YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Paris saldırısı dünyaya ibret olmalı"
"Paris saldırısı dünyaya ibret olmalı"
08 Ocak 2015 17:41
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Paris'teki terör saldırısıyla ilgili olarak, "Terörün hiç bir tarafında, hiçbir kesimin doğru olmadığını söylemişizdir. Ama dünyaya bir ibret olması lazım diye de düşünüyorum" dedi.

"Şehir Kimliği Çalıştayı" tanıtım toplantısı için Kahramanmaraş’a gelen Bakan Güllüce, valiliği ziyareti sırasında, kamuoyunun yakından takip ettiği Paris’te yaşanan terör saldırısı ve İztuzu Plajı’yla ilgili değerlendirmede bulundu. Bakan Güllüce, Fransa'nın başkenti Paris'te 'Charlie Hebdo' dergisine yapılan 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve AK Parti Hükümeti olarak terörü hep kınadıklarını ifade eden Bakan Güllüce, "Terörün hiç bir tarafında, hiçbir kesimin doğru olmadığını söylemişizdir. Ama dünyaya bir ibret olması lazım diye de düşünüyorum. Terör ne kadar kötü bir şey görüyoruz. Biz yıllardır terörle muhatap olan bir ülkeyiz, on binlerce insan kaybettik. Bunun acısını çekmiş bir ülkeyiz. Orada yapılan da son derce çirkin bir şey. Hele hele Müslümanlığı da sembolize eden bazı figürlerle yapılması da çok daha çirkin bir şey. Dünyanın terör iyi bilmesi lazım. Sadece Fransa’da olduğu zaman değil, Türkiye’de olduğu zaman da terörle ilgili aynı tepkiyi göstermesi lazım” dedi.

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki dünyaca ünlü İztuzu Plajı tartışmalarıyla ilgili soruya ise Bakan Güllüce, şöyle cevap verdi:  “Lüzumsuz bir reaksiyondu, açık ihaleyle yapıyoruz, kim daha yüksek parayı verirse alır o işletir. Yargı kararından sonra yeniden ihale ederiz orayı, yeniden kim alırsa bilmiyorum, gerekçesini görmeden bir şey söyleyemem, açık ihale yaparız belediye başkanlı çok para verirse belediye alır.”

Bakan Güllüce konuşmasının devamında ise, İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) öncülüğündeki çevreci grubun plaj nöbetiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Güllüce, “Onu yargı durdurdu. Lüzumsuz bir reaksiyondu. Bir kere 1990 senesinden beri orası kiralanan bir yer. Sanki böyle ilk defa kiralanmış, ilk defa böyle bir şey olmuş gibi bir şey değil. Belediye başkanı ben niye işletmiyorum diye toplumu acıte etti ve topladı. Bu işler artık devrini kapatmış, miadın doldurmuş işler. Yani öyle birkaç insanı toplayarak çardağa götürerek falan Türkiye ile bizim doğru kararlarımızdan yanlışa götüremezler. Biz sahillerin koruma altına olması gerektiğini, sahipsiz kalmaması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde çok yanlış amaçlarla kullanılan yere dönüşüyor.

Açık ihaleyle yapıyoruz, kim daha yüksek parayı verirse alır o işletir. Yargı kararından sonra yeniden ihale ederiz orayı, yeniden kim alırsa bilmiyorum, gerekçesini görmeden bir şey söyleyemem, açık ihale yaparız belediye başkanlı çok para verirse belediye alır. Herhangi bir vatandaşımız verirse alır. Açık, gayet şeffaf, her şeye açık. Ama yok illa belediyeye diyorsan oda olmaz işte, o olmaz o. Öyle birkaç kişiyi tahrik ederek de bir yere varılmaz onu herkesin bilmesi lazım” dedi.

Bakan Güllüce, valilik ziyaretinin ardından beraberindekilerle Mehmet Akif Kültür 'Şehir Kimliği Çalıştayı' tanıtım toplantısına katıldı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler