YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Partiler bayram molası verdi
Referandum atışmalarına bayram molası verildi... Hem CHP hem de MHP bayramın gelişiyle birlikte kıyasıya sürdükleri kampanyayı bir yana bıraktı. AK Parti'ye bayramlaşmaya gidildi...
Partiler bayram molası verdi
10 Eylül 2010 / 14:47 Güncelleme: 10 Eylül 2010 / 14:47

AK Parti Genel başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, önümüzdeki yasama döneminde halkoylamalarında evet-hayır yerine kabul-red şeklinde oylama yapılmasına yönelik düzenleme yapılabileceğini ifade etti. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Tekin Bingöl ise "Kabul-red diye oylama söz konusu olsaydı herhalde red kelimesine karşı da farklı bir yaklaşım olabilecekti" dedi.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara milletvekili Tekin Bingöl başkanlığındaki bir heyet AK Parti Genel Merkezi'ne bayram ziyaretinde bulundu. CHP heyetini Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz, İstanbul milletvekili Sait Yazıcıoğlu ve Ankara milletvekili Zeynep Dağlı karşıladı. Ziyarette bir konuşma yapan Bingöl, içindeki bulundukları günleri bugünlerin uhrevi özelliğine uygun şekilde yaşamayı tercih ettiklerini belirterek bu nedenle siyasetten uzak bayram tadında bayram günleri yaşamak istediklerini ifade etti. Kapusuz ise CHP'nin referandum kampanyası sürecince güzel bir adeti tercih ettiğini belirterek "Hayır kelimesini isteyerek ve sıkça tekrar etmelerinden dolayı tebrik ediyorum. Bunun kampanyadan sonra da devam etmesini diliyorum" dedi.

Bingöl ise hayır sözcüğünü bayramın ikinci gününde Kapusuz ve Yazıcıoğlu'nun ağzından duymanın çok güzel olduğunu vurguladı. Kapusuz, Ak Parti'nin hayır kelimesine yasak getirdiği yönünde bazı değerlendirmeler yapıldığına işaret ederek böyle bir yasağın söz konusu olmadığını vurguladı. Kapusuz, yapılan bu esprilerin bayramın güzelliği olarak algılanması gerektiğini belirterek,"Ne CHP bir kelimeyi yasaklamıştır ne de AK Parti'de böyle bir yasak söz konusudur" şeklinde konuştu. Kapusuz, yeni yasama döneminde halkoylamalarına ilişkin yeni bir yasal düzenleme yapılabileceğini işaret verdi. Halkoylamasının Türkiye'de yaygın olarak uygulanmadığına işaret eden Kapusuz, şu anda halkoylamasına özgü bir hukuki düzenleme ihtiyacının ortaya çıktığını belirtti.

Referandumların seçim olmadığına dikkat çeken Kapusuz "Onun için seçim hukukuna göre değil kendi hukukuna göre sevk ve idare edilmesi gereken bir süreç olarak önümüzdedir. İnşallah yeni dönemde şu andaki yeni yasaya da uygun olan kabul veya red olarak algılanması ve anlaşılması doğru olandır. Ancak teamül olarak evet veya hayır olarak kullanılıyor. Yeni dönemde bununla ilgili düzenlemeyi birlikte yaparız. Bundan sonra da bu tartışmalara noktayı koyarız" değerlendirmesini yaptı.

MHP DE BAYRAMIN GEREĞİNİ YAPTI

MHP ile AK Parti yetkilileri arasındaki bayramlaşmada Pazar günü yapılacak referandum da gündeme geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Çakır, halkın iradesinin sandığa yansıması konusunda ciddi endişeler taşıdıklarını belirtirken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz "YSK bu referandumun en güzel şekilde sonuçlanması için her türlü tedbiri alacaktır. Hiç kimsenin tereddüt etmesine gerek yok" dedi.

Ak Parti'de Ramazan Bayramı dolayısıyla partiler arası bayramlaşma ziyaretleri başladı. Ak Parti Genel merkezi'nin ilk misafirleri MHP heyeti oldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Çakır ve İzmir Milletvekili Şenol Bal, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, İstanbul milletvekili Sait Yazıcıoğlu ve Ankara Milletvekili Zeynep Dağı tarafından çiçekle karşılandı. Bayramlaşma ziyaretinde konuşan Çakır, referandum sürecindeki çalışmaların Ramazana bir renk getirdiğini ancak aynı zamanda kendi anlamından farklı bir yük yüklediğini söyledi. Herşeyin Pazar günü halkın iradesi ortaya çıkacağını ifade eden Çakır, "Dileğimiz halkın iradesi tam anlamıyla sandığa yansısın. Bundan ciddi endişelerimiz var. Bu endişelerimizi gidermek ve gerekli tedbirleri almak siyasi iktidarın görevi. Onlara önemli bir sorumluluk düşüyor. İnanıyoruz ki; Türk milleti özgür iradesini sandığa yansıtacaktır. MHP ne söyleyeceğine dikkat edilmesi gereken bir parti olarak bu süreçte söyleyeceklerini söylemiştir" şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz ise Yüce Türk milletinin yapılan bütün çalışmaları takip ettiğini , nihai kararı Pazar günkü halk oylamasında vereceğini vurguladı. Bu kararın herkes için bağlayıcı ve saygı duyulması gereken bir karar olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Kapusuz, "Devletimiz her şeyin bilincinde. YSK bu referandumun en güzel şekilde sonuçlanması için her türlü tedbiri alacaktır. Hiç kimsenin tereddüt etmesine gerek yok. Memleket için hayırlı ve faydalı olan sonuç tecelli edecektir" diye konuştu.

Bu arada MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal, Kapusuz'un konuşması sırasında üç kez "Hayırlı olsun" dediğini hatırlatarak "Bu ifade ise yasak değil mi?" şeklinde espri yaptı. Kapusuz ise böyle bir yasağın bulunmadığını söyledi. (İHA)

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler