YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pazar günü seçim olsa... İşte Binali Yıldırım'ın oy oranı
Kamuoyu araştırma şirketlerinden ORC'nin Anket sonuçlarına göre, Binali Yıldırım'ın oy oranı yüzde 53 bandına yükseldi. HDP ise yüzde 7 ile baraj altında kaldı.
Pazar günü seçim olsa... İşte Binali Yıldırım'ın oy oranı
23 Mayıs 2016 / 23:05 Güncelleme: 23 Mayıs 2016 / 23:09

AK Parti'deki lider değişimi anket sonuçlarını değiştirmeye başladı. Binali Yıldırım'ın genel başkanlığıyla birlikte AK Parti oyları yükseliş trendine girdi. 

ORC Araştırma Sahibi Mehmet Murat Pösteki, en son anket sonuçlarına açıkladı. Pösteki'nin verdiği oy oranı verilerine göre, AK Parti yüzde 53 ile birinci parti konusunda. 

AK Parti'yi yüzde 24 ile CHP, yüzde 13 ile MHP takip ediyor. HDP ise en son anket sonuçlarına göre, yüzde 7 ile Meclis dışında. 

ERKEN SEÇİM AK PARTİ'YE YARAR

Pösteki olası bir erken seçimin en son anket sonuçlarına göre AK Parti'nin oy oranlarına olumlu yansıyacağı öngörüsünde bulundu.

Pösteki, “MHP yönetiminde yani Devlet Bahçeli kalsa da başka bir genel başkan da gelse MHP yönetimi devletin yanında olmadığı ve başkanlık sistemine destek vermediği takdirde MHP seçmeninin büyük bir bölümü devletten yana tavrını koyacaktır. Yapılacak ilk seçimde de MHP’ye oy vermeyecektir. 

Bu da MHP’nin baraj altı kalacağı anlamına gelir. Olası bir erken seçimin en çok yarayacağı parti AK Parti olacak. Olası bir erken seçimde HDP baraj altı, MHP’nin tutumuna göre her şey değişebilir. 

AK Parti’nin ise yarın seçim olduğu takdirde yüzde 52-53 bandının altına düşmeyeceği hatta daha da yükseleceği son araştırmalarda ortaya çıkıyor” dedi.

REFERANDUM OLURSA...

Seçmenin Başkanlık Sistemi'ne desteğinin arttığını da söyleyen Pösteki, "Vatandaş sistemin değişmesini istiyorsa referandum sandığını önüne koymasanız bile ilk seçimde AK Parti’ye 400 vekil vererek bunu gerçekleştirir” diye konuştu. 

orc anket sonuçları ak parti oy oranı yüzde 53

VATANDAŞ BİNALİ YILDIRIM'DAN NE BEKLİYOR?

Anket çalışmasının ikinci bölümünde ise vatandaşın yeni Başbakan Binali Yıldırım'dan beklentilerine ilişkin sorular soruldu. 

Anket sonuçlarını değerlendiren Pösteki, halkın beklentilerini şu şekilde sıraladı;

- Yeni Anayasa ve Başkanlık sisteminin süratle hayata geçirilmesi.

- Terörün ve tüm unsurlarının etkisiz hale getirilmesi. Yani, PKK, IŞİD, DHKP-C gibi terör örgütlerine karşı silahlı mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi,

- Finans kaynaklarının kesilmesi ve terör örgütlerine yardım edenlerin önünü kesilmesi,

- Paralel Yapı ile mücadelenin daha caydırıcı ve sert olması,

- Sınırlarımızı tehdit eden tüm unsurlara karşı ekonomik ve diplomatik her türlü cevabın verilmesi,

 // Büşra
Ben bu haberle hocama haksızlık ettiginizi düşünüyorum. Onun ve kadar mukemmel ve çalışmayı seven birisi olduğunu unutmayın hakkını verin. Eminim ki reis onu küstürmez...
23 Mayıs 2016 23:54
 // hanzala
Mhp de baraj altıdır,yanlış anket....
23 Mayıs 2016 23:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler