YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Partisine türban fırçası
CHP7de yaşanan başörtüsü çatlağına Canan Arıtman da katıldı
Partisine türban fırçası
06 Ekim 2010 / 16:45 Güncelleme: 06 Ekim 2010 / 16:47

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, üniversitelerde başörtüsü serbestisini dile getirenlerin, bunun Türkiye'ye bedelinin ne olacağını iyi hesaplaması gerektiğini belirterek, "Çok ağır bir bedel olur. Bunu bugün Türkiye'de türbanı dile dolayan herkese söylüyorum. Buna kendi partim de dahil" dedi.  
 

Arıtman, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı. Başörtüsü konusunda CHP'nin, yeni yönetimle birlikte değişen politikasını nasıl karşıladığının sorulması üzerine Arıtman, bu konunun üniversitelerde fiili bir şekilde çözüldüğünü hatırlattı. Bir zamanlar başörtülü öğrencilerin kampüse giremezken şimdi dersliklerde eğitim öğretime devam ettiklerini anlatan Arıtman, "Zaten bu sorun fiili bir şekilde çözülmüştür. Kimsenin bununla ilgili bir talebi yoktu. AK Parti bile gündeme getirmiyordu. Öğrencilerden şikayet ve talep gelmiyordu. Türkiye'nin gündemi ağırlaştığı her zaman bu türban şalı Türkiye'nin üzerine örtülür. Türkiye'nin gerçek gündemini gözlerden ırak tutmak için kullanılır" dedi.  
 

PARTİSİNİN TAVRINDAN RAHATSIZLIK DUYUYOR MU?

'Partinizin tavrından rahatsızlık duyuyor musunuz?' sorusu üzerine Arıtman, üniversitelerde başörtüsünün Türkiye'ye ve kadınlara iyilikler getirmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Bu talepleri dile getirenlerin daha ileride Türkiye'ye bunun bedelinin ne olacağını çok iyi hesaplamaları gerektiğini kaydeden Arıtman şunları söyledi:

"Çok ağır bir bedel olur. Bunu bugün Türkiye'de türbanı dile dolayan, üniversitelerde türban serbestisini gündeme getiren herkese söylüyorum. Buna kendi partim de dahil. Çünkü ben önce ülkemi düşünüyorum. Önce bu ülkedeki kadınları düşünüyorum. Göreceksiniz üniversitelerde böyle bir türban serbestisi, mahalle baskısının alasının yaşanmasına neden olacaktır. Başını örtmeyen kız çocuklarımız örtmek zorunda kalacaktır. Üniversitelerde başı açık kızları herhalde parmakla sayacak kadar az göreceğiz. Türkiye'nin görüntüsü, imajı çok süratle değişecek. Bence burada kazanan olmayacak. Hep birlikte Türkiye olarak kaybedeceğiz."

Bunun arkasından lise ve orta öğretim çağında da başörtüsü kullanımı taleplerinin gündeme geleceğini öne süren Arıtman, ana okulu çağındaki kız çocuklarının dahi başlarının örtülmeye başlanacağını iddia etti. İHA

tamam
 // Ali YILDIRIM
ee tamam o zaman ne diye çırpınıyonuz ki, neymiş dünya üzerindeki imajı diyonuz demi, o imaj dediğin şeyi bu hükümet yaptı ondan söz etmiyonuz, senin korktuğun şeyi bu halk bağıra bağıra yıllardır söylüyo, söylemiyomu biz müslümanız diye, madem müzlüman gerekeni yapması veya gerektiği gibi yaşamasının nesi garip, dünya bilmiyomu türkiyenin müslüman olduğunu, neden çekiniyoz o zaman, haa imaj demi e tabi oda önemli amerikalılara özeniyolar yaa imaj o, h...
11 Ekim 2010 02:06
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler