YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öztürk Yılmaz: IŞİD'İ en iyi ben bilirim
Öztürk Yılmaz: IŞİD'İ en iyi ben bilirim
22 Kasım 2015 08:13
Musul Başkonsolosu olduğu dönemde çalışanlarıyla birilket IŞİD tarafından kaçırılan Öztürk Yılmaz, örgütü anlattı.

Musul Başkonsolosu olduğu dönemde IŞİD tarafından kaçırılan ve 101 gün sonra AK Parti hükümeti tarafından kurtarılan CHP milletvekili Öztürk Yılmaz, Sözcü gazetesine örgütü anlattı;

ÜÇ AŞAMALI TAKTİK

Göründüğü kadarıyla üç aşamalı taktikleri var: Bulunduğu ülkelerde belli bir toprağın kontrolünü sağlamak, ikinci hedef bu alanı alabildiğine genişletmek ve burada halifelik ilan etmek, üçüncü hedef ise halifelikleri birleştirip tek merkezde toplamak. Dolayısıyla küresel bir halifelik tesis etmek istiyorlar. Bunu içerde rahat yapabilmek için dışarıda eylem yapıyorlar.

HER ŞEYE EL KOYUYORLAR

Bir yerde topraksal hakimiyet sağlayınca, oranın bütün kaynaklarına el koyuyorlar. Bankadaki paradan yoldaki araca, emlağa, kısaca aklınıza gelen her şey onların oluyor. Milyonlarca dolar ellerine geçiyor.

HEDEFLERİ TERÖR DEVLETİ

Cihatçı grupların diğerlerinden farkı, bir terör devleti yaratmak istiyorlar. İşin özü bir devlet mekanizması kuruyorlar. Atama yapıyorlar, mahkeme kuruyorlar, vergi topluyorlar, bir devlette ne varsa aynısını yapıyorlar. Tek farkları uluslararası ilişki kuramıyorlar.

ASKERİ HAREKATLA BİTMEZ

Bu çerçeveden olaya bakarsak IŞİD’i, radikal diğer unsurları örneğin Musul’da, Rakka’da bitirmekle bu işi bitiremezsiniz. Bunları Yemen’de, Afganistan’da, Libya’da, Pakistan’da, Nijerya’da, Mali’de, Somali’de ve daha çok sayıda ülkede de bitirmek lazım. Çünkü, radikalizm yayılmış küresel bir tehdittir. O yüzden bölgesel değil, küresel bir çözüm lazım. Bu, Suriye’ye bir kara harekatı yapılmakla bitirilecek bir şey değil. Toplumların radikalleşmesi önlenmeli. Bu kapsamda da Türkiye’nin de radikal grupları frenlemesi gerekiyor.

Bir nokta, ülkemizde kırılma yaşanıyor, muhafazakarlığın ötesine geçiliyor. Ama muhafazakarlığın ötesine geçen fanatizmin etkisi altına girer. İşte IŞİD’de bunun için bir sonuç alıyor. Küresel bağlantılı olanlar bir noktada kaldığı sürece başka yerlerde eylem yapabiliyorlar. Örgütler rejimi çatlamış, kırılgan coğrafyaları seçiyor. Bunun için etkin, koordineli ve küresel mücadele gerekiyor. İşin özünde İslam dini kullanılıyor. Bu fanatizmle mücadele edilemezse ülkeler muhafazakar alanı kaybederler.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler