YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel emniyete uyduyla bağlandı
İçişleri Bakanı Efkan Ala, paralel yapının Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'na uyduyla bağlandığını söyledi.
Paralel emniyete uyduyla bağlandı
23 Ekim 2014 / 01:31 Güncelleme: 23 Ekim 2014 / 07:23

Bakan Ala, TRT Haber'de katıldığı "3 Gün" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Paralel yapıyla mücadelede gelinen noktanın sorulması üzerine Ala, şunları kaydetti:

"Devlet içinde bir grup insan, görevli kendilerine verilen yetkiyi ve görevi kötüye kullanarak ve çoğu zaman da ulusal güvenliği tehlikeye sokarak, 'casusluk' denilebilecek. Nerelere verildi, nerelere servis edildi? Bunların bir kısmı bulunuyor, bir kısmı bulunacak, görünüyor. Düşünün TİB'de Jandarmanın, MİT'in, Emniyet istihbaratın, kaçakçılığın, terörün, bunların dinlemeleri var. Bunlar bir birimde, TİB diye, uçları var, oradan dinleniyor. Alınan kararların çoğu zaten sahte belgelerle, usulsüzce, yetkileri olmadığı halde alınmış.

"Bunun hiçbir tutar tarafı yok"

Daha da başka bir şey yapılmış, bütün oradan, tamamen hiçbir karar almadan, paralel bir biçimde tek bir hatla Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığına bağlanmış ve oradan dışarıya servis edilmiş, yani uyduyla. O araştırılıyor şimdi. Uyduya da bağlamış, bu servis edilmiş. Bunun hiçbir tutar tarafı yok.

Dolayısıyla Türkiye ciddi bir sorunla karşı karşıyaydı, onun biz üzerinde ciddiyetle, kamuoyunu da bilgilendirerek durduk. Şimdi de bunlarla ilgili açılan soruşturmalar sonucunda ortaya çıkan kişiler, suçlar, ilgili adli mercilere gönderiliyor. Onların kendi başlattıkları soruşturmalar da var ayrıca. "

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler