YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Partilerin meclis başkan adayları kim? Ak Parti, MHP, CHP, HDP adayları
Partilerin meclis başkan adayları kim? Ak Parti, MHP, CHP, HDP adayları
21 Kasım 2015 12:52
TBMM Meclis Başkan Adayları Belli Oldu! (AKP, CHP, MHP, HDP) Partilerin meclis başkan adayları kim? AK parti, MHP, CHP ve HDP'nin meclis başkan adayları belli oldu. TBMM Başkanı seçimleri için geri sayım başladı.

Meclis Başkan adayları, partiler tarafından belirlendi. Meclis'te yer alan partiler Meclis Başkanı seçilmesi kuvvetli olan isimleri aday oalrak gösterdi. Partilerin meclis başkan adayları kim oldu? Partilerin meclis başkan adayları kim? AK parti, MHP, CHP ve HDP'nin meclis başkan adayları belli oldu. 

AK Parti meclis başkan adayı:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kabineyi yavaş yavaş netleştirirken AK Parti'nin Meclis Başkan adayını da belirledi. AK Parti, 22 Kasım Pazartesi gerçekleştirilecek Meclis oturumunda yapılacak Başkanlık seçimine İsmail Kahraman'la girecek.

İsmail Kahraman Kimdir?

1940 yılında Rize İkizdere'de doğdu, ilk ve ortaöğrenimini Karabük 'te tamamladı. Liseyi ailece yerleştikleri İstanbul'da, Haydarpaşa Lisesi' nde okudu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Üniversitedeki öğrencilik yıllarında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyeti'nde başkanlık yaptı. Millî Türk Talebe Birliği'nin 48. dönem genel başkanlığını yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında hizmetlerde bulundu. 1974 yılında Çalışma Bakanlığı, bakan müşaviri oldu. 29 Mayıs 1985'de kurulan Birlik Vakfı'nda kurucu üye ve mütevelli heyet başkanı oldu. 21 Aralık 1994'de kurulan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'nın(TGTV) kurucu üyeliğini ve mütevelli heyet başkanlığını yaptı. Sanayi ve ticaret kuruluşlarında, icra kurulu ve idare meclisi başkanlığı yaptı. 1995 ve 1999 milletvekili genel seçimlerinde 20. ve 21. dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde İstanbul milletvekili olarak yer aldı. Her iki dönemde de Meclis Grup Başkan Vekilliği yaptı. TBMM Anayasa Komisyonu ve Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu. 1996-1997 yılları arasında 54. Refah- Yol Hükümeti'nde Kültür Bakanı olarak görev yaptı, İlim Yayma Cemiyeti ve İş Dünyası Vakfı Yüksek istişare Kurulu üyesi ve İlim Yayma Vakfı kurucu üyesidir. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği ve Birlik Vakfı Kurucular Kurulu başkanlığını sürdürmektedir.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı yapmaktadır. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İstanbul 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı olarak seçimleri kazandı.

Evli ve dört çocuk babasıdır.

CHP meclis başkan adayı:

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan'ın TBMM Başkanı adaylık başvurusu yapıldı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Özgür Özel, Bilgehan'ın adaylığına ilişkin başvuruyu TBMM Başkanlığına teslim etti.

Ayşe Gülsün Bilgehan kimdir?

Ayşe Gülsün Bilgehan, 25 Şubat 1957'de Ankara'da doğdu. Babasının adı Hakkı Metin, annesinin adı Özden'dir.

Ayşe Gülsün Bilgehan, Ayşe Gülsün Bilgehan kimdir, Ayşe Gülsün Bilgehan ismet inönü, Ayşe Gülsün Bilgehan chp, Ayşe Gülsün Bilgehan meclis başkan adayıİsmet İnönü'nün kızı Özden İnönü ile gazeteci Metin Toker'in kızıdır. Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Bilkent Üniversitesi öğretim üyeliği, İnönü Vakfı başkan yardımcılığı yapmıştır. TBMM 22., 24 ve 25. dönem Ankara milletvekilidir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi Türk Delegasyonu üyeliği yapmıştır.

22 Temmuz 2007 seçimleri sonrasında yapılan parti meclisi toplantısında Deniz Baykal yönetimine güvensizlik oyu veren 11 arkadaşıyla birlikte CHP'de yeni bir muhalif grup oluşturmuştur.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP genel başkanı seçildiği 22-23 Mayıs 2010 CHP kurultayında: "CHP Genel Sekreter Yardımcısı" seçilmiş, 3 Kasım 2010 tarihinde Önder Sav ile beraber hareket ederek yeni yönetimde yer almamıştır; ancak 18 Aralık 2010 tarihinde yeniden Parti Meclisi üyeliğine seçilmiş ve 25 Aralık 2010 tarihinde Genel Başkan yardımcısı olmuş ve Ağustos 2011'e dek genel başkan yardımcılığını sürdürmüştür. 25. Dönem Ankara milletvekilidir. Evli ve 3 çocuk annesidir.

HDP'nin meclis başkan adayı:

HDP'nin Meclis Başkanı adayı Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat oldu.

Dengir Mir Mehmet Fırat'ın kısa biyografisi:

Dengir Mir Mehmet Fırat, 8 Ağustos 1943'te Adıyaman Kâhta'da doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Münevver'dir.

Çiftçi ve Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Serbest avukatlık, çiftçilik ve ihracatçılık işiyle uğraştı. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Kurucular Kurulu Üyesi oldu.
21. Dönem Adıyaman, 22. Dönem Mersin Milletvekili.

İngilizce bilen Fırat, evli ve 2 çocuk babasıdır.

MHP'nin Meclis BAşkan adayı:

TBMM Başkanlığı için ilk aday MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu oldu.

YUSUF HALAÇOĞLU KİMDİR?

Yusuf Halaçoğlu 10 Mayıs 1949, Kozan doğumlu, Türk tarihçi ve siyasetçidir. 1993-2008 yılları arası Türk Tarih Kurumu başkanlığı yapan Yusuf Halaçoğlu Milliyetçi Hareket Partisi'nin 14., 15. ve 16. dönem Kayseri milletvekili ve eski TBMM MHP Grup Başkanvekili'dir.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

 Meclis Başkanlığı seçimi, yasaya göre, yemin töreninden 5 gün sonra yani pazar günü yapılmaktadır. Meclis başkanını seçimleri için 367 oy gerektiği için ilk iki turda başkan seçilmesi beklenmiyor. 276 oyun gerektiği 3. turda ise 317 vekile sahip AK Parti adayının seçilmesine kesin gözle bakılıyor.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANI GÖREVLERİ

Meclis Başkanı (TBMM) Türkiye'nin yasama organı olan TBMM'yi temsil eden makamdır. Devlet Protokolünde Cumhurbaşkanından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapar. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkanvekilliği görevini yerine getirir. 

TBMM Başkanlığı için bir yasama döneminde iki seçim yapılır. İlk devre için seçilenin de, ikinci devre için seçilenin de görev süresi iki yıldır. Siyasî parti grupları Başkanlık için aday gösteremezler. TBMM Başkan adayları, Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclisin toplandığı günden itibaren veya ikinci devre için yapılacak seçimlerde birinci devre için seçilen Başkanın görev süresinin dolmasından on gün önce başlamak üzere, beş gün içinde Başkanlık Divanına bildirilir. 

TBMM seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanır ve Başkan seçimi gizli oyla yapılır. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte ikisi (367) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilmiş olur. Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren beş gün içinde tamamlanır. 

TBMM Başkanının görevleri şunlardır:

Türkiye Büyük Millet Meclisini Meclis dışında temsil etmek
Tutanak dergisi ile tutanak özetinin düzenlenmesini denetlemek
Başkanlık Divanına başkanlık etmek ve Divanın gündemini hazırlamak
Danışma Kuruluna başkanlık etmek
Genel Kurul görüşmelerini yönetmek
Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarını denetlemek; işlerde birikme olması halinde komisyon başkanı ve üyelerini uyarmak ve durumu Genel Kurulun bilgisine sunmak
Türkiye Büyük Millet Meclisinin idarî ve malî işleri ile kolluk işlerini yürütmek ve denetlemek
Başkanlık Divanı kararlarını uygulamak
Başkanlık Divanı bünyesinde oluşturulacak “Türkiye Büyük Millet Meclisi Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu” aracılığıyla Meclisi ve çalışmalarını yurt içinde ve yurt dışında tanıtıcı tedbirler almak ve yayın yapmak
Kendisine Anayasa, kanunlar ve İçtüzük gereğince verilen görevleri yerine getirmek.
Cumhurbaşkanının hastalık veya yurt dışına çıkma gibi sebeplerle geçici olarak görevinden ayrılması hallerinde, görevine dönmesine kadar; ölüm, çekilme (istifa) veya başka bir sebeple Cumhurbaşkanlığı makamının boşalması halinde ise yenisi seçilinceye kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cumhurbaşkanlığına vekâlet eder ve Cumhurbaşkanına ait yetkileri kullanır. 
TBMM Başkanı, özürlü olduğu veya TBMM toplantı halinde iken Ankara dışında bulunduğu zaman, görevlerini yerine getirmek üzere, başkanvekillerinden birisini kendisine yazıyla vekil olarak tayin eder.

 

 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler