YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı'nın BBP ve MHP planı
Paralel Yapı'nın BBP ve MHP planı
29 Mart 2015 08:00
Bundan önceki seçimlerde CHP ile flört eden ve umduğunu da bir türlü bulamayan paralel yapının bu seçimlerdeki adresi MHP ile BBP olacak.

Seçim yaklaştıkça paralel yapının da essas planları tek tek  ortaya çıkıyor.

Vatan Yazarı Hüseyin Yayman, Paralel Yapı'nın seçimler öncesinde kurmaya çalıştığı yeni ittifakı yazdı...

İşte o yazı;

Yerel ve cumhurbaşkanlığı seçiminde umduğunu bulamayan paralel yapı bu defa daha organize çalışıyor. Bu seçime daha bileylenmiş, daha örgütlü, daha derin bir planla giriyorlar. Tek hedefleri var:

Tayyip Erdoğan.

Farklı kombinasyonlar ve koalisyonlar peşindeler. Prensip, norm, kural tanımadan hareket ediyorlar. Amaçları, AK Parti iktidarına son vermek. Daha önce de yazdım. Paralel yapının seçim motivasyonunu ‘Erdoğan karşıtlığı’ oluşturuyor. Ne olursa olsun bu hedeflerinden vazgeçmiyorlar.

Başarabilirler mi?

Peki başarabilirler mi? Son iki seçimde de denediler. Hem de çok daha büyük bir kampanya yaptılar. Ancak sadece marjinalleştiler. Bu seçimde fark gözetmeksizin partilere sızmaya çalışıyorlar. Yerel düzeyde maskeli paralel yapı elemanları AK Parti başta olmak üzere diğer partilerden aday olma çabası içindeler.

Partilere sızma hamlesinin iki amacı var. Birincisi bu partilere girip kripto eleman olarak paralel yapıya hizmet etmek. İkincisi ise paralel yaftasından kurtulmak. Uzun vade de devletin paralel yapıyla sonuna kadar mücadele edeceğini gören hizmet elemanları izlerini kaybettirmek için aday adaylığına müracaat ettiler.

Paralel yapı elemanları herhangi bir vilayette bir partiden aday olduğunda etrafına ‘bakınız ben paralelci değilim’ demek için yeni bir maskeleme operasyonu yapıyorlar. Amaçları aday olmaktan öteye kendilerini gizlemek. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar toplum bu insanların farkında.

30 Mart ve 10 Ağustos seçimleri  nden önce Mustafa Kamalak, Mustafa Destici, İdris Bal, İdris Naim Şahin,  Abdurrahman Karslı’ya tam destek veren paralel yapı bu planları tutmayınca yeni hedeflere yöneldi. Yerel seçimde ablalar CHP için oy istedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde açıkça Ekmeleddin İhsanoğlu için çalıştılar.

MHP-BBP ittifakı mümkün mü?

Bu seçimde en büyük planları MHP ve BBP’yi birleştirmek. Bu koalisyon için her türlü yolu deniyorlar. Ancak paralel yapı dosyasına hakim olan Devlet Bahçeli böylesi bir ittifaka karşı çıkıyor. 2011’de MHP’yi barajın altında itmek için kumpas kuranlar şimdi MHP/BBP ittifakı için çalışıyorlar. Bu kadar tutarsız ve ilkesizler.

Bunu yaparken planlarının fark edilmediğini düşünüyorlar. Paralel yapı elemanı olmak tam da böyle bir tavır gerektiriyor. Sahaya indiğinizde bu yapının nasıl bir toplumsal metastaza neden olduğunu görüyorsunuz. İster kabul edin ister etmeyin gerçekten artık Türkiye’nin amacını kaybetmiş ve ülkesine düşman haline gelmiş bir mikro sosyolojiyle karşı karşıya. Bu gettonun rehabilitasyonu yapının tasfiyesi kadar önemli.

Hükümeti çözüm süreci üzerinden vurmayı planlayan paralel yapı MHP/BBP ittifakını kurdurarak AK Parti’nin önünü kesmek istiyor. Amacına ulaşabilir mi? Daha önce olduğu gibi bu defa da başaramayacaklar ve daha da keskinleşecekler. Devlet Bey’in kamuoyu önünde fazla konuşmasa da ontolojik olarak Gülen hareketine mesafeli ve devletçi bir tavrı olduğu biliniyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler