YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Patriotlarda tetik kimde olacak?
Patriotlarda tetik kimde olacak?
22 Kasım 2012 13:31
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Patriotların tetiğinin Türk askerinde olacağını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Suriye sınırına füze savunma sistemi yerleştirilmesiyle ilgili olarak, ''Patriotların mülk sahibi yani sistemin sahibi NATO'dur. Tabii ki diğer ülkelerden bu konuda uzmanlar gelecek. Bu uzmanlar asker uzman da olabilir. Yurt dışından asker gelecek mi gelecek. Uzman insanlar gelecek ama 'bunun tetiği kimde olacak' diye sorarsanız tetiği bizde olacak. Bizim Genelkurmayımızda olacak. Tetik bizim askerimizde olacak'' diye konuştu.

Çelik, parti genel merkezinde gündemdeki konulara ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Suriye sınırına füze savunma sistemi yerleştirilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Sözcüsü Çelik, ''Bu, NATO'nun Türkiye'ye ve NATO'nun kendisine sağlayacağı bir imkandır. Türkiye'nin kendi özellikle savunmasının da güçlenmesi, bu manada daha büyük bir özgüven içinde olması açısından da bu son derece önemlidir. Burada garipsenecek bir şey yok'' diye konuştu.

Balistik füzelerin ve balistik füzelere karşı savunma sistemlerinin pahalı olduğuna dikkati çeken Hüseyin Çelik, ''NATO üzerinden Türkiye'ye bir imkan sağlanmış olmasını çok önemli buluyoruz'' dedi.


-''Tetik bizim askerimizde olacak''-


AK Partili Çelik, ''Patriotların mülk sahibi yani sistemin sahibi NATO'dur. Tabii ki diğer ülkelerden bu konuda uzmanlar gelecek. Bu uzmanlar asker uzman da olabilir. Yurt dışından asker gelecek mi gelecek. Uzman insanlar gelecek ama 'bunun tetiği kimde olacak' diye sorarsanız tetiği bizde olacak. Bizim Genelkurmayımızda olacak. Tetik bizim askerimizde olacak'' ifadelerini kullandı.

Füze savunma sistemlerinin devreye girmesi için 10-15 saniye gibi kısa sürelerin söz konusu olduğuna dikkati çeken AK Parti Sözcüsü Çelik, şunları söyledi:

''10-15 saniye içinde karar verilmesi gerek. Size doğru bir füze atıldı veya bir uçak sınırınızı ihlal etti. Ondan daha hızlı bir şekilde, buradan ateşlediğiniz bir füzenin gidip onu vurması gerekiyor. Dolayısıyla tetik Türkiye'de olacak. Nerede olması gerektiği ise bir uzmanlık işidir. Stratejik açıdan, askeri açıdan hassasiyet gerektiren yerlerdir. Bunun kararını uzmanlar verecektir. Tabii ki TSK siyasi iradenin emrindedir ama işin teknik boyutu onlar tarafından kararlaştırılacaktır.'' aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler