YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı Türkçesi bizim Türkçemiz
Osmanlı Türkçesi bizim Türkçemiz
28 Aralık 2014 08:38
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, "Osmanlı Türkçesi bizim Türkçemiz. O da Türkçe. Bugünkü Türkçemiz de Türkçe. İkisi arasında en ufak bir fark yok" dedi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Karaman Şubesince Karaman Belediyesi Yunus Emre Konferans Salonu'nda düzenlenen "Bizimki Türkçe Sevdası" konulu konferansta konuşan Erdem, Karaman deyince akla Türkçe'nin geldiğini söyledi. Karamanoğlu Mehmet Bey'in meşhur fermanının Türkçe noktasında bir uyanışa ve aydınlanmaya vesile olduğunu belirten Erdem, birçok ferman olduğunu ama bu fermanların çoğunun arşivlerde kaybolduğunu dile getirdi. Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçe ile ilgili ferman yayınlarken Anadolu'daki beyliklerin tamamının aslında dilinin Türkçe olduğunu ifade eden Erdem, şöyle devam etti:

"Bilinenin aksine Osmanlı Devleti'nin her zaman resmi dili Türkçe olmuştur. Bugünlerde tartıştığımız önemli konulardan bir tanesi Osmanlıca. 'Osmanlıca' diyorlar ki, bu yanlış. Siz Osmanlıca dediğiniz zaman Fransızca, Almanca, İngilizce gibi bir başka dil gibi algılarsınız. Eğer harf devrimi olmamış olsaydı, şimdi Osmanlıca diye bir tabir olur muydu  Olmazdı. Aslında mesele bir alfabe meselesi. Bunun doğrusu, eğer bir isim vereceksek, 'Osmanlı Türkçesi' diyebiliriz. Osmanlı Türkçesi bizim Türkçemiz. O da Türkçe. Bugünkü Türkçemiz de Türkçe. İkisi arasında en ufak bir fark yok." 

"Türkçe atalarımızın emaneti"

Türkçe'ye gereken ilginin gösterilmediğini vurgulayan Erdem, şunları kaydetti: "Şu anda en önemli meselelerimizden bir tanesi dil. Türkçe, atalarımızın bize emaneti, bizim de gelecek nesillere aktaracağımız bir borçtur. Onlar dünyanın en mükemmel dillerinden bir tanesini bize miras olarak bıraktı. Bizim bu dili, hakkını vererek gelecek nesillere aktarmak gibi bir görevimiz var." Konferansa, Karaman Valisi Murat Koca, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Karaman Şubesi Başkanı Hasan Erkan, AK Parti İl Başkanı Kerim Dereli, dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler