YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öyle bir tokat vuracaksın ki...
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, hükümetin Fransa'ya yönelik yaptırım kararlarını eleştirdi.
Öyle bir tokat vuracaksın ki...
25 Ocak 2012 / 16:26 Güncelleme: 25 Ocak 2012 / 16:32

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Fransa Senatosunun 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının inkarını suç sayan teklifi kabul etmesi konusunda Hükümetin yeterli tedbir almadığını ileri sürerek, ''Ben devletimin bu konuda caydırıcılık olarak aldığı tedbirlerin fos çıktığını söylüyorum, fos çıkmış, fasa fiso, 8 maddelik yaptırım planı demek ki faso fisoymuş'' dedi.

 Vural, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Ermeni iddialarının inkar edilmesini suç sayan teklifin Fransa Senatosunda kabul edilmesinin Fransa tarihine kara leke olarak yazıldığını söyledi.

Söz konusu teklifin 21 Aralık'ta Fransa Ulusal Meclisinde geçtiği zaman Hükümetin üç etaplı yaptırım uygulayacağını açıkladığını anlatan Vural, ''(Bu kadar tedbir aldınız da neye yaradı bu tedbirler ey Hükümet) diyecek kimse yok mu  Hükümet 21 Aralık'tan 24 Ocak tarihine kadar caydırıcı tedbirler alamadı. Bundan sonra atacağı adımlar bu konuda Avrupa ülkelerinde gelişebilecek muhtemel diğer adımları engellemek için de son derece önemlidir, stratejik olarak ele almalıdır konuyu. Etkili bir yaptırım ve politika oluşturması gerektiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

21 Aralık ile 24 Ocak tarihleri arasında Hükümetin ne gibi tedbirler aldığını herkesin sorması gerektiğini söyleyen Vural, ''Biz muhalefet olarak bunu soruyoruz ey Hükümet niye caydıramadın. Hani bu kadar tedbir almıştın, tokat vurdun, dondurdun. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tokat vuruyorsa, adam gibi tokadını vurursun da yerinden kalkamasın. Bunları tokat diye sunuyorsunuz bir de kalkıp bu meseleyi çok ciddiye alıyoruz diyorsunuz'' görüşünü dile getirdi.

Vural, ''Parti önemli değil, ben devletimin bu konuda caydırıcılık olarak aldığı tedbirlerin fos çıktığını söylüyorum, fos çıkmış. Fasa fiso. 8 maddelik yaptırım planı demek ki fasa fisoymuş. Alabileceğimiz tedbirleri bile almıyorsunuz. Eğer bu milletin tarihi şerefi namusu onuru söz konusu ise bu konuda her türlü tedbiri almak senin görevindir ve meşruiyeti vardır'' diye konuştu.

Fransa'nın Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesinde yüzde 15 payı bulunduğunu hatırlatın Vural, Fransa'ya tedbirlerin uygulanacağı bir dönemde Rusya ile söz konusu projenin imzalanmasını da eleştirdi.

Türkiye'nin şimdi Fransa Anayasa Mahkemesi'nden medet umar hale geldiğini ileri süren Vural, ''Türkiye Cumhuriyeti tarhiyle, devletiyle, milletiyle büyük bir devlettir bu ağırlığı hissettirmek durumundasın. Bu ağırlığın hissettirilmemesinin caydırıcı olmamasının müsebbibi kimdir  Şimdi yine sabırları oynuyoruz, sabır dönemindeyiz'' ifadelerini kullandı.

TBMM Türkiye-Fransa Dostluk Grubu'nun, Genel Kurul kararıyla feshedilmesi için öneride bulunduklarını bildiren Vural, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Fransa'daki sürecin henüz tamamlanmadığı uyarısıyla öneriyi çektiklerini söyledi.

Vural, MHP'nin, Hükümetin soykırım yalanının inkarını suç sayan kanunun geçerli olmaması için vereceği mücadeleye destek olacağını bildirdi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler