YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Onların hepsi canidir"
"Onların hepsi canidir"
12 Mayıs 2013 13:50
DSP Genel Başkanı Masum Türker, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalara ilişkin "Suçsuz insanların canına kıyanların hepsi canidir" dedi.

Türker, partisinin İl Başkanlığı Kongresi öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamada vefat edenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

Olayın, Türkiye için çok sıcak günlerin başladığının göstergesi olduğunu ifade eden Türker, şöyle konuştu:

"Bu olayın gerçekleştiği Reyhanlı'da Sünni vatandaşları yaşıyor. Orada ikamet eden göçmenler de Sünni. Öteden beri Başbakanın ve hükümet yetkililerinin politikasında gündeme getirmek istediği mezhep farklılaştırmasının bu olayda etkisinin olmadığı ortaya çıkıyor. Bugüne kadar gerek Reyhanlı'da gerek Hatay'ın diğer ilçelerinde, Suriye'den gelen göçmenler dolayısıyla vatandaşlarımızın mal güvenliği yoktu. Sürekli taciz ediliyordu. Reyhanlı'daki bu olaydan sora artık can güvenliğinin de olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunu kim yaparsa yapsın onu kınıyoruz. Onların cani, insanlıktan uzak olduklarını söylüyoruz. Suçsuz insanların canına kıyanların hepsi canidir. Bunların affedilecek ve bunları haklı gösterecek hiçbir neden gösterilemez. Gerçekleştiren kimse acil bulunup, onun gerekli cezayı alması sağlanmalıdır."

Türker, bir gazetecinin "Yerel seçimler yaklaşıyor, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i seçimlerde yeniden partinizde görmek istiyor musunuz  sorusunu şöyle yanıtladı:

"Şu anda Sayın Büyükerşen'in bir partisi var bildiğim kadarıyla. Sayın Büyükerşen'in herhangi bir partiye, bize ya da başkasına gitmek üzere talebi gündem de değil. Bir partiden seçilip başka bir partiye gitti. Bu konuda konuşmak doğru değil. Kendisinin bileceği bir iş."

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler