YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ortadoğunun labirentlerinde yolunuzu kaybedersiniz"
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
"Ortadoğunun labirentlerinde yolunuzu kaybedersiniz"
24 Ekim 2014 / 01:16 Güncelleme: 24 Ekim 2014 / 06:48

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Suriye politikasında bütünleşik bir stratejiniz yoksa nasıl bir kara harekatı yapacaksınız? Bir ülkeye girip kara harekatı yapmak öyle çok kolay bir şey değil. Hele Ortadoğu'nun labirentlerinde yolunuzu kaybedersiniz" dedi.

Kurtulmuş, CNN Türk'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

"ABD başkanlığındaki koalisyonun 3 yıllık planı size gönderdiklerinde içinde Türkiye'nin de kara harekatı yapması mı vardı?" sorusu üzerine Kurtulmuş, "Şimdi bazı çevrelerden şöyle bir yaklaşım belki ortaya çıktı. 'Türkiye bu işin içerisine girsin'. Biz meseleyi görüyoruz. Suriye politikasında bütünleşik bir stratejiniz yoksa nasıl bir kara harekatı yapacaksınız? Bir ülkeye girip kara harekatı yapmak öyle çok kolay bir şey değil. Hele Ortadoğu'nun labirentlerinde yolunuzu kaybedersiniz" diye konuştu.

ABD'nin, Irak ve Afganistan'da yaşadığı sıkıntılara işaret eden Kurtulmuş, "Çok kolay şeyler değil. Kaldı ki bu Irak ve Afganistan stratejisi gibi de değil. Orada nihayetinde ABD'nin domine ettiği, tek başına ortaya koyabildiği bir kendisince doğru yanlış stratejisi vardı ama Suriye meselesi öyle değil. Bir koalisyon var ama bu koalisyonun da bundan sonra nasıl hareket edeceği, Suriye'de nasıl bir siyasal çözüm bulacağına ilişkin ortak bir fikri yok" değerlendirmesinde bulundu.

"Diğer ülkelerin tavırlarından da anlıyoruz"

"Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki özerk yapıya 'evet' der mi, yoksa bu kırmızı çizgi midir? Dört ülkede Kürt yapısına 'Büyük Kürdistan' deniyor. Buna ilişkin bir gidişat görüyor musunuz?" sorusuna karşılık Kurtulmuş, "Günümüzün realitesinden hareket ederseniz bölge şartlarının böyle bir bağımsız Kürdistan'a müsaade etmeyeceğini görmek lazım. Şu anda bunu diğer ülkelerin tavırlarından da anlıyoruz, algılıyoruz" dedi.

Kurtulmuş, "Yeni dağılmalar, parçalanmalar, yeni yapılanmaların ortaya çıkmasından daha önemli olan şey, bölgenin bir bütün olarak emniyetini nasıl sağlayacağız, bunun üzerinde durmaktır. Kürtler daha fazla esenlik içinde nasıl yaşayacak. Araplar, Sünniler, Türkmenler, Nusayriler, bu topraklarda yaşayanlar nasıl olacak da daha esenlikli bir atmosferde yaşayacak" ifadesini kullandı. Bunun için de bütünleşik bir plana ihtiyaç olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Zaten mümkün olduğunca bölünmüş bir Suriye var. Daha fazla bölebilirsiniz Suriye topraklarını ama bu bir siyasi çözüme götürmeyecek" yorumunu yaptı.

Kurtulmuş, "Mühim olan Suriye'nin ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasıdır. Bu toprak bütünlüğünün korunması içinde aslolan halklara daha fazla yer verilmesidir. Halkların özgürleşmesidir" diye konuştu.

"Orada bir koridor oluşmasını Amerika mı istiyor" sorusu üzerine de Kurtulmuş, "Ben Amerika'nın koridor istediğini zannetmiyorum. Ben Kobani meselesinin ABD ve koalisyon bakımından bir onur meselesi yapıldığını düşünüyorum" dedi.

"Aslolan süreci hakları koruyacak şekilde sonlandırma iradesidir"

Kurtulmuş, "İmralı'da sekreterya oluşturulması" konusuna ilişkin soruya, "Tabii bu da işin detay kısmı. Mühim olan temel mesele adadan gelen haberlerin doğru bir şekilde iletilmesi ve adadan birbirinden farklı görüşlerin ortaya çıkmaması" karşılığını verdi.

"Çarpıtılıyor muydu bugüne kadar" sorusuna karşılık Kurtulmuş, "Ne konuşulduğunu bilmiyorum ama hepimiz görüyorduk sade bir vatandaş olarak, bir gün başka bir şey çıkıyor, başka bir gün başka bir fikir çıkıyor. Aslolan burada süreci gerçekten samimi olarak Kürt halkının lehine, haklarını koruyacak şekilde sonlandırma iradesidir. Bu anlamda da adanın da bu iradeyi koruması ve samimi şekilde sürdürmesi gerekir" diye konuştu.

Kobani bahanesiyle yapılan eylemlerde yaşananları Türkiye'nin hak etmediğini vurgulayan Kurtulmuş, "Bunların hepsi bizim evlatlarımız, bu çocukların, bu insanların, bu gençlerin bir daha hiçbir şekilde ölmeyeceği bir ortamın sağlanması, bu ciddi bir irade gerektiriyor. Savaşmak kolay bir iştir maliyeti vardır ama barış daha zor bir iştir. Zor işin de ben çoğunu bitirdiğimizi düşünüyorum" ifadesini kullandı.

"Belki Öcalan gazetecilere yüz yüze açıklama yapacak ya da akil insanlara. Ne zaman o ziyaretler" sorusu üzerine Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bunlar bundan sonraki sürecin selametle yürümesine bağlı olan işlerdir, doğru bir istikamette yürümesine bağlı olan işlerdir. Yıllardır söylediğimiz şeyi bir kere daha söylemek isterim, Türklerin gururu, Kürtlerin onuru. Büyük Türk kitle diyecek ki, 'burada vatanın birliği, dirliği konusunda ters bir durum yok', Kürtler de 'evet bizim hakkımız, onurumuz korunuyor' diyecek. Asıl olan budur. Ben çözüm sürecinde bir numaralı muhatabın da bizatihi Türkiye halkının kendisi olduğu kanaatindeyim."

Kurtulmuş, "Öcalan 5 kişiyle mi kalacak" sorusunu yanıtlarken, "Bunlar Adalet Bakanlığı'nın yapacağı düzenlemedir" dedi.

"Daha netleşmedi mi" sorusu üzerine Kurtulmuş, "Tabii ki netleşir, karar verilir, nihayetinde bir gün içinde bunlar olur. Ama önce herkesin bu çözüm sürecine sahip çıktığını net bir şekilde ortaya koyması lazım. Hem çözüm süreci devam etsin, hem sokaklar karışsın, ikisi birden olmaz. Bir elimiz tetikte bir elimiz barış masasında, bu olmaz. Önce tetiklerden, molotofkokteyllerinden, bombalardan elinizi çekeceksiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Sürecin muhatabının milletin kendisi olduğunu yineleyen Kurtulmuş, makul çoğunluğun "burada yanlış bir şey yapılmıyor" duygusunu korumasının önem taşıdığını belirtti.

Erken seçim düşünülüp düşünülmediğine ilişkin soru üzerine de Kurtulmuş, bu konuda parti içinde ve Bakanlar Kurulu'nda konuşulmadığını, pratik anlamda erken seçimin gündemde olmadığını söyledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler