YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öymen: Yabancılar Türk siyasetine yöne vermek istiyor
CHP Eski Milletvekili Onur Öymen, Türkiye'de siyasetin yönlendirilmesi konusunda yabancıların çok fazla devreye girdiğini ifade etti.
Öymen: Yabancılar Türk siyasetine yöne vermek istiyor
26 Mayıs 2016 / 16:52 Güncelleme: 26 Mayıs 2016 / 16:58

Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu Haber Merkezi programına CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen telefonla bağlandı.

Öymen, CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı'nın tartışılması ve daha önce yaptığı açıklamadaki 'Kılıçdaroğlu Amerikan projesidir' ifadeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

TÜRK SİYASETİNE YÖNE VERMEK İSTİYORLAR

Türkiye'de siyasetin yönlendirilmesi konusunda yabancıların çok fazla devreye girdiğini ifade ederek, Wikileaks belgelerinin bu konuda gerçekleri ortaya döktüğünü söyledi. Öymen, "Türkiye'de son zamanlarda olan her şey bu bilgilerde yer alıyor.

Amaçları Türkiye'de siyasete yön vererek, stratejik bakımdan, devletleri büyük devletlerin beklentisi doğrultusunda politika yapsınlar istiyorlar" dedi.

HER MİLLETVEKİLİNİN LAFI PARTİYİ BAĞLAMAZ

Son zamanlarda sıkça tartışılan CHP ile HDP ile işbirliği konusuna da değinen Öymen,

"CHP'nin programına bakmak lazım. CHP'yi bağlayan programıdır. Bir de münferit milletvekillerinin söylemlerine bakmak lazım. Partinin programında ne yazıyor, partinin kurultayı ne diyor, parti meclisi kararları ne diyor, genel başkan ne diyor, bunlar partiyi bağlar. Her milletvekilinin her lafı partiyi bağlar demek bence doğru değil" ifadelerini kullandı.

 SEÇİMLERİ KAYBEDEN PARTİNİN BAŞKANI İSTİFA EDER

CHP'deki Genel Başkanlık konusunda da açıklamalarda bulunan Öymen, "Ben seçim gecesi söyledim bu konudaki düşüncelerimi. Çağdaş demokrasilerde adet şudur: Seçimleri kaybeden partinin genel başkanı, seçim gecesi istifa eder.

Son İngiliz seçimlerinden sonra 3 muhalefet partinin genel başkanları istifa etti. Bu dünyanın sonu değil. Hiçbiri kalkıp da, 'bunun şu kadar oyuyla, kurultayda şu kadar delegenin oyunu alın, beni düşürün' demesin.

Ama maalesef Türkiye'de bu alışkanlık henüz yerleşmedi.   Hiçbir partide yerleşmedi. Ülkeyi ilgilendiren ciddi bir sorun olduğunda, mesela bugün terörle karşılaştığımız sorunlara bakın, vardığımız noktaya bakın. İstifa eden kimse yok...

Hiçbir sorumlusu yok demek ki bu işlerin. Herkes işini doğru yaptı, fakat böyle bir sorun çıktı. Bu kadar olumsuzluk varken ülkede, bir sorumlu da çıkıp ben başarısız oldum, gidiyorum diyemiyor" dedi.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler