YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Paralel yapı darbeden daha büyük tehdittir"
"Paralel yapı darbeden daha büyük tehdittir"
24 Aralık 2014 23:08
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Habertürk Tv'nin canlı yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, "Paralel yapı gerçekten çok büyük bir tehdittir. Birçok vatandaşımız, henüz tam farkında olmayabilir ama bu darbeden de darbelerden de daha büyük tehdittir" dedi.

Bakanlar hakkındaki Meclis soruşturması hakkında değerlendirmede bulunan Canikli, genel kuruldaki oylamaların tamamen gizli yapılacağını hatırlattı.

Gizli yapılan oylamalarda hiçbir milletvekilinin yönlendirilmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Canikli, "Milletvekillerinin baskı altına alınması söz konusu değil, olmayacaktır. Bu konunun özelliği itibariyle her milletvekili kendi vicdanı ile karar verecektir" dedi.

Canikli, soruşturma komisyonundaki kişilerin objektif olması gerektiğini vurgulayarak, muhalefet milletvekillerinin kanaatlerinin baştan belli olduğuna dikkati çekti.

Soruşturmaya ilişkin kendi kanaatini de söyleyen Canikli, komisyonun kararına saygı duyacağını dile getirdi

Canikli, "Paralel yapı" ile topyekün bir mücadele içinde olduklarının altını çizerek, "Bu gerçekten çok büyük bir tehdittir. Birçok vatandaşımız, henüz tam farkında olmayabilir ama bu darbeden de darbelerden de daha büyük tehdittir. Milli iradeye tehdittir. Anayasal sisteme bir tehdittir" diye konuştu.

Organize, sistematik ve emir komuta kademesi olan bir yapının yürütme alanına müdahale ettiğini kaydeden Canikli, burada anayasal sistemin ortadan kaldırılmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Canikli, Bakanlık bünyesinde de etkin bir mücadele yürüttüklerini anlatarak, şöyle konuştu:

"Biz de bu konuyla ilgili ne gerekirse yapıyoruz. Özellikle genel mücadele veya genel çalışma çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ayrıca bizim yazılımlar konusunda da bir çalışmamız var. Yazılımlar yapılırken açık kapı bırakılıyor. Programlarda bütün Bakanlığın sisteminde, tüm modüllerle yaptığımız çalışmalarda, o programlara, o kodları bilenlerin müdahale edebilecekleri, o bilgileri alabilecekleri bir açık pencere bırakılmış, daha doğrusu pencereler bırakılmış. Şimdi bunlar kapatıldı, şimdi öyle bir risk yok. Öncelikle sistemimiz son derece güvenli."

Buradaki bilgilerden birinin Bakanlığa iş yapan bir yazılım firmasının elemanları tarafından kopyalandığını tespit ettiklerini söyleyen Canikli, "Gereken yapıldı tabii. Kesin olan tespitimiz şu ki dışarıdan rahatlıkla bu bilgiler kopyalanabilir. Özellikle açık bırakılmış, bunun sehven bırakılmasının da mümkün olmadığını arkadaşlarımız söylediler. TÜBİTAK'tan da destek alarak bir çalışma yürütüyoruz. Tespitimizi yaptık, açıkları kapattık. Şimdi bu açıkların kimler tarafından bırakıldığı konusunda bir çalışma yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Canikli, açık pencerelerden Bakanlığın tüm bilgilerine sahip olunabileceğine dikkati çekerek, şu an için en ufak bir sıkıntının söz konusu olmadığının altını çizdi.

Canikli, bu durumun içeriden destek alınarak ya da birlikte organize edilerek gerçekleşme olasılığına işaret etti.

Darbe kelimesi 17 Aralık için hafif kalır

Bakan Canikli, 17 Aralık için "darbe" kelimesinin hafif kaçacağını belirterek, bu durumun ülkenin istikbalini tehlikeye atacak bir organizasyon olduğunu ifade etti.

Bu konuda başından geçen bir olayı da anlatan Canikli, Giresunlu bir hemşehrisi olan amiralin Ergenekon ve Balyoz davaları sürecinde başından geçenleri anlattı. Canikli, kendisine 17 Aralık tapelerinde ismi geçen "Memur Teoman"ın sorulması üzerine ise, o kişinin görevde yükselme sınavına girdiğini ve şu anda Mersin'de müdür olduğunu bildirdi.

"Torpil listeleri"ne ilişkin soruyu da yanıtlayan Canikli, burada akrabalarına ilişkin iddiaların yalan olduğunu, bu tür iftiralarla adının kirletilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Canikli, bu konuyu açanların da konunun altında kaldığını söyledi.

Zehirli ayakkabılara ilişkin soruyu da yanıtlayan Canikli, şu anda piyasadaki tüm malları denetlediklerini ifade etti. Söz konusu ayakkabıların satış fiyatının yüksek olduğuna da dikkati çeken Canikli, "Biz ayrım yapmadan tüm ürünleri örnekleme yöntemiyle alıyoruz, tahlillerini gerçekleştiriyoruz. Sağlığa zararlı ya da şartları taşıyıp taşımadığı tespitini yapıyoruz ve bu konuda gereğini yerine getiriyoruz. Bu yıl şu ana kadar 800 bine yakın eşyayı temsil eden numuneyi tahlile göndermişiz. Ayakkabısından tutun kırtasiye ürünlerine kadar, oyuncaklara kadar. Hedefimiz piyasalarda satılan tüm ürünlerin örnekleme yöntemle denetlenmesini sağlamak" değerlendirmesinde bulundu.

Canikli, bu konuda vatandaşlara da tavsiyelerde bulunarak, ürünlerin etiketlerinde bulunan güvenlik işaretlerinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Canikli, uygunsuzluk tespit edilen ürünlerin büyük bir kısmının ithal malı olduğunu da bildirdi.   

12 yıldır esnafı koruyoruz

Bakan Canikli, alışveriş merkezlerinin pazar günü kapatıldığında buradaki alışverişin çok küçük bir kısmının esnafa kayacağını dile getirdi.

Buralarda sadece alışveriş yapılmadığını ifade eden Canikli, "AVM'ler cirolarının yüzde 30'nu pazar günü yapıyor. Biz AVM'leri pazar günü kapattığımızda, buradaki alışverişin, tam oran veremiyorum ama belki yüzde 5'i ya da 10'u esnafa kayabiliyor. Onun dışındaki ticaret ya da oradaki hizmetler ortadan kalkar, bu da milli gelirin azalması anlamına gelir" diye konuştu.

Canikli, son 12 yılda esnafı büyük oranda koruduklarını da vurgulayarak, bugün 1 milyon 600 bine yakın esnafın dimdik ayakta olduğunu söyledi.

Rusya'daki krizin Türkiye'deki yaş sebze ve meyve üreticilerine etkilerini de değerlendiren Canikli, bu konuda önemli bir etki olmayacağını kaydetti.

Canikli, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın "Türkiye'ye para dolusu uçak indi" iddialarının sorulması üzerine de söz konusu uçakta sigara bulunduğunu, bunların antrepoya alındığını belirtti. Bununla ilgili çalışmaların sürdüğünü anlatan Canikli, birilerinin milletvekiline şaka yaptığını, bu durumun kendilerini de 3-4 gün teyakkuzda bıraktığını söyledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler