YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Paralel yapı ABD’de Müslümanları bölmek için özel çaba içinde"
"Paralel yapı ABD’de Müslümanları bölmek için özel çaba içinde"
24 Mart 2015 07:30
AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türkiye’de devleti tehdit eden “paralel yapı”nın ABD’deki Müslümanları da bölmek için özel çaba içinde olduğunu belirtti.

Külünk, ABD’de ziyaretinin son gününde Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde bir dizi temasta bulundu. Bu kapsamda ilk olarak Minneapolis Şehir Konseyi Üyesi Abdi Warsame ile görüşen Külünk, daha sonra Heritage Bilim ve Teknoloji Okulu, Abu Bakar Es-Saddique İslam Merkezi’ni ziyaret etti.

Minneapolis Temsilciler Meclisi üyesi Erin Murphy ve bazı Somalili sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile de bir araya gelen Külünk, daha sonra ABD’de yaşayan Somali topluluğunun etkinliğine katıldı. Külünk ayrıca, programında olmamasına rağmen 2014 yılının ilk günü meydana gelen ve 7 Somali vatandaşının ölümüyle sonuçlanan patlama nedeniyle hasar gören Dar Al-Hicrah İslam Merkezi’nde incelemede bulunarak, eksiklerin giderilmesi konusunda gerekli girişimleri yapacağını söyledi.

"ABD'de, Türkiye'nin tezlerinin arkasında durabilecek milyonlarca insan var"

ABD ziyaretini AA muhabirine değerlendiren Külünk, “Şu ana kadar çok sevinçli anlar yaşadım. Özellikle İslam dünyasının Türkiye’ye karşı ilgisini, Amerika’da yaşayan Afrika ne Müslüman-Arap diasporasının Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a bakış açılarını görüp, Türkiye’nin geldiği noktanın fark edilir olmasından son derece mutluyum” diye konuştu.  

Ziyareti sırasında, Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan dayatmalarına karşı daha güçlü durabilmek için ABD’de lobi gücü olan, seçmeni olan, Türkiye’nin tezlerinin yanında durabilecek milyonlarca insan olduğunu gördüğünü ifade eden Külünk, “Bu insanlarla çok fazla iletişim ve diyalog kurmamışız. Bundan dolayı da 24 Nisanlarda bir yalnızlık hissediyoruz” dedi.

"Herkes paralel ihanet çetesine karşı önlem alıyor"

Külünk, ziyaretinin son ayağı Minneapolis kentinde Somali diasporası ile bir araya geldiğinin altını çizerek, “Türkiye’de Cumhurbaşkanımıza yönelik iftira ve saygısızlıklarla dolu bir hayatı tercih edenlerin, bugün Minneapolis’teki Somalili kardeşlerimizin Türkiye ve Erdoğan’ın ismi geçtiğinde heyecanlarını dışa vuruşlarına şahitlik etmelerini isterdim. Bazen en yakının tarafından anlaşılmazsın ama en uzaktaki seni anlar. Bugün de Erdoğan’ı dünyada herkes anlıyor ama ülkemizde onu anlamamakta ısrar edenler var” dedi.

Külünk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Boşnak diasporasını ziyaretimiz sırasında önemli bir problemle karşılaştık. Türkiye’de demokrasiyi, halkın seçilmiş iradesini, devleti tehdit eden, devleti ele geçirmek için darbe girişimi dahil her türlü yola başvuran paralel ihanet çetesinin, ABD’de Boşnak kardeşlerimizi bölmek için nasıl özel çaba sarf ettiğini gördük, Boşnak kardeşlerimizin, “Bu adamlardan bizi kurtarın” feryatlarını duyduk.

Paralel yapı ABD’de Müslümanları bölmek için özel çaba içinde. Müslüman diasporalar için ayrı çalışma yürüten bu yapı, ABD’deki Müslümanları ciddi anlamda tehdit ediyor. Her türlü operasyonu, entrikayı yapıyorlar. Ama çok şükür herkes paralel ihanet çetesinin Türkiye’de ve dünyada ne yapmak istediğinin farkına varmış ve tedbirlerini alıyor.“

ABD'deki Somalilerin ilginç isteği

AK Parti’li Külünk, ABD’de yaşayan Somalilerin kendisinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adını taşıyacak bir kültür merkezi istendiğini belirterek, konuyu Erdoğan’a ileteceğini sözlerine ekledi.

Külünk’e temasları sırasında, Türk Amerikan Kültür Topluluğu Başkanı Murat Berk, Türk Somali Amerikan Dostluk Derneği Başkanı Faruk Cıngıllı ve Ahıska Türk Amerikan Dernekleri Konseyi Başkanı İslam Şahbenderov da eşlik etti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler