YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Özgürlük alanlarını genişlettik"
"Özgürlük alanlarını genişlettik"
02 Ekim 2013 16:20
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Cemaat vakıfları ve dini azınlıkların, farklı inanç gruplarının Türkiye'de özgürlük alanlarını son yıllarda olabildiğince genişlettik" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Saygılı Rulman firmasının yeni hizmet binası ve lojistik merkezinin açılışı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın pazartesi günü uzun süredir üzerinde çalışılan demokratikleşme paketin bir bölümünü paylaştığını söyledi.

Demokratikleşme paketinin yansımalarına ilişkin soru üzerine Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün verilerine işaret ederek değerlendirmede bulunan Arınç, şu yanıtı verdi:

"Öncelikle dış basında ertesi günün 47 haberinin analizi yapıldı. Bunların içerisinde Almanya, Fransa, ABD, İtalya, Ortadoğu basını olmak üzere 47 başlık ve haberden 38'inin olumlu yansıdığını, 7'sinin olumsuz olduğunu 2'sinin de tarafsız görüldüğünü tespit etmişler. Olumlu olarak yansıyan haberlerde öne çıkan başlıklar şunlar, başörtüsü yasağının kaldırılması, seçim sistemlerinde reforma gidilecek olması, Türkçe'den başka dilde, anadilde eğitim imkanının başlıyor olması, azınlık haklarındaki genişleme. Olumsuz görülebilecek olanlar da sadece bunların yeterli olmadığı, daha başkalarının da ilave edilmesi gerektiği, pakette olanlar kadar olmayanların da önemli sayılabileceği konuları."

Türkiye'nin yaygın basınında ilk 12 gazete baz alınarak yapılan analizlerde 8'nin olumlu yansıttığını vurgulayan Arınç, "Bütün düşünceler bizim için doğrudur, geçerlidir, elbette eleştiri de olacaktır. Yine burada dikkati çekenler; evet olumludur, yeterli değildir" dedi.

"Paket ilk olmadığı gibi son da değil"

AB ile ilgili medya üzerinde yapılan analizlerde de genelde pakete olumlu yaklaşıldığı şeklinde bir izlenim elde edildiğini dile getiren Arınç, "Paket, ilk olmadığı gibi son da değildir. Yeni demokratikleşme, yeni özgürlük alanları siyasetin alanını genişletme çalışmaları Türkiye'de bundan sonra da devam edecektir. Yeterli görmeyenlere bugünden müjdeyi verebilirim, sizin göstereceğiniz her olumlu nokta, her olumlu eleştiri ve öneri bizim önümüzü açacaktır"

Mor Gabriel Manastırı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mor Gabriel Manastırı arazisinin iade edilmesine ilişkin kararın hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

"Vakıflar, cemaat vakıfları ve dini azınlıkların inanç gruplarının özgürlük alanlarını son yıllarda olabildiğince genişlettik. Vakıflar olarak cemaat vakıflarının geçmişte el konulan, sahibi olamadıkları gayri menkullerini büyük ölçüde kendilerine iade ettik. Mor Gabriel Manastırı, Süryani vatandaşlarımızın yıllardan beri bizden taleplerini içeriyordu. Orada bir manastır var, manastırın sahip olduğu arazi, daha sonra kadastrodan doğan bir takım anlaşmazlıklar sebebiyle yargı sürecinde manastırın elinden alınmıştı. Bizden talepleri oldu. Vakıflar Meclisi olarak taleplerini haklı gördük. Vakıflar Meclisi'nin ilk toplantısında Mor Gabriel Manastırı'nın bizden talepleri olan gayrimenkul manastır arazi konusunda olumlu bir karar verecektir, bunu ümit ediyoruz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler