YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'lı yönetici: Ankara katliamı PKK ve HDP’nin imdadına yetişti
“Amed” rumuzlu PKK’lı yönetici Suriye'de süregelen savaştan Ankara katliamına kadar yaşananların perde arkasını anlattı: "Ankara katliamı, PKK ve HDP’nin imdadına yetişti, PKK yolunu kaybeden serseri bir yapıya dönüştü..."
PKK'lı yönetici: Ankara katliamı PKK ve HDP’nin imdadına yetişti
13 Ekim 2015 / 12:46 Güncelleme: 13 Ekim 2015 / 13:15

Haber 10'dan Ömer Altaş'ın Amed ile yaptığı görüşmeye dair detaylara yer verdiği o yazısı;

Ankara katliamının arka planının ne olduğuna dair tartışmalar devam ediyor.

Araya hiç girmeden sözü;  Türkiye’ye otuz yıl aradan sonra annesinin vefatı dolayısıyla ilk defa gelen, bir vesile ile çay içtiğimiz Norveç vatandaşı “Amed” rumuzlu PKK’lı yöneticiye bırakalım.

HDP'nin başarısına rağmen PKK'nın yeniden silaha sarılmasının sebebi...

“Suriye üzerinden adı konulmamış bir dünya savaşı devam ediyor. Suriye’de o kadar çok aktör var ki buna, III. Paylaşım Savaşı demekten kendimi alamıyorum. Bugün bölgede, her güçlü devletin elinde yeri geldiğinde açabileceği önemli kartlar var, alenen savaşanlardan başka kamuoyunun bilmediği aktörler de üstünlük peşinde. Devletler, ittifaklar kuruyor ama aslında her birinin kendi özel ajandası mevcut.

Maalesef PKK, bu güçler arasında yolunu kaybeden serseri bir yapıya dönüştü. Özel sohbetlerimizde, PKK’nın Cemil Bayık üzerinden iyiden iyiye İran’a angaje olduğu konuşulur. Biz, HDP’nin kazandığı benzersiz siyasal başarıya rağmen 7 Haziran’dan sonra PKK’nın yeniden silaha sarılmasını buna bağlarız.

Görülüyor ki İran siyaseti, izlediği Suriye politikası nedeniyle Türkiye’ye karşı son derece öfkeli. Suriye’deki ateşi, Türkiye’nin içine atıp Suriye’den elini eteğini çektirmek istiyor.

Bu çerçevede PKK içinde, “Cemil Bayık varsa barış olmaz” düşüncesi yaygındır.

Demirtaş'ın rolü Öcalan'ı itibarsızlaştırmak

Selahattin Demirtaş ise, başka bir siyasi eksen üzerinden rol üstlendi. Demirtaş adının ana rolü, muhatabiyeti Öcalan’ın elinden almaktı. Hedefi netti. Öcalan barış sürecinin mimarıydı, telkin ve kontrol alanı dışındaydı, Türk devleti ile tek başına pazarlık ediyordu. Bu proje, Kandil’deki lider kadromuzun da işine geldi. Bu arada Abdullah Öcalan aleyhine örgüt içinde itibarsızlaştırma kampanyası başlatıldı. Türk devletine satıldığını hatta Türk devletinin bir adamı olduğu söylendi. Bu ifadeleri Sabri Ok’un ağzından bizzat duydum.

PKK’yı 7 Haziran seçimleri sonrası çatışmaya İran soktu. Kandil yönetimi, bu politikanın diğer bir kazancının da boşluklardan daha fazla inisiyatif almak isteyen Demirtaş’ın burnunun sürtülmesi olduğunu düşündü.

Şimdi orta bir yerde buluştular.

PKK’nın; 10 Ekim günü çatışmasızlık ilan etmesinin sebebi, operasyonlardan sonra HDP’nin yaşadığı itibar kaybı idi. Bunun nelere mal olacağı İran’a ve Rusya’ya gidilerek yüz yüze anlatıldı.

Gelişmeler dışarıdan görüldüğü gibi değil. PKK içinde, özellikle Avrupa’da, verilen savaşın meşru bir hikâyesi olmadığına, anlamsızlığına ve demokrasi güçlerine vereceği zarara dair yoğun tartışmalar yaşandı.

Hatta Demirtaş’ın, politikasının odağına AKP hükümetini ve Erdoğan’ı yerleştirmesi benim gibi nice partiliden eleştiri aldı.

Ama özellikle yurtdışında PKK içinde öyle bir mekanizma var ki en küçük bir eleştiri bile tasfiye edilir. Kendi başınıza yaşama şansınız ise yoktur.

Ankara katliamı, PKK ve HDP’nin imdadına yetişti

HDP ve PKK’nın yaşadığı sıkışmışlık, Ankara Garı’nda gerçekleşen katliam sonra birdenbire düzeldi.

Ankara katliamı, PKK ve HDP’nin imdadına yetişti.

Ankara katliamı bu nedenle Kürt siyasetinin mestur yüzünde bayram sevinci yaşattı.

Bütün propaganda mekanizmaları yeniden güçlü bir argümanla harekete geçti. PKK tarihinde görülmeyen, bir günde,  Avrupa ve Türkiye Kürdistanı’nda milyonlarca broşür basıldı. Doğrusu bizdeki bolluğu ve baş döndürücü hızı şaşkınlıkla izliyorum.

PKK'yı gururlandırıyorsunuz

Ankara katliamının yapıldığı gün, bu acı olayın arkasında IŞİD örgütünün çıkacağından adım gibi emindim. Başka örgütlerin izini arayanlar ya da böyle bir ihtimalin olabileceğini düşünenler bölgenin dinamiklerini hiç bilmiyorlar.

Siz ne kadar büyük kuşatma altında olduğunuzun farkında değilsiniz. Üst perdeden konuşuyor ve yazıyorsunuz ama rüzgâr tersten esiyor.

Saf olmayın derim, bu Ankara eylemi PKK kapasitesindeki bir örgütün boyunu aşar. Ayrıca bizimkilere böyle büyük bir akıl biçmeniz bizi hep gururlandırdı.

Ankara katliamında, ince gören bir sosyal mühendislik hesabı var. Ankara katliamı birebir HDP lehine yapıldı bunu kabul ediyorum ama bunun faili PKK değil.

Tahminim, bu katliamda asıl olarak CHP hedef alındı.

Bakın dinleyin.

Batı’nın yeni projesi artık sadece HDP

Biz yeni bir hikâye yazıyoruz.

PKK ve HDP artık Kürtlüğü aştı sekülerlerin ortak mücadelesine dönüştü. Peki, sekülerliğin tek reel taşıyıcısı kim, tabi ki Aleviler.

HDP,  7 Haziran’da Seküler ve Kürt oylarında maksimum eşiği buldu. Sonrası yoktu.

Bunu söylemek bana ağır geliyor ve dinci cemaatin akıbetini yaşamaktan korkuyorum ama Batı’nın yeni projesi artık sadece HDP. Bunu Avrupa’da da açıkça izliyoruz. Ancak HDP’nin büyümesinin tek çaresi CHP parçalanması.

Alevi kitlenin HDP’ye aktarılması şart

Öncelikle CHP içindeki Alevi kitlenin HDP’ye aktarılması şart.

Bu da sadece sosyal ve psikolojik travmalarla olur.

Ankara katliamının anlamı işte tam buydu: Rutin, sosyal ve psikolojik algıları değiştirmek.

Bugüne kadar neye mal olursa olsun CHP içinde kalmaya devam eden ve kararsızlıklar yaşayan Alevi kitlesi, bu acı Ankara olayından sonra, başını elinin arasına alıp bir kez daha düşünecek.

Olası plana göre, 1 Kasım’da CHP’deki Alevi oyları mutlaka HDP’ye akmalı.

Ben de Aleviyim, farkındayım, yeni kurgunun odağında biz varız.

Suruç katliamında bizim Alevilerin ağırlıkta olduğu ESP hedef alındı,  böylece radikal Türk solu HDP’ye sabitlendi.

Ankara Garı katliamı ve Alevi kimliği

Dikkat ederseniz, Ankara Garı katliamıyla yine Alevi kimliği öne çıktı.

Ankara katliamıyla her ne hedefleniyorsa, baltayı köküne vurup kesin sonuç alınmak isteniyor.

Belli ki, primitif dönemlerdeki gibi Alevilik ve Sünnilik arasında, Kürtlük ve Türklük arasında nesilden nesile taşınacak  bir kan davası yaratılmak isteniyor! Böylece bölünme ve parçalanmanın alt duygusu  var edilecek!

Yeni bir karşı-hamle yapamazsanız bu plan tutar.

Öyle sanıyorum ki bu katliam, planlayıcılara yetmeyecek. Bundan sonra mikro hedeflere odaklanacaklar. AKP’yi IŞİD’le özdeşleştirmeye devam edecekler. Ben bile bu IŞİD töhmetinden nasıl sıyrılacağınızı merak ediyorum. IŞİD’den başka taşeron kullanmayacaklar. DHKP-C’ye seçime kadar hiçbir eylem yaptırılmayacak. PKK; devlet, tankla topla Kandil’e girse bile seçime kadar çatışmaları durduracak.

Suriye içinde kurulacak muhtemel bir Alevi devletinde PKK üzerinden inisiyatif alınmaya çalışıldığının da bir kenara yazılmasını istiyorum.

Adı konulmamış yeni III. Paylaşım savaşında kilit ülke Türkiye. Anladığım kadarıyla Türkiye’nin, kendine ait bir irade beyanı olmadan, tam olarak bir eksene, bloğa teslim olması bekleniyor. Bu gerçekleşinceye kadar, AKP ile IŞİD, ısrarla, aynı cümlede yan yana kullanılacak.

Alevi kanaat önderlerine suikast düzenlenebilir

Önümüzdeki seçim, sosyal-psikoloji açısından son dönemeç, şu sıralar aramızda en çok gündem olan konu bu.

Dolayısıyla kendi adıma Alevi kanaat önderlerine dönük suikastların da masada olduğunu düşünüyorum.

Türkiye toplumunun yaşadığı büyük şok, olası ki yeni artçılarla diri tutulacak.”

 // Hakkı söyler
Tespitler doğru olabilir de benim takıldığım nokta, neden bir pkk lı rumuzuyla çıkıp taktiklerini ifşa etsin?...
14 Ekim 2015 01:21
"
 // Azmi
Onlar hileye başvurdular, Allah da onların tuzağını boşa çıkardı. Allah hileleri boşa çıkaranların en hayırlısıdır /ÂLİ İMRAN 54
Ya Rabbi kafir ve zalimleri kirli amaçlarına ulaştırma.Biz asi kullarını selamete eriştir. Amin
...
13 Ekim 2015 Salı 21:35
tam isabet tespitler..
 // atiker
bu analizi tespitleri alevilerin anlayana kadar iyi okuması kendilerine bir yol çizmeleri gerek nereye sürüklenmek savrulmak istenildikleri açık net ya bu topraklarda yıllarca sürecek bir hesaplaşmaya muhatap olacaklar yada bu oyunu bozacaklar devletin yanında yer alacaklar pkk hdp belasından kurtulacaklar ama alevi toplumu gerçeğe komplo teorisi diyor yanlışlara yani pkk provagandasına ve aklına evet diyor inşallah bu sever demezler kılıçtaroğlunun atrafı boşaltılacak eğer tutarsa tasviye edile...
13 Ekim 2015 Salı 14:22
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler