YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Özal bile 'Kürdüm' diyemedi"
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Bu ülkede mağduriyete uğramamış bir kesim yoktur. Her kesim bir dönem mağdur edilmiştir" dedi.
"Özal bile 'Kürdüm' diyemedi"
13 Mayıs 2013 / 07:43 Güncelleme: 13 Mayıs 2013 / 12:26

AK Parti İstanbul İl Başkanlığının Haydarpaşa Lisesi'nde düzenlediği "Çözüm süreci" konulu panelde konuşan Bağış, muhalefet partilerinin çözüm sürecine yaklaşımını eleştirerek, "Çarpık zihniyetli muhalefet, çözüm sürecini de sanki başka bir şeymiş gibi anlatmaya çalışıyor. Sanki bu bir pazarlık süreciymiş gibi..." diye konuştu.

Anayasada bütün vatandaşların eşit olduğunun ifade edildiğini belirten Bağış, şöyle devam etti:

"Ama elinizi vicdanınıza koyup düşünün, bu ülkede herkes eşit miydi  Bu ülkede Kürt kardeşlerimiz mağdur edilmedi mi  Bu ülkede Alevi kardeşlerimiz mağdur edilmedi mi  Bu ülkede farklı inançlara mensup Hristiyan, Musevi vatandaşlarımız, gün geldi mağdur edilmedi mi  Bu ülkede gün geldi inançlı insanlar mağdur edilmedi mi  Bu ülkede mağduriyete uğramamış bir kesim yoktur. Her kesim bir dönem mağdur edilmiştir. 20 yıl evvel bu ülkede insanlar 'Kürdüm' diyemezdi. Etnik kökenini dile getirmeye korkardı."

"Özal bile 'Kürdüm' diyemedi"

Eski cumhurbaşkanlarından Turgut Özal'ın bir mülakatında, annesinin Kürt kökenli olduğunu açıkladığını aktaran Bağış, "20 yıl önce bu ülkede cumhurbaşkanları bile 'Kürdüm' demeye korkuyordu. Rahmetli Özal da 'Kürdüm' diyememişti. Hep sinyaller vermiş ama söyleyememişti. Bugün devletin televizyonu, günde 24 saat Kürtçe yayın yapıyor" dedi.

Anadilde savunma hakkının getirildiğini, üniversitelerde enstitüler kurulabildiğini, siyasilerin de istedikleri dilde propaganda yapabildiğini anlatan Bağış, "Bu haklara kavuşan sadece Kürt kardeşlerimiz değil. Bu ülkenin Ermeni vatandaşları 112 yıl aradan sonra Akdamar'da, Ortodoks vatandaşları da 88 yıl aradan sonra Sümela'da, mabetlerinde dua edebildiler. Bu ne devletmiş ki on yıllarca, yüzyıllarca insanların ibadet hakkını elinden almış, gasp etmiş" diye konuştu.

Bağış, Türkiye'nin 1978'den beri PKK terör örgütüyle mücadele ettiğine işaret ederek, şunları söyledi:

"40 bin insan ölmüş. Bir tek canın bile bence değeri ölçülemez. Ama o 40 bin canın üzerine bir de devlet terörle mücadele adı altında 350 milyar dolar para harcamış. 350 milyar dolar, afaki bir rakam değil. 350 milyar dolara, 350 tane otobanlarıyla birlikte Boğaz Köprüsü yapılırdı. Kaç tane okul, hastane, havaalanı, baraj... Bu kaynaklar oraya aktarılmasaydı, belki bizim 2023 hedefimiz olan 25 bin dolar geliri 2013'te yakalamış olurduk. Şimdi Allah'ın izniyle Türkiye bu terör belasından kurtulacak. Bu bahsettiğim demokratikleşme, çözüm süreci adımları gerçekleşince, insanların artık dağa çıkma gibi bir sapıklık içine girme mecburiyeti de kalmayacak. Dilse dil, Kürtlükse Kürtlük, ekonomik imkanlarsa ekonomik imkanlar..."

"PKK aynı zamanda bir rant şebekesi"

Çözüm sürecinin kolay olmayacağını, provokasyonlar yaşanabileceğini kaydeden Bağış, "PKK sadece terör örgütü değil. PKK aynı zamanda muazzam bir rant şebekesi. PKK'nın insan, uyuşturucu, silah kaçakçılığından, taşeronluktan elde ettiği muazzam gelirler vardı. Bir de bu yasa dışı eylemelere göz yumanların elde ettiği muazzam rantlar vardı. İki taraf da bu ranttan vazgeçmek istemeyecek" ifadelerini kullandı.

Bakan Bağış, BDP'li bir siyasetçinin "Demokratikleşme ve haklar konusunda ilerleme olmazsa süreç tıkanabilir" sözleriyle ilgili soruya "Bundan sonraki süreçte de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ne isterse o olur. Bizim koyduğumuz bir kriter eşit vatandaşlıktır. Buna da Türkiye'de kimse itiraz etmez. Ama onlar kendi kendilerine başka beklentilere giriyorlarsa, insanların hayal kurma hakkı vardır. Biz de buna karşı çıkmayız. Ama hayallerinin gerçekleşmesi ancak toplumsal mutabakatla olabilir. Onlar da bunu sindirecek kadar demokrasiye inanmışlardır diye ümit ediyorum" yanıtını verdi.

Bağış, AK Parti'nin millet adına siyaset yaptığını vurgulayarak, "Bu ülkede millet adına siyaset yapanlar oldu. Bir de devlet adına siyaset yapanlar oldu. Millet adına siyaset yapanların, rahmetli Menderes'in, Özal'ın adını duyduğu zaman bu millet hala Fatihalarla anıyor. Devlet adına siyaset yapanların da adını bile unutuyor" diye konuştu.

Emine Töremas adlı yaşlı kadının oturduğu yerden söz almaya çalışması üzerine Bağış, yaşlı kadını sahneye çıkardı. Burada kısa bir hikaye anlatan Töremas, "10 Başbakan gördüm. Bu yaşıma geldim. İkisinin işinde rahat nefes aldım; bir Özal'la, bir de Tayyip'le" ifadesini kullandı.

Bağış, kendisine sarılarak alnından öpen Töremas'ın elini öptü.

Reyhanlı'daki saldırı

Reyhanlı'da yaşanan bombalı saldırılara da değinen Bağış, "Reyhanlı'da birçok anne, anneler gününü acılarla yaşadı, çünkü yanı başımızdaki zalim rejim, anneler gününü kana buladı" dedi.

Bölgede Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız olabilecek ülkeler olabileceğini belirten Egemen Bağış, "Bence Reyhanlı'da olan da budur. Türkiye'nin kalkınmasına, çözüm sürecinde zenginleşmesine, şeffaflaşmasına atılan bombalardır onlar" şeklinde konuştu.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler