YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Parlamenter sistem yıllarca anamızı ağlattı
Parlamenter sistem yıllarca anamızı ağlattı
12 Nisan 2014 15:30
TBMM Anayasa komisyonu başkanı ve Ak Parti milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, "Bizim parlamenter sistemimiz çok sıkıntılı bir sistem. Yıllarca parlamenter sistem anamızı ağlattı, resmen başımıza bela oldu" dedi.

A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre Programına TBMM Anayasa komisyonu başkanı ve Ak Parti milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu konuk oldu.

Twitter ile ilgi Anayasa mahkemesine neden bireysel başvuruda bulunduğuna değinen Kuzu, "amacım twitter'ı kapatmak değildi. Şahsıma yönelik ağza alınmayacak ağır küfürler yapıldı. Hakkımı sonuna kadar arayacağım" dedi.

AYM'ye HSYK eleştirisi

Anayasa Mahkemesi'nin HSYK yapısıyla ilgili kanun değişikliğini kısmen iptal etmesini de eleştiren Prof.Dr. Burhan Kuzu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyanın hiçbir yerinde HSYK yapısı aynı değil. Birçok ülkede HSYK üyelerini bakan atıyor. Anayasa Mahkemesinin bu kararını doğru bulmuyorum."

"Parlamenter sistem başımıza bela oldu"

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgi değerlendirmede bulunan Kuzu, "Bizim parlamenter sistemimiz çok sıkıntılı bir sistem. Yıllarca parlamenter sistem anamızı ağlattı, resmen başımıza bela oldu. Şimdi İngiltere bile başkanlık sistemini düşünüyor. Muhalefet başkanlık sistemini istemiyor. Niye? Çünkü yüzde 51 oy alamayacaklarını biliyorlar. O yüzden Türkiye batsın diyorlar. Başkanlık sistemi Türkiye'nin menfaatine olur. Başbakan Erdoğan ABD Başkanı Obama'dan çok daha etkili bir kişidir" şeklinde konuştu…

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler