YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Paralel Yapı'nın belini kırdık, sonrası çorap söküğü gibi gelecek"
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Paralel Yapı'nın belini kırdık, sonrası çorap söküğü gibi gelecek" dedi.
"Paralel Yapı'nın belini kırdık, sonrası çorap söküğü gibi gelecek"
19 Ocak 2015 / 16:35 Güncelleme: 19 Ocak 2015 / 17:09

Kanal A Muhabiri Pınar Ağca'ya konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cizre provokasyonunda Paralel Yapı'nın bağlantısı var mı? Çözüm Süreci hangi aşamada? Meclis Genel Kurulu'nda dört eski bakan hakkında nasıl bir sonuç çıkar? Bakan Canikli tüm bu soruların cevabını Kanal A'ya verdi.

İşte o açıklamalar:

"Hükümetimiz sürecin zarar görmemesi için gereken tüm hassasiyeti gösteriyor"

Doğrudan hükümeti, devleti ya da polisi suçlamak çözüm değil. Bunu HDP çok yağıyor. Geçmişte benzer olaylar da gündeme geldi. Kimse hükümetimizin samimiyetini test etmesin. Hükümetimiz sürecin zarar görmemesi için gereken tüm hassasiyeti gösteriyor.

Bölgedeki devletin, suçun üzerine gitmemesine kadar götürüldü bu olay. Süreç aman zarar görmesin,biraz daha hoşgörülü olalım şeklinde yaklaşımlar oldu. Sürecin zarar görmemesi için hükümetimiz tarafından bir talimat olmamasına rağmen gerek emniyet güçlerimiz veya yöneticiler tarafından böyle bir algılama oluşuldu. Hepsi sürecin olumsuz sonuçlanmaması, zarar görmemesi için gösterilen hassasiyetin bir yansımasıdır.  Ama aynı yaklaşımı başta HDP olmak üzere bu çevrelerden de görmedik.

"Sürecin sabote edilmesinde Paralel Yapı'nın bir bağlantısı var"

Evet, bu ihtimal var. Önümüzdeki günlerde bu daha net bir şekilde ortaya konulacak. Bu ihtimalin varlığı esasında yeni değil. Daha önce de Paralel Yapı orijinli görevliler tarafından bu olayın sabote edilmek amacıyla iki taraf olarak tahrik edilmeye çalışıldığı, yani hem HDP veya terör tarafında hem de devlet tarafındaki insanların tahrik edilmesi ile alevlendirilmeye çalışıldığı, bunun olumsuz sonuçlanması için bir takım girişimler olduğu biliniyor. Bu çok önemli bir tespit.

Yani olmuş ve teorik olarak da olabilir. Paralel Yapı bunu yapabilir. Zaten Paralel Yapı'nın desteklediği ya da onun tarafından finanse edilen basın yayın organlarına baktığınız zaman bu tarzın oraya da sirayet ettiğini görürsünüz.

"Paralel Yapı'nın belini kırdık"

Önlemler alınmaya devam ediliyor. Soruşturma yürütülüyor. Bunlar sonuçlanmadan peşin hüküm vermek doğru değil. Ama o konuda çok kuvvetli ihtimal olduğunu söylemek abartı olmaz, doğru bir tespit olur. Bu süreçte Paralel Yapı'nın her alandaki illegal faaliyetlerinin ortaya çıkarılması, yargılanması noktasında gerçekten bütün birimlerde çalışma sarf ediliyor. Bunun hemen yarın sonuçlanmasını da beklemek mümkün görünmüyor.

Çünkü sonuçta, uzun yılların ürünü olan, devletin tüm ürünlerine işlemiş olan bir yapı söz konusu. Yani belinin kırıldığını söylemek mümkün ama temizlenmesi uzun zaman alacak. Bununla mücadele ederken hukuki kuralları bir kenara bırakamazsınız. Ama bunların adli vaka olarak çıkarılması önemli bir aşamadır. Bu uzun zaman almıştır. Ama bundan sonra çorap söküğü gibi gelecektir. Yani kilit açılacaktır.

Terörün kaldırılması konusunda görüşmeler yapılıyor. Görüşme olmadan sorun çözümü olmaz. Taraflarla usulüne uygun şekilde yapılıyor. Çoğu gitti, azı kaldı. Seçime kadar bitip bitmeyeceği konusunda bir şey söylemek yanlış olur. Takvime bağlamak, baskı oluşturur. Hatta bunlar provokatörlerin de ekmeğine yağ sürer.

"Muhalefetin amacının, üzüm yemek değil bağcıyı dövmek"

Muhalefet aday aramıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği kararla bu olayın yasal bir dayanağı kalmamıştır. Komisyon mahkeme gibi karar vermiştir, olay bitmiştir. Meclisin yayın yapmadığı gün komisyon olması... Muhalefet bu tür şeyleri hep kullanıyor. Muhalefetin amacının, üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Yayın olsa ne olur olmasa ne olur? Amacın ne?

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

18:34
 // e.guzel
pkk nın ne zaman beli kirilacak. biraz da ondan haber verin.cizre de neler oluyor.pkk ile nadil bir anlasmalar oldu.sizin haberiniz vardir.azda olsa hukuk tan ve adaletten haber verin....
19 Ocak 2015 18:34
17:48
 // e guzel
Keske pkk belini kırdık diye bir aciklama yapsaydı....
19 Ocak 2015 17:48
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler