YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Onlar yargıç değiller
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri'deki yargıçlara yönelik sert eleştirilerde bulundu. Kılıçdaroğlu, 'Onlar yargıç değiller'. dedi.
Onlar yargıç değiller
11 Nisan 2012 / 14:39 Güncelleme: 11 Nisan 2012 / 14:42

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri'deki yargıçların, siyasi otoritenin emrinde olduğunu iddia ederek, ''Silivri toplama kampının olduğu ülkede demokrasiden, adaletten söz edilemez. Onlar yargıç değiller'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, İkinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın annesinin Zonguldak'taki cenaze törenine katıldıklarını, milletvekilleri ve çok sayıda Zonguldaklı'nın Haberal'ın acısını paylaştığını söyledi.

Haberal'ın isteğinin, annesini ölmeden önce son bir kez görmek olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, ''(Göreyim, helallik alayım, sonra hapis mi sürgün mü idam mı hepsine razıyım) diyordu Sayın Haberal. Bir kanun teklifi getirdiler ama çıkarmadılar. Ben merak ediyorum; bir insanın, annenin ne kadar değerli olduğunu bilmemesi mümkün değil. Sayın Başbakan'ın annesi vefat ettiğinde gözyaşlarını tutamadı. Biz de üzüldük. Peki Sayın Haberal'ın annesi anne değil mi  Neden ona izin vermiyorsunuz '' diye konuştu.

Mehmet Haberal'ın, her şeyi kabul ettiğini, ancak neden hapiste olduğunu anlayamadığını belirten Kılıçdaroğlu, kendisinin, seçilmiş bir kişi olarak Parlamento'da görevini yapmak istediğini söyledi. ''Ancak ortada ne anayasa ne de hukuk olduğunu'' savunan Kılıçdaroğlu, ''Silivri toplama kampının olduğu ülkede demokrasiden, adaletten söz edilemez. Orada yargıçların adalet dağıttığından söz edilemez. Silivri'deki yargıçlar, siyasi otoritenin emrinde olan yargıçlardır. Onlar yargıç değillerdir. Silivri toplama kampı, 21. Yüzyıl'ın Türkiye'deki Nazi kampıdır. Birileri, 'Vicdanımız sızlıyor, rahat edemiyoruz. Onların da bırakılması lazım'' diyor. Sen iktidarsın, vicdanın sızlıyorsa gereğini yaparsın. Protokol imzaladık. Neden gereğini yapmıyorsun. Bir şeyin altına atılan imza, o kişinin namusudur, ona sahip çıksınlar'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Hükümet'in, ''AİHM'de rezil olmamak için Silivri Hapishanesi Devlet Hastanesi kurduğunu'', bunu bir komedi olarak değerlendirdiklerini söyledi.


-''Yolsuzlukları tescillenmiş bir hükümet''-


Yargı sistemini eleştiren Kılıçdaroğlu, sahte deliller üretilerek yargılama yapıldığını, avukatlara belgeler verilmediğini, savunma yapanların, yaptıkları savunmadan dolayı mahkum olduğunu ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''(Adalet) diyeceksiniz... Bunlarda adaletin A'sı bile yok. Kim 'yargı' diyorsa, yargıda hak arıyorsa başvuracağı ilk yer ya AKP milletvekili ya da AKP il başkanı. Onlara yetkili bir makam daha söyleyeyim, HSYK. Oraya da gidin, rica edin beraatınız için aracılık yapsınlar. Bu rezilliği nasıl görmezsiniz  Deniz Feneri davasına bakın. Böyle bir rezalet, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmedi. 'Yüzyılın soygunu' diyor Almanlar. 'Asıl failler Türkiye'de' deniliyor. Ama onlar Recep Tayyip Erdoğan'ın koltuklarının altında. Bu ülkede hırsızlık yapmak, Recep Tayyip Erdoğan'ın güvencesi altında, serbesttir.

Üç tane yürekli savcı olayı soruşturacaklar. Görevden alınıyorlar. Ellerinden dosyalar alınıyor. Şimdi onlar yargılanıyorlar. Bunlar ne yaptı  Yolsuzluk mu yaptılar, kul hakkı mı zekat parası mı hac parası mı yediler  Kul hakkı yiyenlerden, haram lokma yiyenlerden hesap sormak istediler. Bu hükümet yolsuzlukları tescillenmiş bir hükümettir. Takipsizlik verseydiniz üçünüz de Yargıtay üyesiydiniz şimdi. Ama onlar onurlu insanlar. Aldıkları eğitimin hakkını veren insanlar. Yurttaş adına görev yapıyorlardı, onlar Cumhuriyetin savcılarıydı. Diğer savcılar AKP'nin savcıları. Onlar Cumhuriyetin savcıları değil.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler