YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Partisinden Tanrıkulu'na çok ağır itham!
Partisinden Tanrıkulu'na çok ağır itham!
14 Kasım 2014 14:55
Dilek Akagün Yılmaz 'Tanrıkulu'nun CHP adına böylesi bir özrü dilemeye hakkı ve haddi yoktur. Tanrıkulu HDP'li gibi davranmaktadır' dedi.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Dersim olayları üzerinden Atatürk'e, Cumhuriyet'e ve CHP'ye saldırıların yoğunlaştığını belirterek, bunları şiddetle kınadıklarını ve kabul etmediklerini söyledi.

Dersim olayıyla ilgili bazı uluslararası belgelerde "çağdaş, laik, demokratik, devrimci genç Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı emperyalistlerin kışkırtmasıyla çıkan olayların bastırılmak durumunda kalındığının" ifade edildiğini kaydeden Yılmaz, belgelerin bazılarında geçen ifadeleri okudu. "1938 olayları, Hatay sorunu nedeniyle bütün dünyanın gözü üzerimizde olması nedeniyle orada yapılan bütün askeri manevralar askeri ateşeler ve uluslararası basının gözü önünde yapılıyor" diyen Yılmaz, olaylara Dersim bölgesinde bulunan 91 aşiretten 6'sının katıldığını, yörenin tüm insanlarının isyana kalkışmadığını söyledi.

HDP Grubu temsilcileri ve milletvekillerinin Dersim ile ilgili sözlerini hatırlatan Yılmaz, "PKK tarafından öldürülen binlerce insanla ilgili en ufak özürlerini duymadıklarını" söyledi. Yılmaz, "Bugün de aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı terör eylemleriyle isyana kalkışan PKK ile o dönemdeki Seyid Rıza başkanlığında yürütülen isyanın aynı şey olduğunu görüyoruz.

Ben soruyorum; Sayın Davutoğu, PKK tarafından yürütülen isyan, kalkışma ve terör eylemlerine karşı da PKK'dan özür mü dileyeceksiniz? Bunu mu demek istiyorsunuz? Aslında bu isyan ve bastırılması sürecinde Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik üniter yapısına düşman iki parti, bu isyanının değerlendirilmesiyle ilgili birleşmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı düşmanlık duygusuyla beslenen AK Parti ve HDP birleşmişlerdir. Hem AK Parti hem HDP, ABD'nin gözetiminde Türkiye Cumuhuriyeti'ni yıkmak için birleşmişlerdir. Bunu içimiz yanarak izliyoruz" diye konuştu.

Sezgin Tanrıkulu Türkiye Cumhuriyeti'nin düşmanı mı?

"Sezgin Tanrıkulu'nun Türkiye Cumhuriyeti düşmanı mı olduğunu iddia etmiş oluyorsunuz?" sorusuna Yılmaz, "Tanrıkulu'nun CHP adına böylesi bir özrü dilemeye hakkı da yoktur, haddi de yoktur. Sezgin Tanrıkulu, HDP temsilcisi gibi davranmaktadır. O nedenle öyle bir özrünün anlamı yoktur.

Ben CHP'liyim, 88'den beri partinin her kademesinde görev yaptım. CHP emektarıyım. Bu parti bizim yuvamızdır, evimizdir. Bu partiden ayrılmayı asla düşünmem. Ama hata yapanlar, yanlış yapanlar olabilir. Bunlar zaman içerisinde ya yanlışlarını anlayacak ya bu partinin ilkelerine uymadıkları için partiden ayrılıp gideceklerdir" dedi.

Yılmaz: Ona ihmal vermiyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklama yapmasını beklemek gerektiğini kaydeden Yılmaz, "Tanrıkulu, televizyon programının Genel Başkan'ın bilgisi dahilinde olduğunu söyledi. Bu özür de bilgisi dahilinde midir?" sorusuna, "Ben ona hiç ihtimal vermiyorum. Çünkü Genel Başkan'ın daha önce açıklamaları da var. Dersim meselesinin bu şekilde Türkiye'nin kara lekesi olarak anılamayacağını, böylesi bir tavır içine girilmeyeceğini belirten 2008'den beri açıklamaları var. Öyle bir ihtimalin olduğunu bile düşünmek istemiyorum" karşılığını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler