YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Partilerin seçim bütçesi dudak uçuklatıyor!
Siyasi partilerin milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etmesiyle seçim yarışı hızlanırken, adayların ve siyasi partilerin seçim harcamaları da start aldı.
Partilerin seçim bütçesi dudak uçuklatıyor!
09 Nisan 2015 / 12:20 Güncelleme: 09 Nisan 2015 / 17:55

Giyim sektöründen promosyona, bayrak üreticilerinden araç kiralamaya kadar çeşitli sektörleri etkileyen seçimde adaylar, siyasi partiler ve YSK'nın harcamalarının en az 500 milyon lira olması bekleniyor.

En çok bu sektörler kazanacak

Başta CHP'deki önseçim olmak üzere aday adaylarının listelere girmek amacıyla adlarını duyurmak için yürüttükleri kampanyalar sırasında en kazançlı çıkan matbaalar ile Ankara'daki oteller oldu. Haftalardır siyasi parti genel merkezlerinde kamp kuran aday adayları, başkentteki otellerin yanı sıra partilerin çevresindeki lokantalarda ve giyim mağazalarında hareketlilik oluşturdu.

Aday başı 50 bin lira

Listelerin belirlenmesinin ardından milletvekili adayları seçim bölgelerinde çalışmalarını yoğunlaştıracak.

Adayların giyim, promosyon, parti bayrağı, seçim kampanyasında kullanacakları araçların giydirilmesi, araç kiralanması, araçların yakıtları, kampanyada kendilerine yardım eden kişilerin yemeği gibi masraflar için kampanya süresinde kişi başına 50 bin lira harcama yapması bekleniyor. 2 bin 200'ü bulan dört partiye mensup adayların yapacağı harcama 100 milyonu aşacak.

Hazine'den 3 katı kadar yardım geldi

Hazine bu yıl milletvekili seçimleri dolayısıyla siyasi partilere normalin üç katı tutarında yardım yaptı.

Partilerin seçim için harcayabilecekleri tutar AK Parti'de 198 milyon, CHP'de 103 milyon, MHP'de 52 milyon lira olmak üzere 350 milyon lirayı aşıyor. Ancak bu rakamın tamamının değil yaklaşık 200 milyon lirasının harcanması bekleniyor.

Geçen yıl yapılan yerel seçimlerde CHP 45.8 milyon lira harcarken, AK Parti'nin yaptığı harcama 41 milyon lira olarak açıklandı. MHP 25.8 milyon lira, DTP (HDP) 10.5 milyon lira, DSP de 10 milyon lira harcama yaptı. YSK'nın harcamalarının bir kısmı seçim sandıkları, oy pusulaları ve kabinlere; önemli bir kısmı da seçimde görev alacak kişilere yapılacak ödemelere ayrılacak.

Yerel seçimde 211 milyon TL

YSK geçen yıl yapılan yerel seçimlerde 211 milyon, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 194 milyon TL harcadı.

Bayrak ve afiş hazırlığı başladı

7 Haziran'da yapılacak genel seçimler öncesinde siyasi partilerin genel merkez ve taşra teşkilatı olarak seçimler için yapacakları harcamaların ise 200 milyon lirayı aşması bekleniyor.

 

HABERTÜRL

21:09
 // Gercek BBP li
Evet kardesim.Bizim paramizla bize hakaret ve vaatlerde bulunuyorlar.Bu milletin bir ferdi olarak YETER ARTİK diyorum.Bu millet bunu hakediyor kardesim.Soyulmayi hak ediyor.Kayseride ticarette her sey musterinin parasi ile yapilir birde uzerine iscilik konur.İste adam gibi yapilmaz.Bu milletin ekmegi elinden alinirda ses cikarmaz.Bu millete kendi sopa atilir.Bu millet siyaset eli ile kolelestirilir....
09 Nisan 2015 21:09
19:20
 // BBPLi
Bu milletin sirtindan ne zaman inilecek.Milletten alinan vergilerle Türk Bayragi,parti bayragi yapilip daha sonrada coplere atiyorlar.Zehir zikkim olsun.Butun partileri devletten aldiklari yardimlari cari acigi kapatmak icin vermelerini ve secim calismalarini kendi ceplerinden harcamalarini bekliyorum.Haber siteniz ve kanalinizdan bu konuyu ana haber bulteninizden islemenizi ve milletin yaninda olmanizi temenni ediyorum....
09 Nisan 2015 19:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler