YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Padişah olmak derdindeler
Padişah olmak derdindeler
09 Mayıs 2012 12:43
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, başkanlık sistemi tartışmalarının, ''AK Parti'nin başka bir ülke ve toplum tasarımı peşinde olduğunu ortaya koyduğunu'' öne sürdü.

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, başkanlık sistemi tartışmalarının ''AK Parti'nin ülkeyi yönetemediğinin, hiçbir sorununu çözemediğinin kanıtı ve itirafı olduğunu'' iddia etti.

Toprak, şunları kaydetti:

''Onlar padişah olmak derdindedirler. Biz millet olduk, AKP toplumu geriye götürüp ümmete dönüştürmeyi hedefliyor. AKP, Cumhuriyetin yarattığı millet ve yurttaş olgusunu tersine çevirip ümmet ve kul yaratmanın peşindedir. Bu tartışmalar aslında AKP'nin başka bir ülke ve toplum tasarımı peşinde olduğunu ortaya koymaktadır. Başbakan parlamenter sistemin imkanlarını kullanarak kendisine makam hazırlamakta ve kendisi için saltanat kurma amacındadır.

Başkanlık sistemi AKP'nin bütün kurumları tasfiye ederek tek otorite yaratma çabasıdır. Bu demokrasiye değil, diktatörlüğe açılan kapıdır. Hiçbir demokratik değer ve kurumu içine sindiremeyen, milli iradenin temsilcilerini cezaevinde tutan, çıkardığı kanun hükmünde kararnamelerle TBMM'yi işlevsizleştiren AKP, şimdi başkanlık sistemiyle bütün güçleri tek kişide toplamayı amaçlıyor. Yargı ve yasamayı yürütmenin emri altına sokarak güçler ayrılığını ortadan kaldıran AKP, başkanlık sistemiyle aslında var olan bütün demokratik mekanizmaları yok etmeyi hedeflemektedir.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler