YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'yı rahatsız etti!
KCK'nın büyükşehirledeki etkisini azaltan operasyonlara imza atan İçişleri Bakanı İdris Naim şahin, PKK'nın ve BDP'nin hedefi haline geldi.
PKK'yı rahatsız etti!
08 Ocak 2012 / 09:16 Güncelleme: 08 Ocak 2012 / 09:18

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, göreve geldikten sonra güvenlik güçlerinin koordineli bir şekilde terörle mücadelenin içine katmayı başardı. Jandarma ve polis özel harekat timlerine nokta operasyonlar yaptırarak PKK'nın dağ kadrosuna büyük darbe indirdi.

Kazan Vadisi başta olmak üzere teröristlerin yoğun olarak bulundukları bölgeler temizlenirken, terör örgütünün kış aylarını geçirmek için yiyecek ve silah depoladığı mağaralar da bulunup imha edildi. Terör örgütünün şehir yapılanması KCK'ya karşı yürütülen başarılı operasyonlarda PKK özellikle büyükşehirlerde eylem yapmakta zorlanmaya başladı. Şahin'in başarılı performansı ve terörle mücadeledeki etkinliği, BDP'li milletvekillerinin İçişleri Bakanı Şahin'i hedefine almasına neden oldu. Terörle mücadelede sadece operasyonel olarak değil, bölge halkına yönelik verdiği mesajlarıyla da PKK'nın ideolojik saplantısını ortaya koyarak terör örgütünün bölgeden soyutlanmasını sağlayan Bakan Şahin, kan ve gözyaşından beslenen grupların hedefi haline getirildi. Hatta Şahin'in başarısı, BDP tarafından hakkında gensoru önergesi verilmesine bile neden oldu.

HALKIN SİNDİRİLMESİ ENGELLENDİ

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ile diğer partililer, Meclis Genel Kurulu'nda bunu açıkça dışa vurdu. İçişleri Bakanı Şahin'i hedef haline getiren BDP'nin rahatsızlığının temelinde, terörle mücadelede etkin adımların atılmasının yattığı belirtildi. Terörle mücadeledeki başarı BDP'nin bölge halkı üzerindeki korku ve sindirme politikasını kırarken, parti de eylemlerinde umduğu desteği bulamamaya başladı. Terör örgütünün ideolojik yapısını her konuşmasında vurgulayan Şahin'in bu açıklamaları PKK'yı olduğu kadar taban bulmakta zorlanan BDP'yi de rahatsız etti.

KOORDİNASYON BAŞARISI

Şahin'in, terörle mücadeledeki başarısının altında istihbarat ve güvenlik güçleri ile mülki amirler arasındaki koordinasyonu sağlaması yatıyor. Bakan Şahin'in direktifleri doğrultusunda bölgede etkili olan jandarma ve emniyet özel harekat timlerinin valiler ve kaymakamlarla koordineli ve hızlı bir şekilde nokta operasyonlar yapmasını sağladı. Kazan Vadisi'nde yapılan başarılı operasyonla PKK'nın üst düzey sorumluları ele geçirilmiş ve terör örgütü çok büyük kayıplar vermişti. Güvenlik güçleri yine Cudi Dağı'nda 7 katlı bir mağaraya yaptığı baskında teröristlerin kış için hazırladığı yiyecek ve silahlar ele geçirilmişti. Asker-polis işbirliği terörle mücadelede Bakan Şahin'in çizdiği hedefler doğrultusunda başarılar getirdi. Kazan Vadisi, Kavaklı Deresi, Cudi Dağı'nda bulunan sığınaklar 4 ay içerisinde şehir yapılanmasıyla birlikte çökertildi. (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler