YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Onlara bu millet sadece güler
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP'nin grup toplantısını Tandoğan Meydanı'nda yapmasını eleştirdi.
Onlara bu millet sadece güler
27 Mart 2012 / 13:13 Güncelleme: 27 Mart 2012 / 13:20

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin standartlarını yükseltmek için her geçen gün gerekli adımları attıkların belirterek, "Bugün Türkiye'de kimileri, vatandaşa çile çektirmeyi, Ankara'yı kilitlemeyi kendilerine milli dava kabul etmişlerse de biz kendi işimize bakıyoruz" dedi.

AB Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Valiliği'nin ortaklaşa yürüttüğü, ''Ankara AB'ye Hazırlanıyor Projesi'' işbirliği protokolü Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde imzalandı.

İmza töreninde konuşan Bağış, "milli dava" olan AB sürecine başkentten bir ışık daha yaktıklarını kaydederek, Ankara AB'ye Hazırlanıyor projesiyle Türkiye'nin başkentini aynı zamanda bir proje başkenti haline getirmenin de önünü açtıklarını ifade etti.

Ankara'nın, AB'nin mali yardımlarından en fazla yararlanan ikinci il olduğunu vurgulayan Bağış, "Bugün Türkiye'de kimileri, vatandaşa çile çektirmeyi, Ankara'yı kilitlemeyi kendilerine milli dava kabul etmişlerse de biz kendi işimize bakıyoruz. Türkiye'nin standartlarını yükseltmek için her geçen gün gerekli adımları atıyoruz" dedi.

Eğitimin de standartlarını yükselttiklerini ifade eden Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite sınavlarına ilişkin açıklamalarına değinerek, "İnşallah artık üniversitelere giriş imtihanı diye bir sıkıntı da kalmayacak. Çünkü Türkiye'de okumak isteyen her gencimizin üniversiteye gidebilmesini sağlayacak altyapıyı kuruyoruz" dedi.

Öğrencilere ders kitaplarını ücretsiz dağıttıklarını hatırlatan Bağış, artık ders kitabı dağıtmayacaklarını, bunun yerine verilecek tablet bilgisayarlarla öğrencilerin hem ders kitaplarına hem de dünyadaki çeşitli kütüphanelere kolayca ulaşabileceğini dile getirdi.

Öğrencilerin artık dogmalarla değil bilgiyle dünyayla yarışacak farklı bir neslin ortaya çıkmakta olduğunu anlatan Bağış, "İşte gerçekten AB standartlarını yakalamak budur. Yoksa çıkıp nutuk atmakla, çıkıp vatandaşın hassasiyetlerini istismar etmekle, insanların içine vesvese verip korkutmakla hiçbir şey olmaz" diye konuştu.

AB standardını yakalamanın aslında vatandaşın yaşam standardını yükseltmek olduğunu kaydeden Bağış, "Ama birileri de Türkiye'yi kilitlemek için varsın Tandoğan'da toplansınlar. Onlara bu millet sadece güler. Çünkü bu millet zamanında o zihniyetin kontrolündeki Ankara'nın Anadolu'ya nasıl baktığını unutmadı" dedi.

Bugün Türkiye'de milletin iradesini ve değerlerini önemseyen, millet devlet kaynaşmasını sağlayan bir hükümetin işbaşında olduğunu belirten Bağış, "Bu hükümet birileri şov yapacak diye, birileri Ankara'daki trafiği tıkadı diye bu milletin eğitim ihtiyacından vazgeçecek değildir. Allah'ın izniyle bu milletin layık olduğu dört dörtlük eğitim sistemini oturtmak için de hep birlikte çalışacağız, çabalayacağız" diye konuştu.

Bağış, AB ülkelerinin neredeyse tamamında eğitim sürecinin 12-13 yıl olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de eğitim süresini artırmaya çalışıyorsunuz; Türkiye'nin modernleşmesini, çağdaşlaşmasını savunduğunu söyleyen, sosyal demokrat olduğunu söyleyen, milletin değerlerini savunduğunu söyleyen parti, 'ben hayır diyorum, eğitim süresini yükselttirmem' diyor. Ne kadar tezatlarla yaşadığımızı bu çok daha ortaya koyuyor. Milletin çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderdiği eğitim kurumlarına 'yarasa' diyen zihniyetin düştüğü akıbeti hep beraber görüyoruz. Artık bu oyunlar tutmuyor. Bu beyhude çabalara bu millet pirim vermiyor" dedi.


-"AB süreci demokrasiyi güçlendiriyor"-


Bakan Bağış, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde canlarını ortaya koyarak sokaklara dökülen insanların Türkiye'yi ilham kaynağı olarak gördüklerini kaydederek, Türkiye'nin kendi değerlerinden taviz vermeden kalkınmayı, gelişmeyi, zenginleşmeyi, şeffaflaşmayı başarabildiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye'nin asıl gücünün demokrasisi ve bu demokrasiyi her geçen gün daha da güçlendiren AB süreci olduğunu ifade eden Bağış, "Türkiye AB sürecinde attığı adımlarla çok daha şeffaf bir ülke olmuştur" diye konuştu.

Gittikleri ülkelerde Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gelişmesini nasıl başardıklarını sorduklarını anlatan Bağış, "Bugün artık dünyanın flaşları Türkiye için patlıyor. Gerçekten Türkiye farklı bir noktaya geldi" dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler