YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Öyle bir bakan olabileceğine inanmıyorum"
"Öyle bir bakan olabileceğine inanmıyorum"
"Öyle bir bakan olabileceğine inanmıyorum"
21 Mayıs 2008 / 07:36 Güncelleme: 21 Mayıs 2008 / 00:00

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bir bakana atfen Ak Parti'nin kapatılacağı yönündeki sözlerle ilgili soruya karşılık 'Reuters'e konuşan bakan' iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, dün bir basın organında bir Bakana atfen AK Parti'nin kapatılacağı yönündeki sözlerle ilgili soruya karşılık olarak bir haber ajansı tarafından yayımlanan ''Reuters'e konuşan Bakan ben değilim'' yanıtının Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a ait olmadığını bildirdi.


Yapılan yazılı açıklamada, bazı internet portallarında yer alan haberlerde, Reuters'in, bir Bakana atfen yayımladığı haberle ilgili soru üzerine, Günay'ın ''Reuters'e konuşan Bakan ben değilim'' şeklinde bir yanıt verdiğinin ifade edildiği hatırlatıldı.


Söz konusu ifadenin, Bakan Günay'a ait olmadığının vurgulandığı açıklamada, Bakan Günay'ın bir soru üzerine, ''Ben, böyle bir bakanının olabileceğini düşünmüyorum'' yanıtını verdiği bildirildi. Açıklamada şöyle denildi:


''Kaldı ki, söz konusu haberin kaynağı olan ajans da bir düzeltme yaparak bunun editoryal bir değerlendirmeden kaynaklandığını açıklamıştır.


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ilgili soruya verdiği yanıtta şunları kaydetmiştir:


Ben, böyle bir Bakanın olabileceğini düşünmüyorum. Tabii, ajansı yalanlamıyorum ama eski bir bakan mıdır, kendisine bakan süsü vermiş biri midir bilmiyorum. Bu konularla meşgul değilim, öyle bir gündemim yok. Türkiye'nin de öyle bir gündemi olabileceğini sanmıyorum.


Bir kaç ay sonra herkes aklını başına devşirecektir. Türkiye'nin demokrasi içerisinde ilerlemeye ihtiyacı var. Türkiye'nin ekonomisi gelişecekse, Türkiye tarihi ve geleceğini sahiplenecekse, demokrasi içerisinde sahiplenecek. Biz önce kendi işimize bakalım.''


'O bakan'ın kim olabileceğine ilişkin tahminlerde diğer bakanların da isimleri geçmişti.


Hürriyet'in haberine göre AKP,Reuters’e, partilerinin kapatılacağını söyleyerek gündemi sarsan kabinesindeki "derin gırtlak"ı arıyor. Bu bakanın kim olabileceğine ilişkin tahminlerde Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanları Kürşad Tüzmen ve Mehmet Şimşek, Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ile Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün isimleri geçmişti. Bakanların konuya ilişkin değerlendirmeleri şöyle:


Mehmet Şimşek: Böylesine önemli, hassas bir konuda kaynağı verilmeden bu şekilde yapılan haberleri etik bulmuyorum. Bu ajans, bu kadar iddialı bir açıklamayı tartışmalara konu edilecek şekilde gündeme getirebiliyorsa kaynağını da açıklamalıdır. Şahsım, ekonomi dışında bugüne kadar hiçbir haber ajansı ile siyasi gündemli bir konu hakkında mülakat yapmamıştır.


Cemil Çiçek: Kim söyletiyorsa savcılık yapıyor demektir. Kimse kendisini Yüksek Mahkemenin yerine koyarak fitne fesat çıkarmasın. AKP bu ülkeye hizmet ediyor, inşallah etmeye de devam edecek. Ama böyle dönemlerde fesat çıkarmak isteyenler olur. Biz AKP olarak bu tuzağa düşmeyiz.


Zafer Çağlayan: Reuters’a neden böyle bir açıklama yapılmış anlamadım. Kim böyle bir açıklama yapmış bilemem.


 


 


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler