YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK terör eylemlerine neden başladı? Emniyet eski Genel Müdürü açıkladı
21. Dönem milletvekili ve Emniyet eski Genel Müdürü Kemal Çelik, son dönemde artan terör saldırılarını değerlendirdi. Çelik, Türkiye'nin yüzünü Ortadoğu'ya çevirdikten sonra eylemlerin arttığına dikkat çekti.
PKK terör eylemlerine neden başladı? Emniyet eski Genel Müdürü açıkladı
10 Eylül 2015 / 15:58 Güncelleme: 10 Eylül 2015 / 16:00

Kanal A Haber Bülteni'nde Tuğba Dalkılıç'ın konuğu olan Çelik, terörle mücadelenin başladığı 1984 yılından beri devletin terörle mücadeleye hakim olduğunu, silahlı mücadelenin ve çözüm sürecinin de devlet politikası olduğunu vurguladı.

Çelik sözlerine şu cümlelerle devam etti;

Devlet mücadelesinin ilk tohumu da sayın Bahçeli'nin koalisyon hükümeti döneminde başlatıldı. İdamın ertelenmesiyle, aslında o zaman bu devlet politikası başlatıldı. AK Parti hükümeti döneminde de bütün hızıyla devlet politikasını uyguladı. Amaç burada nedir? Ülkenin bütünlüğü, kardeş kavgasının önlenmesi ve bütünlük içerisinde herkesin politikasını yapması, Türk-Kürt ayrımı olmadan devletin vatandaşına sahip çıkmasıdır. Proje budur. Terör bittiği zaman bir daha terör gelmez diyorduk, geldi. Bizim zamanımızda da terör bitmez diyorduk, bitti. Vatandaşlarımız hiç endişe etmesinler, devlet olaya hakim.

Avrupa Birliği PKK'nın arkasında

Biliyorsunuz, Avrupa Birliği her zaman PKK'nın arkasında. Avrupa Birliği ülkelerinin Ortadoğu politikaları var. Ortadoğu'da projeleri var. O ülkelerin Ortadoğu'da menfaatleri var, enerji politikaları var, enerji koridorlarına hakim olma projeleri var. İşte burada Türkiye hiç oralarla ilgili değildi, Türkiye oralardaki Türkmenlerle de ilgili değildi daha önceden, oradaki Kürtlerle de ilgili değildi, Ortadoğu ile hiç ilgisi yoktu, sınırlarından çıkmıyordu Türkiye.

PKK'nın terör eylemleri neden başladı?

Daha sonra Türkiye orayla ilgilenmeye başladı. ABD sınırların değişeceği işaretini verdi. Türkiye dedi ki, "Sınırlar değişiyorsa bana rağmen burada bir düzenlemeye olmayacak" dedi. Baya bir müzakere oldu, sonunda ABD ile bir anlaşma oldu. O anlaşmada ABD önce olmazları denedi, Türkiye'nin dediklerine yanaşmadı ama daha sonra güvenli bölge, güvenlikli bölge olayı gündeme geldi.

Türkiye göçmenlere sahip çıkıyor. Türkiye, Suriye ve Irak'taki akraba topluluklarına sahip çıkıyor, Kürtlere ve Türkmenlere sahip çıkıyor. Bunları içine alıyor, bunlar burada rahat

bir ortamda ama Türkiye diyor ki, 'Bunu orada çözeceğiz' ve bunun içinde ben de varım deyince PKK terörü işte böyle başladı. İşin aslı budur. Vatandaşlarımız hiç başka şeyler aramasın. Yok hükümetmiş, Erdoğan'mış. Sayın Erdoğan bu ülkenin Cumhurbaşkanı'dır ve devletin başıdır. Bunlar öyle tek şahsa indirgenecek şeyler değildir. Bizim dönemimizdeki terörle mücadele artık yok. Terörle mücadelede tekniklerimiz çok gelişti. Bu bence çok iyi anlatılmıyor. O zaman terörle mücadelede çok zayıftık ve teröristler çok hakimdi oraya.

Psikolojik üstünlük Türkiye'de olmalı!

Şu anda yapılmak istenen şu. Psikolojik üstünlüğü Türkiye'nin elinden almak en önemli unsur. Ne yazık ki biraz başarılı oldular. Türkiye terörle mücadelede bu derece güçlü ve hakimken psikolojik mücadelede biraz gerideyiz. Bunun sebebi maalesef muhalefet

partileri. Bazı partiler ne diyor, önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben diyor. Ama şu anda bunu diyenlerin tam tersine önce partim ve ben ve koltuğum diyenler var ve Gezi türü bir organizasyon hesabı var.

Bakıyorsunuz AB ülkeleri ile bir medya grubu işbirliği içerisinde. Bu medya grubu bakıyorsunuz oradan devam ediyor, HDP'yi Türkiye'ye pazarlıyor. Bakıyorsunuz bu medya grubu paralel çeteyle de işbirliği içerisinde. Onlarla beraber hareket ediyor. Hatta bazı paralelin verdiği istihbari raporları, istihbarat da değildir, kendi uydurduğu raporlara göre hareket ediyor.

Seçimden önce makyaj yaptı, saz çaldırdı, bir şeyler yaptı ve hükümeti, tek başına iktidar olayını, Türkiye'de tek başına iktidar olayını önlemek için HDP'nin barajı aşması gerekiyordu o politikayı uyguladılar.

Efendim neymiş AK Parti düşecekmiş. AK Parti'nin düşmesi demek koalisyon hükümetlerinin gelmesi demek. Koalisyon hükümetleri döneminde terörle mücadele edemezsiniz. Çünkü o zaman sivil irade, terörle mücadelede ön plana çıkamıyor. Askeri irade ön plana çıkıyor o zaman, askeri iradenin yöntemi de farklı. Ben vali olarak yaşadım, Emniyet Genel Müdürü olarak yaşadım.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

yoruma gerek yok
 // BİTLİSLİ
Türkiye göçmenlere sahip çıkıyor. Türkiye, Suriye ve Irak'taki akraba topluluklarına sahip çıkıyor, Kürtlere ve Türkmenlere sahip çıkıyor. Bunları içine alıyor, bunlar burada rahat bir ortamda ama Türkiye diyor ki, 'Bunu orada çözeceğiz' ve bunun içinde ben de varım deyince PKK terörü işte böyle başladı. İşin aslı budur..
Şu anda yapılmak istenen şu. Psikolojik üstünlüğü Türkiye'nin elinden almak en önemli unsur. Ne yazık ki biraz başarılı oldular...Bunun sebebi maalesef muhalefet partileri...
10 Eylül 2015 Perşembe 20:57
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler