YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'ya operasyonu en çok onlar istiyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "PKK'ya karşı düzenlenen operasyonları en çok isteyenler de bölgedeki sağduyulu kardeşlerimiz." dedi.
PKK'ya operasyonu en çok onlar istiyor
26 Ağustos 2015 / 03:09 Güncelleme: 26 Ağustos 2015 / 09:26

Çavuşoğlu, Kanal 24 televizyonundaki programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'nin DAEŞ'i desteklediği algısının oluşturulmaya çalışıldığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, "Örneğin yabancı terörist savaşçılar konusunda iade ettiğimiz kişilerin bazıları geri geliyor. Nasıl oluyor? 'Yabancı terörist savaşçılar konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmadı veya daha iyisini yapabilir' diyen ülkeler geri gönderdiğimiz yabancı terörist savaşçıları serbest bırakıyor.

Onları tekrar havaalanında veya sınırımızda görüyoruz. Biz tabii ki reddediyoruz, içeri almıyoruz ama nasıl oluyor? Bazı muhataplarımız 'seyahat özgürlüğü' diyor buna" değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, yabancı terörist savaşçılara karşı Türkiye'nin aktif mücadele yürüttüğünü belirterek, "Giriş yasağı koyduğumuz kişi sayısı 18 bini geçti. Yakalayıp sınır dışı ettiğimiz yabancı terörist savaşçı sayısı bin 900'u aştı. Havaalanlarında tespit ettiğimiz ve geri gönderdiğimiz kişi sayısı ise bin 500'ü geçti" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Almanya ve ABD'nin Türkiye'de konuşlandırdıkları Patriot füze sistemlerini çekmesine ilişkin bir soruya ise "Bunu biz siyasi bir şey olarak görmüyoruz. Türkiye'ye yönelik bir davranış olarak da algılamıyoruz" dedi.

"PKK'YA OPERASYONU BÖLGE HALKI İSTİYOR"

Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonlarına da değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"PKK terör faaliyetlerini sürdürürken bizim yapmamız gereken ne? PKK'ya yönelik operasyon yapmak. Kamu düzenini sağlamak zorundayız. İnsanlarımızın can güvenliğini sağlamak durumundayız. Bugün PKK terör örgütünden en çok çeken doğu ve güneydoğudaki Kürt kardeşlerim. Onlar orada zulüm yaşıyor. Onlar orada baskı altında. Her evden bir genci dağa kaçırıyorlar. Haraç, baskı, zulüm, gelecek hizmetlerin engellenmesi dahil her türlü zulmü yapıyorlar. Operasyonu en çok isteyenler de bölgedeki sağduyulu kardeşlerimiz."

İRAN İLE İLŞKİLER

Çavuşoğlu, İran'da Türkiye aleyhine çıkan haberleri de "çirkin ve iftira" şeklinde nitelendirdi. Çavuşoğlu, "Biz kendilerine ilettik. Son derece çirkin. Bir Müslümana, İslam'a yakışmayacak şekilde yalan ve iftira. Sayın Cumhurbaşkanmızın çocuklarına yönelik yalan ve iftira kabul edilebilir bir şey değil, insani de değil. Tabii İran bizim bölgedeki objektif politikalarımızdan rahatsız olabilir çünkü biz İran'ın mezhepçi politikalarına karşı olduğumuzu her platformda söylüyoruz. Yüzlerine de söylüyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin İran'a her platformda destek verdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, İran'a da bölgedeki rolünü gözden geçirmesi ve daha yapıcı rol üstlenmesi çağrısında bulundu.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler