Baykal, blok listeye tepki göstererek “Çarşaf liste olmalıydı” deyince partililer tarafından protesto edildi. Baykal, salondan erken ayrıldı ve oylamaya katılmadı.

Perinçek ve Özkan’dan kutlama telgrafı

• Ergenekon tutukluları Tuncay Özkan ve Doğu Perinçek kurultaya mesaj göndererek başarı dileklerini ilettiler. Mesajlar alkışlarla karşılanırken, Divan Başkanı Kocaoğlu, “Bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyoruz” dedi.

34 yeni isimle  24 vekil PM’de

• CHP’nin 80 kişilik yeni Parti Meclis’i şu isimlerden oluştu: Yaşar Ağyüz, Yakup Akkaya, Engin Altay, Ali Arslan, Sencer Ayata, Enver Aysever, Süheyl Batum, Gülsün Bilgehan, M. Volkan Canalioğlu, Osman Coşkunoğlu, Muhammed Çakmak, İzzet Çetin, Doğa Çiğdemoğlu, Mesut Değer, Turgut Dibek, Zeki Durmaz, Atilla Emek, Didem Engin, Aykan Erdemir, Haluk Eyidoğan, Levent Eyipişiren, İsa Gök, Gökhan Günaydın, M. Zeki Gündüz, Hurşit Güneş, Emrehan Halıcı, Turhan İçli, Sena Kaleli, Osman Kaptan, Atilla Kart, Ayten Kayalıoğlu, Sema Kendirci, Osman Korutürk, Ali İhsan Köktürk, Bülent Kuşoğlu, Faruk Loğoğlu, Aylin Nazlıaka, B. Emrah Oder, E. Kerem Oktay, Gülseren Onanç, Melda Onur, Umut Oran, Oğuz Oyan, Ensar Öğüt, Veli Özdemir, R. Kerim Özkan, İhsan Özkes, M. Ali Özpolat, Faik Öztrak, A. Arif Özzeybek, Hüseyin Pazarcı, Zühal Samlı, Perihan Sarı, Atilla Sav, Vahap Seçer, M. Ali Susam, Bihlun Tamaylıgil, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Binnaz Toprak, Erdoğan Toprak, Faik Tunay, Rıza Yalçınkaya, Hüseyin Yaşar, Hüseyin Yıldız, A. Ataç Yılmaz, Alaaddin Yüksel, Önay Alpago, Mevlüt Aslanoğlu, Ufuk Ataç, Deniz Pınar Atılgan, Seyhan, Nihat Matkap, Nur Serter, Sacid Yıldız.

46 üye liste dışı

• Daha önce PM üyesi olan isimlerden liste dışında kalanlar: Ayhan Yalçınkaya, Mehmet Faraç, Hülya Güven, Korkmaz Karaca, Hakkı Suha Okay, Mustafa Kurban, Azmi Yıldız,  Ahmet  Haluk Koç, Işık Bildacı Ayata, Behçet Çağlar, Asuman Çakmakçı, Hikmet Çelik, Oya Araslı, Yücel Artantaş, Soner Çetin, Veli Gündüz Şahin, Hüseyin Karakoç, Malik Ecder Özdemir, Neriman Genç, Mahmut Duyan, Faruk Demir, Mehmet Süne, Halide Jale Tamzok, Semra Tanülkü, Fatma Füsun Tatlıgil, Çetin Soysal, Nevin Gaye Erbatur, Cahide Tunç, Eşref Karaibrahimgil, Ali Koçal, Önder Sav, Şahin Mengü, Abdürrezzak Erten, Mevlüt Coşkuner, Mehmet Kaban, Osman Güdü, Tekin Bingöl, Metin Arifağaoğlu, Abdullah Özer, Derviş Günday, Aydan Baran, Necla Arat, Birgen Keleş, Fehmi Murat Sönmez, Ali Rıza Ertemür ve Nuran Yıldız. 

En çok çizik Tekin ile Tanrıkulu ve Aysever’e

• Kılıçdaroğlu’nun blok listesinde en çok çizik yiyen isim örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin oldu; 1242 delegeden 762’sinin oyunu alabildi. En az oyu alan ikinci isim ise 1030 oyla Diyarbakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu oldu. En az oyu alan üçüncü isim de “10. Yıl marşı yerine 100. Yıl marşını bestelemeliyiz’ diyen Enver Aysever oldu: 1038 oy.

‘Oy kullanamadı, PM listesinde de başarısız oldu’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun PM listesinde ‘kota’ krizi çıkması üzerine “Liderliğinin ilk seçiminde seçmen bilgilerini takip edemediği için oy kullanamadı, ilk kurultayında da PM listesi yapmakta başarılı olamadı” esprileri yapıldı.

BAYKAL AYAĞA KALKMADI

Kılıçdaroğlu, kurultaydaki konuşmasının sonunda, CHP’lilere ‘’Ayakta mısınız?’’ diye sordu. Bu davet üzerine salondakiler ayağa kalktı, ancak Deniz Baykal yerinden bile kıpırdamadı.

Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler