YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özcan Yeniçeri: AK Parti-MHP koalisyonu...
MHP eski milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, AK Parti-MHP koalisyon ihtimalini değerlendirdi. Yeniçeri, AK Parti-MHP koalisyonunun zayıf bir ihtimal olduğunu belirtti.
Özcan Yeniçeri: AK Parti-MHP koalisyonu...
12 Haziran 2015 / 23:50 Güncelleme: 13 Haziran 2015 / 08:11

Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, Kanal A'da yayınlanan Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'İşte Haber' programına bağlandı. 7 Haziran  seçimlerinde MHP'den aday gösterilmeyen Yeniçeri, koalisyon çalışmalarını değerlendirdi.

Yeniçeri'nin açıklamasından önemli satır araları:

AK Parti-MHP Koalisyonu olur mu?

"MHP, Çözüm Süreci'ne kökten karşıdır. AK Parti ise Çözüm Süreci'nden taviz vermemektedir.  Çözüm Süreci Türkiye'yi Abdullah Öcalan'ın eş başbakanlığına götürecek bir süreçtir. AK Parti ile MHP arasında gen uyuşmazlığı var. AK Parti Türk milleti diyemiyor. Anayasadan bu terimi çıkarmak istiyor.  MHP ve AK Parti tabanı aynı taban fakat AK Parti ile MHP'nin tavanı açısından büyük farklılıklar var.  Her iki taraf ödün verirse bu koalisyon gerçekleşir. "

"AK Parti-CHP koalisyonu uygundur"

"Türk halkı tek başına iktidarı hiçbir partiye vermemiştir. Koalisyon tartışmaları arasında en muhtemel görüneni AK Parti ve CHP koalisyonudur. AK Parti elindeki iktidarı bırakmak istemeyecek, CHP de ilk defa hükümette yer almak için ne gerekiyorsa yapacaktır.  En sağlam koalisyon bu şekilde olacaktır."

"İkinci seçenek: AK Parti-HDP koalisyonu"

"Diğer güçlü bir ihtimal ise AK Parti ve HDP koalisyonudur. Bu koalisyon resmi koalisyon olmayabilir. AK Parti, azınlık hükümeti HDP ise koalisyona destek verebilir. AK Parti, Çözüm Süreci'nde HDP ile iş birliği yapmıştır.  HDP bazı tavizler karşılığında AK Parti'yi destekleyebilir. Şartlar AK Parti-MHP koalisyonunu değil, AK Parti-HDP koalisyonunu zorluyor. Doğrusu da budur. Önümüzdeki süreçte Başbakan Davutoğlu, partilere koalisyon için teklif götürecek. Ön şartları olarak da ilkesiz bir araya gelmek olacaktır. Bu partiler de gelen bu teklifi muhtemelen reddedecektir."


KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler