YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel'den sonra CHP de Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan sonra CHP'li Faruk Loğoğlu ile Aylin Nazlıaka Türkiye'yi ABD'ye şikâyet etti.
Paralel'den sonra CHP de Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti
13 Mart 2015 / 10:59 Güncelleme: 13 Mart 2015 / 11:14

Paralel Yapı'nın bağışlarla finanse ettiği ABD Kongresi'nin 88 üyesi, Dışişleri Bakanı John Kerry'ye bir mektup yazıp "Samanyolu Medya Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın da aralarında bulunduğu gazeteciler için yardım talebinde bulunmuştu. Senatörler “Türkiye'de basın özgürlüğü yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile temas kurun" demişti. Bir ay sonra bu sefer CHP aynı yönteme başvurdu. CHP'li Faruk Loğoğlu ile Aylin Nazlıaka, Kerry'ye bir mektup yazıp "Hükümeti eleştirmeye cesaret eden gazeteciler hapse atılıyor" dedi.

Bir de dostluk grubundalar

İşin daha vahim boyutu da var. Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu, Kerry'ye kongre üyelerini eleştiren bir mektup gönderdi. Dosluk Grubu'da yer alan Loğoğlu ile Nazlıaka, bu mektuba imza atmayarak tepki için ayrı bir mektup yazdı. "O yazılanlar bizlerin görüşlerini temsil etmiyor" diyen vekiller, ülkemizi paralel yapı mensuplarından daha ağır şekilde karaladı.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye'de ifade ve basın özgürlüğü başta olmak üzere temel özgürlüklerin kötü ve alarm verici durumu artık bütün dünyada bilinmektedir. Hükümeti eleştirmeye cesaret eden gazeteciler istisnasız kovuşturulmakta, genellikle hapse atılmakta veya en iyi ihtimalle patronlarına hükümet tarafından gözdağı verildikten sonra işlerini kaybetmektedirler. Sözü fazla uzatmaya hiç gerek yok: Türkiye'de temel özgürlüklerin giderek artan bir şekilde aşındırılması demokrasi ve hukukun üstünlüğüne saldırıdır."

Kılıçdaroğlu klasiği

Bir önceki mektuptaki bazı ifadelerin eleştirildiği mektupta, "Buradaki sorun, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin devletin gücünü hedeflenen gruba yönelik olarak sorumsuz ve her türü yönteme başvurarak istismar etmesidir. Herhangi bir isim veya grubun yanlış veya hukuksuz bir eylemi varsa, konu bağımsız yargı tarafından adil bir biçimde soruşturulmalı ve usulüne uygun olarak yargı sürecine tabi tutulmalıdır" ifadeleri dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, ABD, Almanya, Çin, İngiltere ve Belçika gibi ülkelere Türkiye'yi şikâyet etmişti. CHP lideri, Amerikan Wall Street Journal gazetesi için bir makale kaleme almış, 'Türk özgürlüğüne tehdit' başlığını kullanmıştı. Kılıçdaroğlu, Mavi Marmara baskınından sonra İsrail televizyonuna verdiği röportajda, hükümetin de sorunu olduğunu söylemişti.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

hain
 // hüseyin
Bunlar vatansever deyil kendi ülkelerinin iç meselelerini başka devletlere şikayet adecek kadar küçülmüş...
13 Mart 2015 14:19
Gerçek vatanseverler!
 // Ömer
Bunlar şikayet edecekleri yeri de şaşırmışlar.Tıpkı kıblesini şaşırdıkları gibi.Hani Anıtkabir idi bunların şikayet yeri? Ne oldu da emperyalizm karşıtlığı, emperyalizm aşkına dönüşüverdi.Rahmetli Erbakan'nın dediği gibi: "abuuuu bunların Atatürk'çülükleride formalite imiş..."sizi gidi sizi pusulası şaşkınlar sizi.Emperyalizme karşı mücadele veren vatansever kemalistler....
13 Mart 2015 Cuma 13:12
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler