YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Oynamak istemeyen gelin yerim dar geliyor der"
"Oynamak istemeyen gelin yerim dar geliyor der"
22 Temmuz 2013 17:17
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ekim 2012 tarihli hükümetin Meclis’ten aldığı Suriye tezkeresini göstererek “Hangi önlemleri alacak. Suriye tezkeresini Meclis’ten hatıra olarak mı aldı? Cebinde mi saklayacak” dedi.

Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iftar programlarında yaptığı konuşmaları eleştiren Vural, “Sayın Başbakan’ın ağzından sürekli olarak ayrılık, ötekileştirme ve nefret söylemleri dökülüyor. Başbakan durmak yok fitne saçmaya devam diyor. Erdoğan’ın katıldığı iftar programının menüsü maalesef fitne, fesat, tehdit, sonunda da terörist başı Öcalan’ın sağlığı için dua olarak karşımıza çıkıyor. Sayın Başbakan’ın iftar menüsü bu” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın vatandaşlara seslenerek,  ‘tencere tava çalanları çekinmeden sizler yargıya taşıyacaksınız’ sözlerine göndermede bulunan  Vural, “Ne yapacaksınız tencere, tava çalanlara teflonlu olanlara 3 yıl, düdüklü tencere çalanlara ağırlaştırılmış hapis mi vereceksiniz. Yoksa özellikle sayın hanımefendiler tencere, tava kullanıyorlar diye suç unsuru bulunduruyorlar diye içeri mi atacaksınız? Eğer tencere, tava suç unsuru ise suç unsuru bulunmaktan dolayı mutfakta bunların toplanılması hatta mutfakların kapatılması gerekiyor. Eğer suç aletleri toplanırsa suç işleme imkanı da ortadan kalkar” diye konuştu.

Şırnak Havaalanına Şerafettin Elçi adının verilmesini eleştiren Vural, “Şırnaklı yok mu bakanlık yapan başka?  O kişinin ismini havaalanına vermen yetmez. Öcalan ismini o zaman Şanlıurfa’ya, yakışmaz da çünkü orası Şanlıurfa. Bir yere ver. Öcalan evlenecekmiş haberleri geliyor, onun nikah şahitliğini de teröristlerle birlikte ağlamaktan bitap düşen Başbakan Yardımcınla birlikte yaparsın. Öyle bir noktaya geldik ki AKP’nin derdi Öcalan’ın sağlığı.KCK tak emrediyor, AKP şak yapıyor” dedi. “Sayın Başbakan bize laf yetiştirmeyi bıraksın da Suriye’deki PKK oluşumunu bize bir anlatsın”  diyen Vural, 3 Ekim 2012 tarihli Suriye tezkeresini basın mensuplarına göstererek  şunları söyledi: “Hangi önlemleri alacak. Suriye tezkeresini Meclis’ten hatıra olarak mı aldı? Cebinde mi saklayacak? 3 Ekim 2012 tarihli Suriye tezkeresi. 3 Ekim’de bu yetkiyi aldılar. TBMM’nin hükümete verdiği bu yetkiyi kim kullandırmıyor bunun cevabını istiyorum. Demek ki AKP, PKK, PYD danışıklı dövüş yapıyor. Milletin gazını alıyorlar. Milletin gazını almaktan başka bir anlam taşımıyor. Birileri plan yapıyor, ameliyat yapacak benim ülkemin üzerinde benim hükümetim yan gelip yatacak. Beyefendi başbakanlık yan gelip yatmak yeri değildir. Sen kime mecbursun, kime mahkumsun? Seni kim yönetiyor?”

Öcalan’ın İmralı’da  basın toplantısı yapma  talebine  değinen  Vural, “Benim önerim şudur. Sayın Başbakan ile sözde çözüm ve barış projesi ortağı Öcalan İmralı’da beraber birlikte basın toplantısı yapsınlar. Hangi konularda anlaştılar, anlatsınlar” diye konuştu.Başbakan’ı sert sözlerle eleştiren Vural, “Foyan ortaya çıktı. İthal arabanın boyası söküldü. İthalat markası ortaya çıktı çünkü. Made in ABD, made in BOP. Türkiye’deki sanayide boyatmakla olmuyor ki, makyaj döküldü. Sana kim inanır, belki Kadir İnanır yine. Evet emperyal güçler güçlü bir Türkiye istemedikler için Türkiye’yi içeriden fethetmek istedikleri için Recep Tayyip Erdoğan’ı kullanıyorlar. Siyasi bir Lawrence olarak kullanıyorlar” dedi.

Başbakan’ın faiz konusundaki sözlerine dikkat çeken  Vural, “Saçı başı dağılmış, dökülmüş, pejmürde bir ekonomiye Başbakan yeni danışmanlarıyla birlikte zannederim jöleli ekonomi uyguluyor. Ekonomisine jöle sürüyor bunlarla. Üstünü jöle ile kapatmak istiyor. Bu jöleli ekonomiyi kimse yutmaz” dedi.

Bankaların aldığı masraflara dikkat çeken Vural, “Bir banka şubesinden birisi aracılığıyla kendi hesabıma 50 TL gönderdim. 50 lirayı göndermek için 100 lira ödedim. 50 lira gönderdim benden 100 lira aldılar. Taksiyle getirsek belki çok daha ucuz olacaktı.Bu ekonomi politikası Robin hüp ekonomisidir. Millet soyuluyor. AKP durmak yok yolmaya devam diyor. AKP durmak yok soymaya devam diyor” dedi.

Vural, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin  “Tezkerenin gereğini yapın diyorsunuz, bunlar yapılmazsa bizi nasıl bir tehlike bekliyor?” sorusu üzerine  Vural, şunları söyledi: “Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne yönelik risk ve tehditler meşruiyet kazanıyor. Suriye’de bir PKK, PYD oluşması, dört parçalı Kürdistan oluşturulması, özerklik dayatmasının dışarıdan kaynaklanarak Türkiye’yi kuşatma altına alması. Uluslar arası camianın Türkiye üzerinde baskılarını artırmasına yol açacak bir süreçtir. Hükümete TBMM’nin verdiği yetki vardır ama bu yetkiyi kullanılmamıştır.”

“Dışişleri Bakanı’nın BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı çağrıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise Vural, “BM Güvenlik Konseyi’ni göreve çağırıyorsun da bu yetkiyi niye aldın? Bu ne aymazlıktır. Bu PKK, PYD oluşması ile ilgili Güvenlik Konseyini göreve çağırmak bence Türkiye’nin milli menfaatlerini göz ardı etmektir. Bu bakımdan hükümetin Güvenlik Konseyini bu amaçla çağırması yerine Türk Milletinden aldığı yetkiyi kullanması. Şimdi kalkmışlar Güvenlik Konseyini çağırıyorlar. Oynamak istemeyen gelin yerim dar geliyor der. Yerini açtık, şimdi yenim dar geliyor demeye başladı. Güvenlik Konseyine pas atıyor” karşılığını verdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler