YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Padişaha kelle mi yetiştiriyoruz'
'Padişaha kelle mi yetiştiriyoruz'
20 Ekim 2012 17:24
TBMM İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmelerde muhalefet milletvekilleri, komisyonun uzun çalışma saatlerini eleştirdi.

TBMM İçişleri Komisyonu'nda 13 ilin büyükşehir olmasını öngören tasarının görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri, komisyonun uzun süren çalışma saatlerini eleştirdi. CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, ''Padişaha kelle mi yetiştiriyoruz'', MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, ''Arkamızdan kovalayan mı var'' diye tepki gösterdi.

TBMM İçişleri Komisyonu'nda tasarının bugünkü görüşmeleri, geçici 1. madde üzerinden başladı.

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, tasarının, pek çok mali hüküm içerdiğini, anayasaya aykırı hükümlerin bulunduğuna yönelik iddiaların olduğunu savundu. Serindağ, tasarının, TBMM Başkanlığı'nca Anayasa ile Plan ve Bütçe komisyonlarına havale edilmemesini eleştirdi.

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, tasarının hazırlanmasında hukukun yerine getirilmediğini, ''Siz hukuka saygılısınız da biz mi saygısızız  Tasarıyı kaç gün daha görüşeceğiz, bayrama gidebilecek miyiz gidemeyecek miyiz bilmiyoruz. Arkamızdan kovalayan mı var  Bayramdan sonra çıkarmanın önünde hukuki engel varsa bize söyleyin'' diye konuştu.

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, Ankara'da şehit cenazelerinin bulunduğunu belirterek, komisyonun, birlik ve beraberlik içinde cenaze namazına gidip, cenaze namazı kılmasını önerdi. Türkoğlu, ''Orada olmamız hoş olur'' dedi.

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Muammer Güler de şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek, şehit haberlerinin ciğerlerine kor gibi düştüğünü kaydetti. Güler, bütün partilerden birer temsilcinin yer aldığı bir heyetle cenaze namazına katılmayı teklif etti.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, dünkü görüşmelerde, içtüzüğü çiğnemesinin nedenini, ''İçtüzüğün çiğnendiğini sembolik olarak göstermek için çiğnedik'' diye açıklayarak, ''Siz çiğnemezseniz biz de çiğnemeyiz'' görüşünü dile getirdi.


-''Angarya yasak diyoruz ama...''-


CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, komisyonun çalışma düzeninin çok doğru olmadığını ifade ederek, sözlerini, ''Angaryaya yasak diyoruz ama köle düzeninde çalışılıyor; bu çocuklar, memurlar, herkes...Buna ne gerek var  Padişaha kelle mi yetiştireceğiz  Niye bu kadar acele ediyoruz, nedir bu hızımız  Sinirler gergin. Bu kadar gerginliğin iyi atlatılması, komisyon başkanı olarak sizin başarınıza bağlı. Teşekkür ediyorum'' diye sürdürdü.

MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem, tasarıyı kısa sürede Genel Kurul'a gönderme yaklaşımını doğru bulmadığını belirtti.

Komisyon üyelerinin, tasarının içeriğini anlamayamadığı bir yöntemle çalıştıklarını ileri süren Erdem, ''Sizlerde samimiyet olduğuna inanmıyorum. Biz de sizin sabrınızı ölçüyoruz. Sabaha kadar süren toplantıların kimseye yararı olmaz'' dedi.

CHP Erzincan Milletvekili Muammer Işık, sağlık konusunu düşünüp, buna göre önlem alınması gerektiğini, dün komisyonda yaklaşık 12 saat boyunca oturduklarını anlattı. Işık, ''Çalışanların yüzlerine bakıyorum inanın ki bize küfrediyordur. Stres, sıkıntı...'' görüşünü dile getirdi.

Mehmet Günal'ın, ''Dün başkanın şekeri düştü'' esprisine Güler, dünkü görüşmelerde badem şekeri bulunmadığı için sorun yaşandığı şeklinde karşılık verdi. Güler, bunun üzerine komisyon üyelerine dağıtılan şekerlerden bir tane yedi.

Güler, bir yasama görevinin yapıldığını, dar bir takvimde çalışıldığını, bunun beraberinde getirdiği sıkıntıların olduğunu söyledi. Güler, milletvekillerinin itirazlarını dikkate aldığını, daha önce yaşanan kötü olayların bir daha yaşanmasındansa 5-6 saat fazla çalışmanın daha iyi olacağını kaydetti.

İçtüzük hükümlerinin uygulamasını istemenin, milletvekillerinin hakkı olduğunu ifade eden Güler ancak dayatmayla bir yere varılmasının mümkün olmadığını belirtti. aa
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler