YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öztürk'ün sağ kolu olarak bilinen Yaşar Okuyan ist
Öztürk'ün sağ kolu olarak bilinen Yaşar Okuyan ist
Öztürk'ün sağ kolu olarak bilinen Yaşar Okuyan ist
21 Ağustos 2008 / 18:10 Güncelleme: 21 Ağustos 2008 / 00:00

HYP Genel Başkan vekili Yaşar Okuyan, başkanlığını Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün yaptığı Halkın Yükselişi Partisi’nden (HYP) istifa etti.


Okuyan, Yaşar Nuri Öztürk’ün eşini aldattığına ilişkin haberlerin istifa kararı almasında ‘bardağı taşıran son damla’ olduğunu söyledi.


Halkın Yükseliş Partisi'nden istifa eden Yaşar Okuyan, amblemi güneş olan yeni bir partinin Kasım ayında seçmenlerin karşısına çıkacağını söyledi. Kapatma davası sürecinde, AK Parti'nin kapatılması halinde kurulacak yeni partinin ambleminin güneş olacağı iddia edilmiş, ancak Yaşar Okuyan daha önce davranarak Yeni Parti adı ile amblemi tescillemişti.


HYP'ye istifasını veren Yaşar Okuyan, Kasım ayında yeni bir oluşum ile seçmenlerin karşısına çıkacaklarını söyledi. Son bir yıl içinde DP, Anavatan gibi bir çok parti ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Okuyan, "Bu görüşmeler belli bir noktaya doğru taşınıyor. Sanırım, Kasım'da adını resmileştireceğimiz yeni bir oluşuma gideceğiz.


Yeni bir parti ile, herkesi kucaklayacağız. Partinin büyük çoğunluğunu genç ve kadınlar oluşacak. Eski siyasiler de olacak ama genel başkanı mutlaka yeni bir isim olacak. Eski siyasetçiler olarak biraz geri çekilip, yeni arkadaşlarımızı siyasete kazandırmaya katkı sağlamalıyız" diye konuştu. Okuyan, amblemi güneş olan bir parti ile yerel seçimlere katılma hakkına sahip bir şekilde seçmenlerin karşısına geçeceklerini ifade etti.


"AMPÜLÜ DEĞİŞTİRİRSİNİZ AMA GÜNEŞİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ"


Güneş'in, Hür Parti'nin amblemi olduğunu kaydeden Okuyan, "O amblemin, ben ve bir çok arkadaşımız üzerinde farklı bir anlamı var. Manevi bir manası var. Güneş; tükenmeyen enerji, enerjinin kaynağıdır" dedi.


AK Parti'nin kapatma davası sürecini hatırlatan Okuyan, "O sırada da gazetelerde, AK Parti kapatılırsa, kurulacak yeni partinin güneş amblemini alacağı belirtiliyordu.


Bazı genç arkadaşlarımız, bu noktada harekete geçti. Biz de kendilerine destek verdik. Güneş amblemi, Yeni Parti ismiyle kuruldu. Yeni Parti'nin amblemi güneş. Belki Kasım ayında bu güneş, şafaktan sökecek. Güneşin değişmeyeceği yüzde yüz. Ampulü değiştirirsiniz ama güneşi değiştiremezsiniz" şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler