YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ORC anketinde çarpıcı PKK operasyonu sonucu
ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankete göre, yaşanan terör olaylarının ardından yapılan TSK operasyonlara halkın büyük bölümünün destek veriyor.
ORC anketinde çarpıcı PKK operasyonu sonucu
27 Temmuz 2015 / 15:28 Güncelleme: 27 Temmuz 2015 / 15:35

ORC Araştırma Şirketi’nin 25-26 Temmuz 2015 tarihlerinde 26 ilde toplam 1320 kişi ile telefonla görüşme yöntemiyle gerçekleştirdiği araştırmada, son günlerde artış gösteren terör olaylarının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı operasyonlara halkın büyük bölümünün destek verdiği ortaya çıktı.

OPERASYON ANKETİ

ORC'nin son yaptığı ankete göre, operasyonları destekliyorum diyenlerin oranı %80,5 olarak görülüyor.

2 UZLAŞAMAYAN PARTİNİNTABANINDAN ORTAK BEKLENTİ

Desteğin partilere göre dağılımına bakıldığında, koalisyon görüşmeleri kapsamında oldukça çekişmeli bir tablo sergileyen AK Parti ve MHP tabanında destek %95’in üzerinde olarak görülüyor.  

"HALKIN HDP'YE VERDİĞİ KREDİ TERÖRÜN BİTİRİLİŞİNE ENDEKSLİDİR"

Araştırma sonuçları ve süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Murat Pösteki; "7 Haziran’dan sonra HDP, seçmenin beklediği tavrı ortaya koyamamış ve etkin gücün PKK olduğu ortaya çıkmıştır. Artık HDP’nin hiçbir otoritesinin olmadığı görülmüştür ve yapılacak ilk seçimde çok ciddi oy kaybı yaşayacaktır. Çünkü halkın HDP’ye verdiği kredi, terörün bitirilişine, barışın ve kardeşliğin tesis edilmesine endekslidir." diye konuştu.

"DEMİRTAŞ SAMİMİ DEĞİL"

Selahattin Demirtaş’ın seçim öncesindeki barışçıl söylemlerinin barajı aşmak için uygulanan bir strateji olduğunu belirten Mehmet Murat Pösteki, Demirtaş’ın, PKK'nın silah bırakması ve çözüm sürecinin devamına yönelik söylemlerinde ise samimi olmadığını belirtti.

"EMANET OY"

Pösteki, "Seçim öncesinde HDP’yi PKK ile ilişiği olmayan, terör karşıtı, barışçıl bir Türkiye Partisi olarak gösteren ve HDP’nin barajı aşmasına yönelik algı operasyonları yapan yurtiçi ve yurtdışındaki gazeteci ve stratejistlerinde, şuan ki gelinen noktadan rahatsızlık duyduğunu fakat kendilerine karşı yüksek perdeden eleştiri yapılmasının önüne geçmek için, okları Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti üzerine yönlendirme çabası içerisinde oldukları, HDP’ye emanet oy veren kitle tarafından da net olarak görülmektedir. HDP’ye emanet oy veren bu seçmenlerin büyük bölümü, 7 Haziran’da hangi partiye oy verdiniz sorusu sorulduğunda, HDP’ye oy verdiğini gizlemektedir. Bunun adı pişmanlıktır." diyerek HDP'yi eleştirdi.

 // mustafa
seçimde barajı aşmak için barış söylemi yapt, anladık da erken seçim riski varken böyle bir saldırgan tavır sergilemeleri de hatali bir strateji bence.
Veya bütün bunlari planladılar. baraj aşıldı maksat yerini buldu diye artık istedikleri gibi davranmaya yeltendiler. Ancak
devletin bu kadar sert tepkisini beklememiş olabilirler....
27 Temmuz 2015 20:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler