YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"PKK'nın düşmanlığı bitmeyecek!"
"PKK'nın düşmanlığı bitmeyecek!"
31 Mart 2013 14:04
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, çözüm sürecine ilişkin ''Bu süreçte karşı çıktığımız noktalardan biri PKK'nın muhatap alınmasıdır'' dedi.

Destici, 4. Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Sempozyumu'na katılmak için geldiği Eskişehir'de gazetecilere yaptığı açıklamada, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de böylesine bir etkinliği düzenlemenin verdiği mutluluğu dile getirdi.

BBP'nin terörün bitmesini en çok isteyen siyasi parti olduğunu ifade eden Destici, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin birinci gündem maddesi terördür. PKK'nın düşmanlığının biteceğine olan inancımız yok. Bu süreçte karşı çıktığımız noktalardan biri PKK'nın muhatap alınmasıdır. 30 yıldır bu memlekete kan kusturan, 5 bin şehidin kanını elinde tutan, milletimizin geleceğini heba eden terörist başının muhatap alınması kabul edilemez. Bu terörü çözmez, PKK'yı bitirmez. O bölgedeki kardeşlerimizin temsilcileri muhatap alınmalıydı. PKK'nın 30 milletvekili var. İktidar partisinin içinde bunun en az 3 katı Kürt kökenli milletvekili var. CHP'de de, MHP'de de, bizde de Kürt kardeşlerimiz var. Bütün siyasi partilerden, sivil toplum örgütlerinden, manevi önderlerden temsilciler muhatap alınmalıydı.''

Destici, kimsenin PKK'nın silah bırakacağından bahsetmediğini öne sürerek, PKK'nın sadece yurt dışına çekileceğinden söz edildiğini bildirdi.
    
''Bu sürecin terörü bitireceğine inanmıyoruz''

BBP'nin Büyükşehir Yasası'na ısrarla karşı çıktığını hatırlatan Destici, şöyle devam etti:

''2014 seçimlerinden sonra süreç böyle devam ederse göreceğiz. Bölge tamamen PKK'nın kontrolüne girecek. 'Bu süreç dilimizin yanına yeni bir dil, bayrağımızın yanına yeni bir bayrak çekme sürecidir' demiştik. İnşallah bizim bu dediklerimiz çıkmaz. Temenni ederiz ki; bunlar samimi bir şekilde imana gelmişlerdir. 2007 yılında ilk kez PKK'nın temsilcileri bağımsız olarak Meclis'e girdiğinde rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu şunu söylemişti; 'Bu Türkiye için bir şanstır. İnşallah bu şansı iyi değerlendirirler'. O günden, bugüne bakıldığında hem devlete hem millete meydan okudular. Hala meydan okumaya, racon kesmeye devam ediyorlar. Hukuk da maalesef bunlara dokunmuyor. Terörün bitmesini istiyoruz ancak bu sürecin terörü bitireceğine inanmıyoruz. Sürecin içinde ne var  Bunu kimse bilmiyor. Bunun kamuoyuna açıklanması lazım.''

Daha sonra Destici ve beraberindekiler, sempozyumun yapılacağı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'ne geçti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler