YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özdalga CHP'ye yüklendi
AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga'dan CHP'ye sert eleştiri.
Özdalga CHP'ye yüklendi
22 Temmuz 2010 / 17:34 Güncelleme: 22 Temmuz 2010 / 17:51

Özdalga: Kendileri 'hayır' oyu vermiyor; milletin 'hayır' oyu vermesini bekliyorlar.

AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, CHP ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis'te kendilerinin 'hayır' oyu vermediği anayasa paketi için milletin 'hayır' oyu vermesini istediklerini söyledi. Özdalga, CHP'nin referandumla ilgili Avrupalı Sosyal Demokratlara tepki mektubu göndererek, kendi kimliğine yakışanı yaptığını belirtti.

Özdalga, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, CHP'nin referandumda 'evet' oyu vermelerini öneren Avrupalı Sosyal Demokrat liderlerine ağır ifadeler içeren bir mektup gönderdiğini hatırlattı.

Özdalga, "Böylece CHP, bir kez daha kendi gerçek kimliğine yakışanı yapmış oldu. Bu kez, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve HSYK'nın yapısını değiştiren reformları engellemek pahasına Avrupalı Sosyal Demokratlar ile kavga ediyor. Bunu da yine demokrasiyle içine sindiremediğini gösteren iddialarla ve seviyesiz bir üslupla yapıyor." dedi.

"CHP'ye göre, Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yapısının değiştirilmesi, 'Sosyal Demokrat bakış açısıyla' kabul edilmezmiş' diyen Özdalga, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu tamamen boş bir iddia. Halkın oyu ile işbaşına gelen meclislerin ve hükümetlerin üye tayin edemediği yegane AYM ve HSYK Türkiye'de var. Bu kurullar şimdi anayasa değişikliği ile demokratik meşruiyete kavuşacak."

CHP'nin niyetinin AYM ve HSYK'nın mevcut yapılarının korunması ve yüksek yargının demokrasi üzerindeki vesayetinin aynen sürmesi olduğunu vurgulayan Özdalga, şu ifadeleri kullandı:

"CHP, '367 kararını alan AYM'nin yapısı ve işleyişi değişmesin' diyor. CHP, Şemdinli Savcısı'nı Genelkurmay Başkanı'nın bir telefonuyla görevden alan ve meslekten ihraç eden HSYK'nın yapısı aynen sürsün istiyor. Darbecilerin ve siyasi amaçla cinayetler işleyen çetelerin yargılandığı Ergenekon davasına sürekli müdahale arayışı içinde bulunan HSYK'nın işleyişi değişmesin istiyor.

CHP'nin istediği halk egemenliği değil, hakimlerin hükümet etmesi ve millet üzerindeki vesayetin sürmesi. Bu amaçlarını da Sosyal Demokrat bakış açısı diye Türkiye'de ve Avrupa'da kimsenin yutmadığı örtülerin arkasına gizlemeye çalışıyor. CHP ve lideri Sayın Kılıçdaroğlu öyle büyük bir çelişkiler içinde ki, Meclis'te kendilerinin 'hayır' oyu vermediği anayasa paketi için milletin 'hayır' oyu vermesini istiyorlar." CİHAN
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler