YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Onları zor günler bekliyor'
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'Eğer yargı organları adil olursa, sanıyorum ki 12 Eylülcüleri oldukça sorunlu ve sıkıntılı günler bekliyor' dedi.
'Onları zor günler bekliyor'
14 Eylül 2010 / 17:05 Güncelleme: 14 Eylül 2010 / 17:12

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Umut ediyorum ki katılımcı bir anlayış içinde daha çağdaş, daha özgürlükçü, daha çoğulcu bir anayasayı hep birlikte yapabiliriz'' dedi.

Afyonkarahisar'da 1993 yılında başlatılan ancak bir türlü bitirilemeyen Kültür Merkezinde incelemelerde bulunan Günay, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''12 Eylül'de yapılan halk oylamasında oy kullanamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu milletin takdirine bırakıyorum'' diyen Günay, ''Başkalarının hesabını, kitabını, defterini, varlığını yokluğunu didik didik arayanların, kendileriyle ilgili en temel yurttaşlık görevini eksiksiz tastamam yerine getirmemesi, sanıyorum milletimizin bunların ciddiyeti hakkında dikkatini çekecektir'' dedi.

Halk oylamasının sonucunu sadece dilleriyle değil, kalpleriyle de tasdik ederek, saygı duyduklarını ifade eden Günay, bu çıkan karar sonrasında onaylanan anayasa değişikliğinden herkesin faydalanacağını söyledi.

Günay, şunları kaydetti:

''Çıkan sonuç milletimizin demokrasi doğrultusunda iradesini ortaya koymuştur. Minnetle, şükranla karşılıyorum. Çünkü, Türkiye'nin gerçekten 21. yüzyılda bir demokrasisi hamlesine, Cumhuriyeti demokratikleştirmeye, halklaştırmaya ihtiyacı var. Bizim 12 Eylül anayasasından bir adım kurtulmamızı sağlayan bir gelişme oldu. Gergin bir kampanya oldu, gereksiz bir gerginlikle bir kampanya oldu. Muhalefet partileri haksız karalamalar ileri sürdüler. Bunların 12 Eylül'de geride kalmasını temenni ediyorum. Bundan sonra umut ediyorum ki muhalefet de 'evet' diyenler de 'hayır' diyenler de bu atılan demokratik adımların nimetlerini paylaşmaya başladılar.''


-''BAŞKANLIK SİSTEMİ SADECE TARTIŞMA''-


AK Parti hükümetinin 2007 seçimlerine giderken Türkiye'nin 21. yüzyılın koşullarına uygun yeni bir anayasa vaadinde bulunduğunu hatırlatan Günay, yeni anayasa değişikliğiyle 'Başkanlık' sisteminin getirileceğinin ortaya atılmasının da sadece bir tartışmadan ibaret olduğunu söyledi.

Türkiye'de Başkanlık sistemine geçilmesinin köklü bir model değişikliğine yol açacağını belirten Günay, ''Sanıyorum ki 2011 seçiminden sonra Türkiye, uzlaşma anlayışı içinde, dayanışma anlayışı içinde, birbirini dinleyerek yeni bir anayasanın, 21. yüzyıl dünyasına uygun Türkiye'nin temellerini, hukuk temellerini hep birlikte atacaktır'' dedi.

Günay, AK Parti'nin 2007 seçimlerinde anayasa değişikliği vaadinde bulunmasının ardından muhalefet partileri, hiç bir biçimde yeni anayasa taleplerini cevaplandırmadıklarını anımsattı.

Muhalefetin de yeni bir anayasa vaadi olduğuna değinen Günay, şunları kaydetti:

''Umut ediyorum ki katılımcı bir anlayış içinde daha çağdaş, daha özgürlükçü, daha çoğulcu bir anayasayı hep birlikte yapabiliriz. Bu gayreti başlatacağız. Bizim arayışımız Türkiye Cumhuriyeti'nin değişmez hükümleri, anayasamızın demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti oluşudur. Biz bu demokratik, laik, sosyal hukuk devletini daha sağlam ve daha sağlıklı temellere kavuşturmak için bir yürüyüş başlatacağız. Buna bütün milletimizin katılmasını arzu ediyoruz. Çünkü anayasa bir siyasi partinin değil bütün milletin olmalıdır. Yöntem itibariyle de bunu gerçekleştirmeliyiz. Tabi demokrasilerde her fikir tartışılabilir.

Bu çerçevede son günlerde bazı arkadaşlarımız kendi çalışmalarını da bir miktar gündeme getirerek, Başkanlık rejiminden de söz ediyorlar. Bu Türkiye için köklü bir model değişikliği olur. Bu konuda şu anda partimizin hiç bir organının verdiği bir karar yok. Sadece bir tartışma konusudur. Partimizin görüşü parlamenter demokrasisinin, parlamenter sistemin bütün sağlıklı temelleriyle kurulması, geliştirilmesi yönündedir. Sağlıklı bir tartışma ortamı, çoğulcu bir tartışma ortamı yaptıktan sonra bir karara varacağız. Sanıyorum ki 2011 seçiminden sonra Türkiye, uzlaşma anlayışı içinde, dayanışma anlayışı içinde, birbirini dinleyerek yeni bir anayasanın, 21. yüzyıl dünyasına uygun Türkiye'nin temellerini, hukuk temellerini hep birlikte atacaktır.''


-''12 EYLÜLCÜLERİ SIKINTILI GÜNLER BEKLİYOR''-


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, halk oylamasının ardından çeşitli çevrelerce başlayan şikayetlerin çok doğal olduğunu belirterek, ''Eğer Türkiye'nin yargı organları adil olursa, sanıyorum ki 12 Eylülcüleri oldukça sorunlu ve sıkıntılı günler bekliyor'' dedi.

Anayasa'nın Geçici 15. Maddesinin kaldırılmasının görüşülmesi sırasında Komisyonda Hükümeti temsil ettiğini anlatan Günay, anayasaya bu hükmün konulmasıyla zaman aşımının kaldırıldığını kaydetti.

Günay, şöyle devam etti:

''Zaman aşımı anayasaya bir engel, bir mücbir sebep, biraz hukuk dışı da bir engel koyularak, işlemesi durdurulmuştu. Şimdi bu engeli kaldırdık. Dün akşam bir arkadaşımız karikatürize ediyor; 'sokağa çıkma yasağını uygulayanlar kamu görevlileri hakkında da şikayette bulunulacak mı?' böyle bir saçmalık olmaz. Kim ki haksız bir işlem yapmıştır, kanunsuz zor kullanmıştır, işkence yapmıştır, zulüm yapmıştır onlara hesap sorulacak. Biz onlarla ilgili sürenin yeniden başladığını iddia ediyoruz. Bizim tezimiz budur.

Parlamento 'şimdi zaman aşımı başlamıştır' kararını vermiştir. Parlamentonun gösterdiği bu siyasi kararlılığı yargı gösterecek mi göstermeyecek mi? Bu dilekçeleri ne ölçüde işleme koyacak veya koymayacak, ne ölçüde koğuşturma açacak ve ne ölçüde cezai yaptırıma uğratacak, bunu hep birlikte göreceğiz. Türkiye'nin hukukunun de demokratikleşmesi ve erginleşmesi, 21. yüzyılın evrensel değerlerini benimsenmesiyle karşı karşıyayız. Bu kampanya bize bunu da gösterdi. Eğer Türkiye'nin yargı organları adil olursa, sanıyorum ki 12 Eylülcüleri oldukça sorunlu ve sıkıntılı günler bekliyor.''

Günay, Afyonkarahisar'da yapımı devam eden kültür merkezinin de aralık ayında tamamlanmasını özellikle istediğini de sözlerine ekledi. AA

12 Eylülcülerden daha kötüler var...
 // ibrahim çelikoğlu
"Bir sağcıdan,bir solcudan astırttım" diyenin yanında duranlar suç duyurusu vermesi gereken kesimlerdir.!2Eylülcülerin yanında yer alan bu siyasetçiler deşifre olmuş,Ergenekon örgütü gibi binlerce cana kıydırtmışlardır.Esas suç duyurusunda bulunulması gerekenler ;Demokratik yolu benimsemeyen siyasetçi ve yargı kesimi olmalıdır.İnatla 12 Eylülün yanında duranların büyük zahmetlerle,12 eylül Anayasasını yaptıkları meydana çıkmıştır.Herşey akıllıca ad...
14 Eylül 2010 17:30
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler