YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pazarlık söz konusu değil
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevlerindeki açlık grevlerinin son erdirilmesiyle ilgili bir pazarlığın söz konusu olmadığını söyledi.
Pazarlık söz konusu değil
24 Kasım 2012 / 11:40 Güncelleme: 24 Kasım 2012 / 11:42

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bazı cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona erdirilmesiyle ilgili, "en büyük kazanç insanların yaşamını yitirmeden açlık grevlerinin sona ermesi" dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Avustralya'nın Melbourne kentine gelen Demirtaş, Melbourne Pascoe Vale semtinde bulunan "Victoria Kürt Derneği"nin açılışını yaptı.

Demirtaş, Türkiye'de demokrasi olmasından büyük bir mutluluk ve heyecan duyacaklarını belirterek, "Ancak ülkemizdeki gerçeklerin bilinmesinde de en azından Türkiye'de sorunların çözümünü kolaylaştıracak bir pencere, bir perspektif ile bakılmasında da biz yarar görüyoruz. O nedenle de hem burada Türkiye’den gelen toplumun yaşadığı sorunları kendileri ile konuşacağız, aynı zamanda Türkiye'de muhalefet olarak sorunların çözümüne nasıl baktığımızı paylaşacağız" diye konuştu.

Demirtaş, hapishanelerde sürdürülen açlık grevlerinin "bir pazarlık ve elde edilen haklar sonucunda mı sona erdiği" konusundaki soruya ise "Türkiye'de de belirttim. Bir pazarlık söz konusu değil ama bir kamuoyu yaratma, duyarlılık yaratma, sorunların çözümü konusunda bir tartışma yaratma açısından ben etkili olduğunu düşünüyorum. En büyük kazanç insanların yaşamını yitirmeden açlık grevlerinin sona ermesi" ifadelerini kullandı. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler