YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Onlarla hesabımız olacak
MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli, gündemdeki konulara ilişkin açıklama yaptı.
Onlarla hesabımız olacak
30 Ekim 2011 / 23:52 Güncelleme: 30 Ekim 2011 / 23:54

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Bilinsin ki, Türk milletiyle kimin husumeti varsa bizim de onlarla hesabımız olacaktır. Türk milletine kimin kini varsa, bizim de onlara büyük bir öfkemiz bulunacaktır'' dedi.

Bahçeli, Kurtdereli Spor Salonu'nda düzenlenen Balıkesir Belediyesi toplu açılış ve temel atma töreninde, Balıkesir'e duydukları sevginin derecesi ve hissettikleri tutkunun seviyesinin çok fazla olduğunu söyledi.

Bu bölgenin milletçe sahip olunan önemli değerleri, anıları ve zaferleri içinde yaşattığını ifade eden Bahçeli, ''Dün 88. yıl dönümünü kutladığımız cumhuriyetin, öncesi ve sonrasıyla aziz hatıraları bu şehrin her yanına sinmiş ve derin izleri manevi atmosferine hakim olmuştur. 'Ne mutlu Türküm' demenin iftihar edilecek bağlılığına Balıkesir çok şükür ki, maliktir'' diye konuştu.

Baskı ve tehditlerle Türk milletinin sinmeyeceğini ve geri adım atmayacağını Balıkesir'ın saygın ve onurlu bir duruşla gösterdiğini anlatan Bahçeli, şöyle devam etti.

''Milli mücadele yıllarındaki çare arayışları ve düşmanın işgal planlarını yırtıp atma iradesi, imrenilecek bir şekilde buradan ayağa kalkmıştır. Bilenmiş ve intikam dolu sömürgeci iştahlara bir tokat da Balıkesir'den atılmıştır. Türk milletinin hayat ve istiklal hakkına el ve dil uzatma küstahlığına tevessül edenler layık oldukları cevabı buradan da almışlardır. Nitekim millet olarak neleri başarabileceğimiz, Balıkesir'in mazisinde açıklıkla görülebilecektir. Tarihiyle, doğasıyla, güzellikleriyle Balıkesir, ülkemizin incisi ve göz bebeği olmuştur.''

Bahçeli, Balıkesir'in her hanesine, tüten her ocağına belediyenin ulaşması gerektiğini belirterek, ''Sofrasında ekmeği olmayanları, soğuk günlerde üşüyen elleri, titreyen bedenleri, bir kap sıcak çorbadan mahrum olan çaresizleri, Belediyemiz bulmalı ve onlara milletimizin şefkatini ve alicenaplığını göstermelidir'' dedi.

Türk milletinin mensubu olmaktan gurur duyan, ekilmeye çalışılan fitne tohumlarından rahatsızlık duyan, milli ve manevi kıymetleri yücelten herkesle birlikte olacaklarını ve birlikte geleceğe yürüyeceklerini dile getiren Bahçeli, şunları söyledi:

''Bizde ayrılığa, küslüğe, hizbe ve kavgaya geçit yoktur. Bölünmeye, dağılmaya, bin yıllık kardeşlik hukukunu bozmaya asla onay yoktur. Bilinsin ki, Türk milletiyle kimin husumeti varsa bizim de onlarla hesabımız olacaktır. Türk milletine kimin kini varsa, bizim de onlara büyük bir öfkemiz bulunacaktır. Unutulmasın ki, Milliyetçi hareketin varoluş ve anlam gayesi aziz milletimizdir. Bu muhterem tarihsel kudreti, paha biçilmez hazineyi ve muazzam sosyolojik değeri Allah'ın izniyle tahrip ettirmeyeceğiz, yıkıma uğratmayacağız. Bunu da sizlerden aldığımız güçle yapacağız. Sizlerin desteğiyle ve himayesiyle her ihaneti dize getireceğiz. Çözülmemizi bekleyenler, parçalanmamızı gözleyenler boşuna uğraşmasın. Cumhuriyeti tasfiye etmek için fırsat kollayanlar, Türk milletini alt kimlikler arasında taksim ederek kutlu varlığını sona erdirmek için ortam hazırlayanlar, boşuna heveslenmesin. Asla başaramayacaklar, asla emellerine muvaffak olamayacaklardır. Çünkü biz varız ve Balıkesirli kardeşlerimle yek vücut olarak saldırıları bertaraf etmeye Allah'ın izniyle hazırız ve yeterliyiz.''


-Van'daki deprem-


MHP lideri Bahçeli, bölücü canilerin hain saldırılarının herkesi derinden üzdüğünü ve milleti ayağa kaldırdığını belirterek, ''Van'daki deprem felaketi bir başka vahim hadise olarak kendisini göstermiştir. Yüzlerce vatandaşımız bu afette hayatını kaybetti, binlercesi de yaralandı. Acımız büyüktür. Allah, depremde vefat eden tüm kardeşlerimden rahmetini ve mağfiretini esirgemesin'' dedi.

Türk milletinin el ele vererek Van'daki enkazı kaldırmak ve açılan yaraları tedavi etmek için harekete geçtiğini vurgulayan Bahçeli, kardeşlik bağlarının gücünün Van'ı umutlandırdığını ve yıkıntıların tahribatını bir nebzede olsa hafiflettiğini söyledi.

Yardımlarla bölgeye verilen destekleri çok önemsediğini ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:

''Her aile bir aileye, her anne bir anneye, her baba bir babaya, her genç bir gence, her çocuk bir çocuğa kardeşlik ruhuyla el verirse biz hacmi ve boyutu ne olursa olsun her türlü sıkıntıyı aşarız, her güçlüğü yeneriz. Ama deprem sonrası koordinasyon bozuklukları, yeterli çadırın bulunamaması, yardım dağıtımındaki aksaklıklar, yağma ve kargaşa maalesef talihsiz ve kötü bir tablo olarak hafızalara kazınmıştır. Oysa ki, yararlanılmasını bildikten sonra deprem konusunda tecrübemiz milletçe çok fazladır. 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 felaketlerinde büyük bir darbe yemiş ve gelmiş geçmiş en büyük yıkımlardan birisiyle karşılaşmıştık. Çok şükür bununla da mücadele ettik ve depremin yaralarını kısa süre içinde sardık. AKP hükümeti bunun üzerinden siyaset yapıp, halen istismarda ısrar edeceğine, bir an önce tecrübelerden istifade etmeli ve Van'ı eski güzelliğine, sağlığına ve düzenine kavuşturmalıdır.''


-Terör örgütü ve peşmergeler-


Devlet Bahçeli, ''Çukurca'daki terör vahşetinin sonrasında da durmayan katillerin, cinayetlerine devam ettiğini'' vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Osmaniye'de önceki gün iki polisimizi şehit verdik. Aziz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Kederli ailelerine, yakınlarına, mesai arkadaşlarına ve milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Bölücü terörle mücadele edildiği söyleniyor, öldürülenlerle ilgili rakamsal bilgiler veriliyor ama bombalar patlamaya, tuzaklar kurulmaya, sadırılar artmaya ve şehitler toprağa düşmeye devam ediyor. Bu rezalet karşısında milletimiz, bölücü terör belasının ne zaman ve daha hangi şartlar altında sona ereceğini soruyor ve merak ediyor. Şehirlerdeki hain suikastlar, gözü dönmüş canlı bombalar, şerefsizce yapılan kalleş saldırılar milletçe sabrımızı taşırmak üzeredir. Bu kanlı tezgahın son bulması ve terör maşalarının yok edilmesi veya ele geçirilmesi için aymazlığa, gaflete ve mazeretler bulmaya tahammülümüz yoktur. Terörle kapsamlı ve kararlı mücadele etmesi için hükümete yaptığımız öneriler, verdiğimiz destekler sonuçsuz ve bir anlam ifade etmeyecek nafile girişimlerle heba edilmemelidir. Bu tavrımız tekraren hatırlatırım ki, sonsuz ve sınırsız da değildir.''

''PKK'yı terör örgütü görmediklerini itiraf eden Irak'ın kuzeyindeki peşmerge yönetimine halen dersinin verilmediğini'' belirten Bahçeli, ''Fitnenin başı oradadır. Canileri himaye eden, koruyup üstümüze salan bataklık oradadır. Terör örgütünün kampları, inleri peşmerge reisinin kontrol ve gözetimindedir. AKP Hükümeti, bakışını ve değerlendirmelerini yeni baştan ele almalıdır. Partimizin ısrarla söylediği, Milli Güvenlik Kurulunca da sonunda kabul edilen Irak'ın kuzeyindeki terörist mevcudiyeti bitirilmeden bize rahat yüzü yoktur'' ifadelerini kullandı.

Bu milli iradenin gösterilmesi gerektiğini, hükümetin terörün ve bölücülüğün kökünü kazıması gerektiğini kaydeden Bahçeli, ''Terör şebekesi, arkasında duran unsurlar, siyasetteki uzantıları, canilere kol kanat geren mihraklar, Türk milletinin azametiyle tanışmalıdır'' dedi.

Konuşmaların ardından, yapımı tamamlanan Hayvan Pazarı, Köprü ve Eski Kepsut Yolu Bulvarı, Çevre Eğitim Parkı, oyun ve dinlenme parkları, semt spor sahalarının açılışı yapılırken, Kepsut yolu üzerindeki yeni mezarlık, Şehitler Parkı, Adnan Menderes ve 1. Sakarya mahalleleri kapalı pazar yerleri ve engelsiz yaşam parkının temelleri atıldı.

Törene, Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok ve MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile çok sayıda partili katıldı.

İsmail Ok, toplu temel atma ve açılış töreninin anısına Bahçeli'ye Yağcıbedir halısı, Balıkesirspor forması ile özel bir yüzük hediye etti.

Bahçeli, törenin ardından Bahçelievler Mahallesi'ndeki Çevre Eğitim Parkı'nı gezdikten sonra Balıkesir'den ayrıldı. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler