YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"PKK, gazilerden özür dilesin"
"PKK, gazilerden özür dilesin"
24 Nisan 2013 13:06
TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, terör örgütünün önce gazilerden özür dilemesi gerektiğini söyledi.

 Milli Merkez, Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Atatürk’te Birleştik” sloganıyla kurultay topladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Nazım Hikmet’e gelen vatandaşların büyük bir kısmı salona giremedi.

Vatandaşlar için Kültür Merkezi’nin içerisine ve dışarıya barkovizyon kuruldu. Barkovizyonlardan kurultayı takip eden kalabalık, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.

Delegelerin yanı sıra binlerce vatandaşın katıldığı kurultaya sivil toplum örgütü temsilcileri, sendikacılar, akademisyenler, hukukçular, milletvekilleri, sanatçılar katıldı. TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Devlet Eski Bakanı Ali Topuz, Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, CHP eski Milletvekili Kemal Anadol, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, CHP eski Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Aydınlık Gazetesi Yazarı Şule Perinçek, CHP eski Milletvekili Necla Arat, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu, Marmara Üniversitesi eski Dekanı Zekeriya Beyaz, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcıları Nusret Senem, Ferit İlsever, Mehmet Cengiz, TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, Gazeteci Sebahattin Önkibar, Ümit Zileli ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da kurultaya katıldı.

Başkan Yaşar, alkış ve tezahüratlar eşliğinde salona geldi. Açılış konuşmasını ev sahibi olarak yapan Yaşar, “Bugün burada yapacağınız görüşmelerin çağdaş bir anayasanın kurulmasına, hukukun üstünlüğünün sağlanmasına, cumhuriyetin kuruluş felsefesinin korunmasına, insan haklarına, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği bir Türkiye yaratmasına ve böyle çağdaş bir anayasayı ülkemize kazandırmasına ve her şeyden önemlisi bu ülkenin bölünmez bütünlüğünün korunmasına, hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Terör örgütü özür dilemeli

Cindoruk, Milli Merkez’in Türkiye’nin çeşitli illerinde 150’yi aşkın Milli Anayasa Forumu toplantıları gerçekleştirildikten sonra kurulmasına karar verildiğini söyledi. Cindoruk, rejimin değiştirilmesine yönelik her türlü tehdide karşı birlikte mücadele edeceklerini belirterek şöyle konuştu: “Hiçbirimiz bu ülke içinde kan akmasını istemeyiz. Kana teröre karşıyız. Sormak lazım bu terörü Türkiye Cumhuriyeti mi, bizler mi, sizler mi başlattınız? Biz barışın tarafıyız.

Terör örgütü önce benden, sizden gazilerden özür dilemelidir. Türkiye Cumhuriyetini ve Atatürk’ü koruma ve kollama görevini sonsuza dek sürdüreceğiz.”

Alkışlar ve sloganlar eşliğinde kürsüye davet edilen İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ise şunları söyledi: “10 Kasım 1938’de Türkiye Cumhuriyeti yarım kalmıştır. Yarım kalan bu cumhuriyeti sizler tamamlayacaksınız. Bu ülkenin genleriyle, kimyasıyla oynadılar. Maalesef bu ülkenin içine bir etnik virüs attılar. Ülkeyi paramparça ettiler. Milli benliğe ve tarihimize format atmaya kalkıştılar. Diyorlar ki Türkiye Cumhuriyeti yenildi. Hiç heveslenmesinler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yenilmez. Yenilen işbirlikçi taşeron iktidardır. Çünkü işbirliği yapmaktadır.”

Kurultayda delegelerin oy birliği ile Milli Merkez Yürütme Kurulu Başkanlığı’na Hüsamettin Cindoruk seçildi. Konuşmalardan sonra CHP eski milletvekili Necla Arat, kurultayda oy birliği ile alınan kararları okudu. "Bağımsızlık ve egemenlik vazgeçilmez ilkelerimizdendir. Vatan bir bütündür bölünemez. Devlet yetki ve görevlerin kullanılmasında erkler ayrımı esastır. Bu üstünlük anlamına gelmez. Vatandaşlık din, mezhep ve etnik kökene dayalı olamaz. Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes, ortak ulusal kimlik olarak Türk'tür. Türkiye Cumhuriyeti'nin dili Türkçedir.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Din, kişisel bir vicdan sorunudur. Devlet, hiçbir dinin veya mezhebin yandaşı olamaz. Siyasi partiler yasası değiştirilmelidir. Genel başkan egemenliğine son verilmelidir. Seçim barajı kaldırılmalıdır. Türk Dili, Türk Milleti ve Laiklik kavramları tartışılamaz. Başkanlık sistemi, asla kabul edilemez. İktidar ile terör örgütü arasındaki pazarlık ve dayanışma halkımıza mutlaka en ince ayrıntısına kadar anlatılmalıdır. 'Yurtta Barış Dünyada Barış' temel ilkemizdir"

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler