YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orhan Miroğlu: Öcalan PKK'ya değil halka seslenmeli
AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Abdullah Öcalan'ın PKK'yı ve Kandil'i değil sivil halkı ve HDP'yi merkeze alarak konuması gerektiğini söyledi.
Orhan Miroğlu: Öcalan PKK'ya değil halka seslenmeli
24 Aralık 2015 / 08:15 Güncelleme: 24 Aralık 2015 / 08:36

Kanal A da yayınlanan Mehmet Toprak'ın hazırlayıp sunduğu A Politik programına katılan AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu geçtiğimiz günlerde yaptığı Öcalan konuşmalı söylemine açıklık getirdi.

Miroğlu "Abdullah Öcalan PKK'yı ikna etmek bakımından falan değil. Bence Abdullah Öcalan halk ve HDP'yi bi rarada tutabilecek bir yerde gösterebilecek bir davranış ve tutuma ihtiyaç var yani. Abdullah Öcalan'ın PKK'dan ziyade bu mazlum halkı cesaretlendirecek, onları güçlendirecek bir şeyler söylemesi gibi bir arayış belki doğru olabilir" şeklinde konuştu.

İşte Orhan Miroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

PERVİN BULDAN SİVİL HALKI MI TEHDİT ETTİ?

Bence bu göç dalgası HDP'lileri etkiledi yani bu anlaşılabilir bir şey. Ama yani Cizre'den birkaç öğretmenin terk etmesi falan gibi bunun üzerinden bir tweet gibi görünmüyor bu. Şu an HDP'nin en çok eleştiriye uğradığı noktalardan biri bu. Öyle bir politika izlediniz ki şimdi bölgeden onbinlerce insan göç ile karşı karşıya kaldı.

Dolayısıyla bu giden insanlara şu an yapılan muamele bu anlayışa uygun bir muameledir. Gidiyorsunuz ama bir daha döndüğünüzde burada yer bulamayabilirsiniz. Şimdi gidenlere de cezalar falan kesiliyor biliyoruz bunu. Daha bu ayın başında Cizre'yi terk etmek isteyen bir gazeteci tanıdığıma 30 bin lira ceza kestiler evi olmadığı için. Evi olsa eve el koyuyorlar. Bundan sonra dönerseniz burayı bulamayabilirsiniz anlamında bir tweettir bu. 

DEVLET ABDULLAH ÖCALAN'A SİYASİ TECRİT UYGULAMIYOR

Devletin Abdullah Öcalan'a uyguladığı siyasi bir tecrit falan yok. Belli ki bir tavır koyabilecek durumda değil. PKK'yı karşısına almak. Bu karşısına alma durumunun HDP'de yaratacağı durum vs. bunları hesaplayamıyor muhtemelen. Bir de tabi onu memnun eden bir durum gibi de okuyabiliriz.

Rojava bölgesinde etkin bir PYD, burda da öz yönetim için mücadele eden, belki böyle de okuyor.  Yani mutlaka Abdulah Öcalan burda bu tabloyu 2013 deklare ettiği o mektuptaki muhteva gibi analiz ettiğini de düşünmemek lazım. Böyle birşey de yok elimizde en azından. 

BU ÇATIŞMA SÜRECİ VAROLUŞ VE YOK OLUŞ MESELESİ

Dolayısıyla burada artık bir yok oluş ve var oluş meselesi bu çatışma süreci. Hiçbir dönemde böyle bir kararlılık söz konusu değildi PKK için. Burada artık bir başarısızlık o şehirlerden sökülüp atılması onun siyasi sonu demektir. Bu çok açık net.

Dolayısıyla burada Abdullah Öcalan'ın PKK'dan ziyade bu mazlum halkı insanlara dönük onları cesaretlendirecek onları güçlendirecek birşeyler söylemesi gibi bir arayış belki doğru olabilir. Ama onu da tabi söyleyip söylemeyeceğini bilemiyoruz tabi. Burada şey görmesi lazım ben sözümü söyleyeceğim ama ne kadar etkili olacak. 

SELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN DEDİĞİ GİBİ HALKIN DESTEKLEDİĞİ BİR ŞEY YOK BURADA

Bu geçiş süresi dediğimiz şartların bence eğer isterse ve onaylarsa tabi Abdullah Öcalan'ın bu söylediklerini. HDP'nin yani sivil siyasetin eline geçmesi gibi bir durum olur. Şu an bu tablodan hiç kimse memnun değil. Yani Selahattin Demirtaş'ın dediği gibi halkın desteklediği bir şey yok burada. Halk bölgeyi terk ediyor yahu, nasıl destekliyor. Hem destekliyor hem terk mi ediyor. Yani terk ederken mi destekliyor. Böyle bir şey yok. 

HALKIN BİR TEPKİ GÖSTERMESİ LAZIM

Dolayısıyla burada halkın bir tepki göstermesi kolay bir şey değil. HDP zaten bu tepkiyi halkın göstermesini istemiyor. Böyle bir olasılık Abdullah Öcalan üzerinden düşünülüyorsa bu fikir yanlıştır ben buna katılmam şahsen. Zaten bu bir çıkmaz.

Abdullah Öcalan devreye girecek, PKK bir süre durduracak bunu diyelim. Çözüm sürecinde böyle oldu aslında. Çekilin dediler çekildi ve bir kaç ay sonra tekrar kafalarında devrimci halk savaşı stratejisi fikrine yormaya başladılar. Adım adım inşa ettiler bunu. Şimdi burada da bu sıkışıklığa şu an saplanıp kalmış olmaları hendeklere saplanıp kalmış olmalarını rahatatan bir tutum bir gevşeme falan olacaksa bu doğru bir şey değil. Abdullah Öcalan'ı PKK'yı ikna etmek bakımından falan değil. Bence Abdullah Öcalan halk ve HDP'yi birarada tutuabilecek bir yerde gösterebilecek bir davranış ve tutuma ihtiyaçları var yani. 

ÖCALAN'IN MUHATABI HALKTIR

Şimdi muhatabı halktır hatta HDP'dir. PKK'yı destekleyen insanlar olmalı. Sayıları şu olur bu olur ama kabul etmek lazım ki. Bu kitlenin içerisinde evet PKK'yı da destekleyen insanlar var ama yani çok fazla değil. PKK'yı destekliyor ama PKK'nın bu son adımını desteklemiyor. Desteklese Allah korusun bu süreç çok farklı bir mecrada gelişirdi. Çok daha belalı bir şekilde gelişirdi. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

 // Yılmaz
Öcalanda kim oluyor sayın Miroğlu halk sizi seçmiş orada siz dururken bebek katili kim oluyor bırakın bu yanlış işleri...
24 Aralık 2015 12:50
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler