YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Perinçek'in Esed sevdası tavan yaptı: Mustafa Kemal soyundan...
Esed'e verdiği desteği hiçbir zaman açıklamaktan çekinmeyen Doğu Perinçek, Esed'in, Mustafa Kemal soyundan gelen biri olduğunu söyledi.
Perinçek'in Esed sevdası tavan yaptı: Mustafa Kemal soyundan...
25 Mart 2015 / 09:10 Güncelleme: 25 Mart 2015 / 10:46

Hürriyet'ten Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Perinçek'in açıklamalarındaki o bölüm,

Kısa süre önce Suriye'ye gittiniz, Esed'la görüştünüz. Esed sonuçta halkını katletmiş, binlerce insanın ölümüne yol açmış biri... Nasıl görüştünüz, nasıl elini sıkabildiniz?

Bizim gözümüzde Esed, emperyalizme karşı mazlum milletlerin direnişinde cephedeki liderdir. Emperyalizmin saldırıları karşısında kaçmadı, dik durdu, ülkesine bağlı kaldı ve halk onu başında tuttu.

Kendi halkını öldürmedi mi?

Her kurtuluş savaşı, bir iç savaştır. Mustafa Kemal'e bakalım. Kurtuluş Savaşı'nın başında Akyazı, Düzce, Biga, Konya, Yozgat isyanlarını bastırmadı mı? Neydi o isyanlar? İngiliz liralarıyla örgütlenen şer kuvvetler. Mustafa Kemal onları bastırdı ve ezdi.

Ama bizim Suriye'de gördüğümüz şöyle bir şey: Arap Baharı'nın etkisiyle Suriye halkı sokaklara çıkıp protesto gösterileri yapmaya başladı. Bu sivil gösteriler, Esad tarafından kanlı bir şekilde bastırıldı. Silahsız, sivil eylemciler öldürüldü.

Humus gibi yerlerde Müslüman Kardeşler'in o tür kalkışmaları oldu. E şimdi PKK kalkışma yapsa...

Ama bir dakika... Silahsızdı o insanlar. İlk protesto hareketi sivil ve silahsızdı.

Kalkışmanın Suriye'de bir haklılığı yok. Onu bastırmak oradaki rejimin görev ve sorumluluğu... Ama kanlı mı oldu, hukuk ne kadar uygulandı, bunları bilmiyoruz. Doğru bilgiler üzerinden değerlendirme yapmalıyız ve bu konuda bize verilen bilgilerle sınırlıyız. Ama şunu çok iyi biliyoruz: Beşar Esad Suriye'nin bütünlüğünü, bağımsızlığını, hoşgörüsünü ve laikliğini temsil ediyor. O bakımdan sıktığımız el, sıcak bir eldi.

O dönem Mustafa Kemal'e katil diyordu

Kanlı bir el değil miydi yani?

Kanlı bir el değildi. Sıcak bir eldi. Bir dost eli. Beşar Esed, Mustafa Kemal soyundan gelen bir adam. Mustafa Kemal 1920'lerde ne yaptıysa, Beşar Esed bugün onu yapıyor. O dönem Mustafa Kemal'e "katil" diyorlardı.

Siz ısrarla şu kronolojiyi ihmal ediyorsunuz: Önce demokratik taleplerle sokağa çıktı insanlar... Ardından Esed'ın bu gösterilere kanlı biçimde müdahalesi geldi. İçsavaş ve dışarıdan müdahale, bu katliamın ardından geldi. Kronoloji böyle.

Acaba öyle mi? Müslüman Kardeşler, biz ona münafık kardeşler diyoruz, Ortadoğu'da örgütlüler. Bunların Türkiye'de de uzantıları var. Bunların iki özelliği var: Antiemperyalist İslam'ı temsil etmiyorlar ve mezhepçiler. Bu insanların kalkışmalarını bastırmak bir rejimin hakkı. Ama o bastırma sırasında sizin dediğiniz şeyler olmuşsa, bunlar gerçekleşmişse tabii eleştirilir. Buna da bir şey demiyoruz.

Esed için antiemperyalist diyorsunuz ama sonuçta başta ABD olmak üzere Batılı güçler "Esed'lı çözüm" falan demeye başladılar. Buna ne diyorsunuz?

ABD ve Batı yenildi. Bu noktaya geldiler. Neden? Çünkü o eli bükemediler. Şimdi bükemedikleri eli öpmek zorunda kaldılar.

HİÇMİ UTANMA YOKTUR
 // ALİ AL
Yaa bu Perinçek denilen adamı bir tanıyan var mı? Bu ne idüğü belirsiz bir soysuz bu yaa. Bir bakıyorsun PKK lı, bir bakıyorsun ulusalcı, bir bakıyorsun AB ve ABD ci. Böyle adamlar ölse de artık bu ülke kurtulsa yaaa. Bunlar bu nazlı ülkemin yüz karası, ihanet şebekesi...ALLAHIM bu küsüratlardan bu ülkemi kurtar YARAB.......
25 Mart 2015 Çarşamba 17:52
m. kamal ve esad
 // gündüzbey
...ayni soydan geliyorlarmis,hangi soysuzluktan geldiklerini bilmiyorum da fakat ALLAH cc islam ve peygamber (sas) düsmani olduklarini biliyorum,yasasin kafirler, zalimler icin CEHENNEM......
25 Mart 2015 Çarşamba 11:48
Zalim esed
 // sadi
Esed zamanın zalimidir. Demek geçmişi de onda görebiliriz.....
25 Mart 2015 Çarşamba 11:40
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler