YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osman Baydemir'e kötü haber
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında terör örgütüne katılan 16 yaşındaki bir çocuğa para yardımında bulunduğu iddiasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Osman Baydemir'e kötü haber
23 Ağustos 2010 / 13:41 Güncelleme: 23 Ağustos 2010 / 13:44

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında terör örgütü PKK'ya katılan 16 yaşındaki D.K.'ya para yardımında bulunduğu iddiasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Bir süre önce terör örgütü PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 16 yaşındaki D. K'nin örgüte katılmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'den para yardımı aldıklarını ifade etmesi üzerine, Baydemir hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

''BİZE 600 LİRA VERDİ''

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 4 ay önce terör örgütü PKK'dan kaçarak Şırnak'ın Silopi ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 16 yaşındaki D.K'nın ifadesine yer verildi.

Terör örgütüne katılmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir'den yardım aldıklarını bildiren D.K'nın ifadesinde şunları söylediği belirtildi:

''Yurtsever Gençlik dergisinin dağıtıcılığını yapmaktaydım. Bu dergi aracılığıyla Baydemir ile tanıştım. Mustafa ve Yasir K. kardeşler ile birlikte örgüte katılmaya karar verdik. İhtiyaç duyduğumuz parayı istemek amacıyla Baydemir ile görüşmeye gittik. Kendisine PKK'ya katılmak istediğimizi fakat paramızın olmadığını, bu konuda bize yardımcı olup olmayacağını sorduk. Bize sekreterin yanında beklememizi söyledi. Kısa bir süre sonra sekreter içerisinde 600 lira bulunan bir zarfı bize vererek Baydemir'in gönderdiğini söyledi. Biz de parayı alıp Silopi'ye gittik.''

''BİR ÇOCUĞU DAĞA GÖNDERMEK, ELİNE SİLAH VERMEK ALÇAKLIKTIR''

Dava dosyasında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in soruşturma kapsamında Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısına verdiği ifade de bulunuyor.

Baydemir, ifadesinde, söz konusu şahsın beyanlarının tamamen iftira ve karalamadan ibaret olduğunu ileri sürdü.

İddiaları ''karalama amacı taşıyan psikolojik savaşın beyhude girişimleri'' olarak değerlendirdiğini kaydeden Baydemir, ifadesinde, şunlara yer verdi:

''Kürt sorununun çözümünün insanların dağa çıkıp silahlanmasına değil, dağdakilerin onurlu bir şekilde silahsızlandırılmasından geçtiğine dair net kanaatimi belirtmek istiyorum. Hakkımda iddiada bulunan şahsın 16 yaşında olduğunu öğrendim. Gerekçesi ne olursa olsun 16 yaşındaki bir çocuğu dağa göndermek, eline silah vermek, bunu teşvik etmek alçaklıktır. Savaş ve hiçbir insan hakları hukuku ile bağdaşmaz. Böyle değerlere inanan bir siyasetçiye iftirada bulunmak, onu inandığı değerler üzerinde karalamak aynı oranda ahlaksızlıktır, insafsızlıktır.''

10 YIL HAPİS İSTEMİ

İddianamede, Baydemir hakkında, TCK'nın ''Örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suretiyle örgüt üyesi olmak'' suçunu kapsayan 314/2. maddesi uyarınca 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Baydemir'in yargılanmasına önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler