YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özel: Eski hamam eski tas
Özel: Eski hamam eski tas
25 Eylül 2014 20:00
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 301 işçinin şehit olduğu Manisa'nın Soma ilçesindeki Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait Eynez Maden Ocağı'nda her şeyin, eski hamam eski tas devam ettiğini söyledi.

Meclis Araştırma Komisyonu, 13 Mayıs 2014 Salı günü Eynez Maden Ocağı'na inerek incelemede bulundu.

Komisyon üyesi olan ve ocağa inen Milletvekili Özel, çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı. Özel, "Aşağıda gördüğümüz aynı kurum kültürü, aynı risk yönetim anlayışı, aynı iş güvenliği anlayışı ile bir an önce yeniden üretime geçmek ve yeniden aynı şekilde kömür üretmek istiyorlar. Aşağıda her şey eski hamam eski tas devam ediyor." dedi. Maden ocağı yetkilisinin, madenin bir yerinde 300 tane oksijen maskesi olduğunu söylediğini dile getiren Özel, "Ama sayın yetkili 3 bin tane, 4 bin tane sipariş ettiğini, onun yolda olduğunu söyledi ama işçiler, bildiğin karbonmonoksit maskesi kullanıyorlar, oksijen maskesi VIP. İçeriye girdiğimiz kulikar, sadece bizim için yapılmış olan ve bizi taşıyan kulikar, raylı sistem. İşçiler yürüyerek giriyor." dedi.

Şu anda bu maden ocağının üretime, çalışmaya hazırlanıyor olmasının çok büyük bir sıkıntı olduğunu belirten Özel, "Çünkü sökme takma faaliyetleri yapılıyor ama çok ciddi bir sıkıntı var. Bu konuda bir mevzuat boşluğundan yararlanarak, burada ne yapılıyorsa yapılıyor şu anda ama Türkiye'nin en güvenli madeninin bu olduğunu herkes söylüyor, bugün komisyon başkanı da söyledi. Bu da şu demek, şu anda 13 Mayıs 2014 tarihinde Eynez Maden Ocağı ne kadar güvenliyse Türkiye'deki bütün maden ocakları o kadar güvenli. Yani her gün 50 bin madencimizi ölüme yolluyoruz. İçeride gördüğümüz tablo da çok farklı değil. Bu konuda kimsenin suçu yok. Suçlu Meclis'tir, suçlu hükümettir, suçlu bakanlıklardır. 13 Mayıs'tan bugüne kadara bir arpa boyu yol almadıysak eğer biz burada, Meclis oturup önüne şapkasını koyup düşünmesi lazım. Bu dakikadan itibaren olacak kazadan, tedbir almayan işverenler kadar, hattâ ondan çok mevzuata uyumlaştırmamış, uygun hale getirmemiş olan AK Parti grubu, bakanlıklar ve TBMM'deki herkes sorumludur. İçeride beklediğimiz gibi manzarayla karşılaştık. İçeride karşılaşmadığımız manzara, hiç şaşırmadığımız, eski hamam eski tas bir manzara. Değişen hiçbir şey yok." diye konuştu.

 

CİHAN

Etiketler: , , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler